Kallas suhtub skeptiliselt Tallinna WTA turniiri rahastamisse

{{1645001580000 | amCalendar}}
Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Peaminister Kaja Kallas suhtub skeptiliselt plaani korraldada Tallinnas WTA tenniseturniir ning riigi võimalustesse seda toetada, sest ei näe, et sellega kaasneks kasu majandusele.

"WTA tenniseturniiri korraldamiseks kolmel aastal küsitakse 2 700 000 eurot. Seda on näiteks peaaegu sama palju kui kogu Team Estonia ca 200 Eesti tipp- ja noorsportlase ning nende treenerite aastane toetus kokku või sama palju kui laulu- ja tantsupeo kollektiivijuhtide aastane palgatoetus. Ühe aasta turniiritoetuse – 900 000 euro – eest saaks aga näiteks maksta igale päästeteenistujale 500 eurot preemiat," kirjutas Kallas blogipostituses.

Ta lisas, et alati tulevad rahataotlused ootamatult ja alati öeldakse, et on meeletu ajasurve otsustamiseks.

"Reeglina öeldakse, et tegemist on ainukordse võimalusega ja see toob majandusele palju raha tagasi. Kui siis küsida, miks majanduses kasu saavad ettevõtjad ise pole valmis suurüritust toetama, kui see on nii kasulik, olen saanud ka vastuseks, et erasektor ei saa seda riski Covidi-tingimustes võtta. Aga miks siis riik peaks? Sel juhul jääb õõnsaks väide, et võistlusega kaasneb tohutu kasu majandusele, kui erasektor ise ei ole valmis seda võistlust toetama. Oleks ju loogiline, et need, kes kasu saavad, ise ka sellesse investeerivad."

Kallase sõnul toimub Tallinna plaanitav WTA turniir oktoobris ehk on üldse üks viimaseid turniire, mis hooajal mängitakse.

"Auhinnaraha ja saadavate punktide järgi on tegu n-ö neljanda taseme turniiriga, kust mängijad saavad vähem punkte, kui näiteks samal ajal plaanitud Moskva turniirilt. Moskva turniiri võitis eelmisel aastal Anett Kontaveit. Pole mingit kindlust, et Eesti parimad Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi Tallinnas toimuval turniiril üldse mängikski või et siia saabuks teisi sama taseme mängijaid."

Anett Kontaveidi ema Ülle Milgi sõnul on Anett alati nõus kodus mängima ja WTA turniiridel on ta alati ka Eestit esindanud. "Aneti suhtumine sellesse turniiri on olnud alati positiivne. Ta armastab kodus võistelda ja mängida. Siiski on siin väike aga. Kuna Anett on maailma esikümnesesse kuuluv mängija, siis on ta seotud rahvusvaheliste turniiride kalendriga. See pole aga praeguseks hetkeks veel kinnitatud, aga kui Anetil oleks võimalik Tallinnasse WTA-le tulla, siis ta teeks seda kindlasti," rääkis Milk ERR-ile.

"Mina pole see, kes peaks ütlema, kas Eesti riik peaks turniiri rahastama, aga ma tean, kui oluline oleks Eesti tennisele selle võistluse siin toimumine. Eesti tennisepublik tahab samuti vaadata kodus tipptasemel mängijaid," lisas Milk.

Kallase sõnul on ta palunud kultuuriministrit, et see kaardistaks Eestile huvipakkuvad suurvõistlused ja "seaks selge plaani, mida me jahime ja mida mitte, millest on meile kasu, kus on meie fookus".

Kallase sõnul oleks loogiline, et iga-aastase eelarve planeerimisel selliste kulutustega juba arvestatakse või seatakse mingi reserv, mida selle jaoks kasutada saab.

Eesti Tennise Liit sai elukutseliste naistennisistide katusorganisatsioonilt WTA-lt pakkumise korraldada tänavu sügisel Eestis WTA 250 rahvusvaheline turniir, selle tarbeks otsitakse rahalist tuge nii riigilt, Tallinnalt kui ka erasektorilt.

Näiteks Rally Estoniat toetab riik aastas 2,5 miljoni euroga.

Tallinn võib toetada võistlust kuni 100 000 euroga

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on WTA ettepanek unikaalne ning pealinn on valmis turniiri toetama. Teisipäeval kohtusid linna esindajad tenniseliidu inimeste ja eraettevõtjatega, kellelt oodatakse ka turniiri korraldamiseks toetust.

"Linnavalitsus otsustas, et Tallinn on valmis turniiri toetama. Konkreetsetest summadest me praegu ei räägi, see sõltub, kuidas on valmis toetama teised, kelle poole tenniseliit pöördub. Tallinnal on kombeks toetada suuri rahvusvahelisi spordisündmusi kuni 100 000 euroga. Siinkohal võiks olla umbes sama olukord," rääkis Belobrovtsev linnavalitsuse pressikonverentsil. Ta lisas, et lõplik sõna jääb valitsusele, kellelt oodatakse, et riik on suurim toetaja.

Toimetaja: Urmet Kook, Marko Tooming, Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: