USA hävitajad tugevdavad Eestis Belgia õhuturbemissiooni

Ämaris õhuturbemissioonil olevad Belgia hävitajad alustavad koostööd USA hävitajatega, mis on saadetud Eestisse määramata ajaks, et tugevdada Balti õhuruumi valvet. Lisaks õhuturbelendudele tehakse koostööd Tapal paiknevate kaitseväe õhutulejuhtidega ja harjutatakse õhutuletoetust.

Kuus USA hävitajat F-15 on pärit Põhja-Carolina õhuväebaasist, kuid lendasid Ämarisse Suurbritanniast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eestis on nende ülesanne tugevdada Belgia õhuturbemissiooni ja praegu meeskond ei teagi, millal peredega taas kohtuda saab.

"Praegu oleme siin, kuni saame käsu lahkuda. Tulime eelmisel kolmapäeval, kui ma õigesti mäletan, ja toetame tugevdatud õhuturbemissiooni Ämaris, kuni antakse käsk lahkuda," rääkis USA hävitajate grupi juht kolonelleitnant Taylor Gifford.

Siiani pole ameeriklased belglastega koos harjutada saanud ilmastiku tõttu. Plaanis on aga koostööharjutused nii belglaste kui ka Eesti Kaitseväe sihitajatega.

"Lisaks osalemisele õhuturbemissioonil täidame kokkuharjutusülesandeid. Praegu, kui me siin räägime, toimub õhk-õhk harjutus F-15 ja F-16 hävitajatega ning õhk-maa harjutus Eesti ja USA jõududega," selgitas Gifford.

Belgia õhuturbemissioon Ämaris algas 1. detsembril. Belgia on varem Ämaris õhuturbemissioonil osalenud kahel korral. Praegune olukord meie taevas ei erine tavapärasest, kuid igav ei hakka.

"Siiani käib tavapärane töö. Mingeid muudatusi tavarutiinis näha pole ja me oleme Balti riikides missioonil käinud juba aastaid," ütles Belgia õhuturbemissiooni ülem major Avi Pierre-Yves Libert.

"Laupäeval siin toimusid lennud. See käis ka meediast läbi, kus Vene õhuvahendid lendasid siin Läänemere kohal, liikusid lõuna poole Kaliningradi ja üks rikkus Eesti õhupiiri. Nii et tegevust siin neile üksustele jagub," selgitas õhuväe ülem brigaadikindral Rauno Sirk.

Eelmisel nädalal alanud NATO lahingugrupi ja Scoutspataljoni õppusel Talvelaager harjutatakse ka õhutuletoetuse tellimist. Selles osalevad ka Ämaris paiknevad õhuturbehävitajad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: