Ukraina ei loobu NATO liikmeks pürgimisest

{{1644821340000 | amCalendar}}
Ukraina suursaadik Ühendkuningriigis Vadõm Prõstaiko
Ukraina suursaadik Ühendkuningriigis Vadõm Prõstaiko Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Tom Nicholson

Ukraina suursaadik Ühendkuningriigis Vadõm Prõstaiko ütles esmaspäeval, et Ukraina ei loobu oma taotlusest saada NATO liikmeks. Varem väitis Prõstaiko, et Kiiev võib loobuda alliansiga liitumise taotlusest, et vältida sõda Venemaaga.

Prõstaiko täpsustas esmaspäeval oma varasemaid väljaütlemisi ja ütles, et Ukraina ei kaalu loobuda taotlusest saada NATO liikmeks. 

Prõstaiko vastas küsimusele, kas Ukraina võib loobuda oma ambitsioonist NATO-ga ühineda. "Ei, see pole nii ja ma olen õnnelik, et mul on võimalus oma seisukohta selgitada," ütles Prõstaiko.

Prõstaiko ütles varem Ühendkuningriigi rahvusringhäälingule BBC, et Ukraina võib loobuda oma taotlusest saada NATO liikmeks.

"Me võime sellest loobuda, kui meid ähvardatakse, meilt välja pressitakse ja meid sunnitakse," ütles Prõstaiko. Suursaadiku sõnul võib loobumine olla paratamatu, ehkki taotlus NATO-ga ühinemiseks on praegu sisse kirjutatud Ukraina põhiseadusesse. Prõstaiko sõnul peab Ukraina oma taotlustes paindlik olema.

Ukrainale anti juba 2008. aastal lubadus, et riik võib tulevikus NATO-ga liituda. Venemaa on sellest ajast peale Ukraina võimalikku liitumisse väga närviliselt suhtunud.

Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul tähendavad Ukraina tihedamad sidemed NATO-ga, et Ukraina territooriumile võidakse tuua Venemaa pihta sihitud raketid. Seetõttu on Ukraina ühinemine NATO-ga Putini sõnul Venemaa jaoks punane joon.

Toimetaja: Arni Alandi

Allikas: BBC - Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: