Stoltenberg: Moskva jätkab Ukraina piiril vägede suurendamist

{{1645012020000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP/KENZO TRIBOUILLARD

NATO peasekretär Jens Stoltenberg hoiatas kolmapäeval, et Venemaa jätkab Ukraina piirile koondatud vägede suurendamist. Moskva teatas aga teisipäeval, et mõned üksused Ukrainaga piirnevates sõjaväeringkondades naasevad baasidesse.

"Me pole näinud deeskaleerumist. Näeme, et nad suurendavad vägede arvu ja rohkem vägesid on teel. Oleme valmis halvimaks," ütles Stoltenberg. 

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles aga, et Venemaa tõmbab osa vägedest tagasi. Peskovi hinnangul ei suuda NATO olukorda kainelt hinnata. 

Ka USA välisminister Antony Blinken ütles intervjuus USA telekanalile, et vägede liikumine toimub Kremli väidetule vastupidises suunas.

Venemaa kaitseministeerium avaldas kolmapäeval kaadrid, kus Krimmi poolsaarelt lahkuvad tankid, soomusmasinad ja liikursuurtükid. Tanke liigutatakse baasidesse küll, aga väidetavalt baasi, mis asuvad Ukraina piiridele lähemal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Stoltenbergi sõnul on Venemaa sageli oma vägesid ümber paigutanud, kuid Moskva üldine tugevus piirkonnas kasvab. 

Briti kaitseminister Ben Wallace ütles Times Radiole, et Vene üksused on liikunud positsioonidelt agressiivse tulistamise positsioonidele.

Kreml teatas, et on väsinud lääne sõjahüsteeriast ning Vene välisministeerium väitis, et hüsteeria põhjuseks on gaasiturg.

"Veel üks põhjus on Venemaa ja Euroopa riikide koostöö energiasektoris. See on nagu pind Washingtoni silmas, mis tahab vallutada uut turgu ja just gaasiturgu. Seega on olukorra destabiliseerimine Ukrainas, mille kaudu meie gaasi tarnitakse Euroopasse, USA huvides," kommenteeris Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova.

Euroopa Liidu ja Venemaa suhete debatil europarlamendis kutsus komisjoni president Ursula von der Leyen Venemaad sõda mitte valima ja kinnitas, et gaasivaru on selleks talveks olemas.

"Viimastel nädalatel oleme vaadanud kõiki võimalikke stsenaariumeid juhuks, kui Venemaa otsustab osaliselt või täielikult peatada gaasitarned Euroopa Liitu. Täna võin öelda, et meie mudelite ja kõikide meetmete alusel oleme selleks talveks ohutus seisus," sõnas ta.

USA president Joe Biden ütles teisipäeval, et Venemaa on koondanud Ukraina piirile ja Valgevenesse 150 000 sõdurit. Vene sõjaväe õppused peaksid Valgevenes lõppema selle nädala lõpus. 

Valgevene välisminister Vladimir Makei ütles kolmapäeval, et pärast õppusi lahkuvad Valgevene territooriumilt kõik Venemaa sõjaväelased. 

Stoltenberg ütles samuti, et NATO ministrid arutavad, kuidas võidelda üha suurenevate küberrünnakutega Ukraina ja Balti riikide vastu. 

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: