Kaitseväe luurekeskus: Odessa dessandiks on lähipäevil ebasoodne ilm

Odessas on randa Vene dessandi ootuses ehitatud liivakottidest laskepositsioonid.
Odessas on randa Vene dessandi ootuses ehitatud liivakottidest laskepositsioonid. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

Kaitseväe luurekeskus tegi ülevaate olukorrast Ukrainas ja teatas, et Venemaa relvajõud ei ole ööpäeva jooksul kuigi palju Ukrainas edasi liikunud. Odessa dessandiks on luurekeskuse info kohaselt lähipäevil ebasoodsad ilmaolud.

Nii nagu kahel eelneval ööpäeval, jätkasid ka 2. märtsil Vene Föderatsiooni relvajõud õhu- ja raketirünnakutega Valgevene territooriumilt. Jätkub ka Valgevene relvajõudude sõjaline surve Ukrainale. "Toimuvad ründelennukite lennud Ukraina piiri lähistel ning Valgevene õhudessant- ja erivägede üksused on kõrgendatud lahinguvalmiduses. Samas puuduvad jätkuvalt kinnitused Valgevene üksuste kaasamisest Ukraina ründamisse," seisis ülevaates.

Luurekeskus märkis, et Vene Föderatsioon avaldas esimest korda ka ametliku statistika kaotuste kohta – 498 surnut ja 1597 vigastatud. Kuigi need arvud on luurekeskuse hinnangul alahinnatud, torkab silma suur hukkunute osakaal, mis on 3,2 vigastatut ühe surnu kohta.

See viitab luurekeskuse hinnangul sellele, et Venemaa relvajõududel on puudulikult üles ehitatud meditsiiniline evakuatsioon. Samuti ei ole luurekeskuse hinnangul alust Venemaa väidetel, et on saavutatud täielik õhuülekaal.

"Venemaa Föderatsiooni relvajõududel puudub korralik olukorrateadlikkus ja ei julgestata oma kolonne, mida Ukraina relvajõud varitsevad ja tekitavad suuri kaotusi nii elavjõus kui ka tehnikas," märkis luurekeskus.

Muret tekitavaima arenguna on luurekeskuse sõnul jätkuvalt kõigis Venemaa pealetungisuundades intensiivistunud Venemaa relvajõudude kaudtuletegevus, millega on kaasnenud järjest laienev tsiviiltaristu ründamine.

"Teateid teadlikust tsiviiltaristu pommitamisest nii rakettide kui ka kaudtulega tuleb pea igast linnast, mida Venemaa väed ründavad. Sarnast mustrit on täheldatud Vene vägede puhul ka varem, näiteks 2008. aasta agressioonis Gruusia vastu ja Süüria konfliktis alates 2015. aastast. Sellest tulenevad kütte, vee jm elutähtsate teenuste katkestused raskendavad eelkõige tsiviilelanike olukorda," märkis luurekeskus.

Luurekeskus tõstis esile, et Ukraina relvajõududele on viimastel ööpäevadel jõudnud teistest riikidest materiaalset toetust, eelkõige tankitõrje- ja õhutõrjerelvastust.

Kiievi poole ei ole luurekeskuse andmetel võrreldes eelneva kahe ööpäevaga Vene üksused oluliselt edenenud. "Eelnevates ettekannetes kirjeldatud Vene relvajõudude mastaapne koondumine Kiievist loodes ning nende hargnemine ja liikumine linna suunas on kaootiline ja aeglane. Võimalik, et selle põhjuseks on nii liikumiste korraldamise keerukus kui ka piirkonna maastik, mis takistab Vene üksuste kiiremat hargnemist. Samal ajal jätkuvad raketilöögid Kiievi linna pihta," andis luurekeskus teada.

Harkivi linn on luurekeskuse info kohaselt olnud jätkuvalt Vene kaudtule löökide all. Ööl vastu 3. märtsi pommitati Izjumi, linnavalitsuse teatel said tabamuse kesklinnas asuvad elumajad.

Donetski lähedal Horlivkas andsid Ukraina üksused 2. märtsi hommikul vasturünnaku ja saavutasid linna üle lühiajalise kontrolli, kuid taktikalistel kaalutlustel otsustati liikuda tagasi algsele kaitsejoonele," märkis luurekeskus.

Luurekeskuse ülevaate järgi on Hersoni linnas Vene relvajõud saavutanud osalise kontrolli. "On ebatõenäoline, et Vene relvajõud on linna puhastanud Ukraina vastupanust, seega on tõenäoline, et järgmistel päevadel peavad Vene väed hakkama linna puhastamisega tegelema, mis omakorda nõuab täiendavat ressurssi. Jätkuvad massiivsed kaudtulelöögid Mariupolile. Oodatud dessant Odessale ei ole alanud ning lähema kahe päeva ilmastik on selleks ka äärmiselt ebasoodne," seisis ülevaates.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: