Perling: lootsime, et mõistus võidab, aga näe, võitis rumalus

{{1646806560000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Teisipäeva õhtul erakonnast Isamaa välja heidetud Lavly Perling ütles, et lootis enne erakonna eestseisuse koosolekule minekut, et terve mõistusega endast hooliv organisatsioon sellist otsust ei tee. Perlingu sõnul on pärast nelja parempoolse väljaheitmist juba inimesi Isamaast ise välja astunud ning ta pidas võimalikuks, et seda teeb kogu ühendus Parempoolsed.

"Enne Toompea lossi sisenemist ütlesin, et mina oma kodu pandiks ei pane, et meid välja visatakse. Arvasin, et terve mõistusega endast hooliv organisatsioon seda ei tee. Aga ega see lõplik otsus üllatusena ka ei tulnud. Kogu eelnev tegevus ütles, et nii läheb - kirjad, mida me saime, olid täis fabritseeritud kokkuõmmeldud jama. Need kirjad, mida saadeti listidesse... foon oli juba loodud. Lootsime, et mõistus võidab, aga näe, võitis rumalus," rääkis Perling kolmapäeva hommikul "Vikerhommikus".

Perling lisas, et neljale parempoolsele tehtetud etteheidete sisu oli farss.

"Kõige ilmekam oli see, et mulle ja Siim Kiislerile heideti ette, et me oleme teotanud Riina Solmani ja Tõnis Paltsi au. Ja eile istudes ja vaatad otsa Tõnis Paltsile, mehele, kelle sõnakasutust Facebookis me teame. Ta on inimene, kes on nimetanud oma erakonnakaaslasi, mind sealhulgas, pätiks, terroristiks, korruptandiks, vargaks, Lavroviks, putinlaseks. Need viimased sõnad on valusad. Ta on seda teinud, aga me istume seal ja me arutame tema au teotamist," ütles Perling.

Ta tunnistas, et teisipäeva õhtul nelja parempoolse väljaviskamisega päädinud erakonna eestseisus oli talle esimene kord, kus tal õnnestus erakonna esimehe Helir-Valdor Seederiga üldse ühe laua taha istuda. Samuti oli see esimene kord kohtuda erakonna peasekretäri ja volikogu esimehega. Perling on erakonna liige jaanuarist 2021.

"Aga mulle ei meeldi rääkida eilsest. Eile jääb selja taha. Ma vastasin hommikuni kõnedele ja kirjadele. Sain meeletut toetust. Me ei ole neljakesi. See oli äge tunne. Me läheme edasi ja ajame isamaalist asja edasi."

Küsimusele, mis siis Isamaas toimub, et neli erakonna mõjukat liiget välja visati, vastas Perling, et laiemalt väärtusmaailmade kokkupõrge.

"Ühel pool oleme meie, kes me päriselt austame demokraatiat. Me austame inimesi. Oleme käinud mööda Eestit ja kohtunud tavaliikmetega, kes ütlevad, et see on äge, et te meiega räägite. Me oleme üritanud ehitada silda inimeste ja riigijuhtimise vahele. Teisel pool nägime juhitud diktatuuri, suletust ja kõike seda, mis polnud meie Isamaa enam. Aga meie võitsime. Selgus on iseenesest võit. See, et otsusega sümboolselt näidati palet, mis Isamaast järel on. See andis ka valijale signaali."

Mis saab teistest parempoolsetest edasi, selgub Perlingu sõnul juba lähiajal. Parempoolsete ühendusse kuulub praegu 400 inimest, aga nende hulgas on ka Isamaasse mittekuuluvaid toetajaliikmeid.

"Me eile rääkisime osade oma liikmetega ja kuulame täna ka teisi hoolega. Mõni tegi ka nalja, et neil on kurb meel, et nemad väljavisatute nimekirjas ei olnud. Kindlasti on kõik inimesed oma edasistes otsustes vabad. Aga juba eile toimusid esimesed väljaastumised erakonnast."

Ühegi teise erakonnaga Perling enda sõnul liituma ei kiirusta, kuigi juba ka seda on kombatud.

"Mu sõnum on olnud suhteliselt lihtne. Aitäh kõikidele, kes pakuvad koostööd. Aga mul on oma tee minna. See seltskond mu ümber on nii tugev ja enamat kui üks poliitiline seltskond. Meil on koos, mida Eestile anda. Me jääme Eesti poliitikasse. Kuidas, see selgub lähiajal."

Ta lisas, et juba täna räägitakse, mida teeb Parempoolsete ühendus.

"Me peame oma inimestega selle muidugi läbi rääkima, aga suhteliselt loogiline on ette kujutada, et Parempoolsed jätkavad Isamaa liikmeühendusena. Küllap jõuame juba täna esmaste otsusteni. Siis tuleb meil üldkogu ja sünnivad edasised otsused. Aga Eesti poliitikasse me jääme," kinnitas Perling.

Kas see võib tähendada, et Parempoolsed kellegagi liitumise asemel loovad riigikogu valimistel hoopis uue erakonna, vastas Perling: "Täna on seda veel vara öelda. Saan vastata, et räägime oma inimestega. Erakond ei ole nelja inimese teema, see on sadade ja tuhandete inimeste ühendus. Need on otsused, mida tuleb enne läbi mõelda ja siis tegutseda."

Kiisler: Seeder kartis meid nelja kõige rohkem

Samuti teisipäeva õhtul erakonnast välja visatud Siim Kiisler rääkis "Terevisioonis", et ütles erakonna esimehele Helir-Valdor Seederile, et see veab oma tegevusega Isamaa lõplikult põhja.

"Ma lõpuni aru ei saanud, mida mulle ette heideti. Mõte oli see, et eriarvamused ei mahu erakonda ära. Eks täna on kergenduse tunne, sest sain aru, et erakond on nii palju muutunud. Olen aastaid olnud erakonnas ja sellesse panustanud ning arvanud, et võistlevad ideed on oodatud. Aga nüüd enam mitte."

Kiisler rääkis, et Parempoolseid häiris Isamaa kapseldumine ja "ekrestumine".

"Isamaa oli aastaid avatud rahvuslust esindav erakond ja püüdles olla rahvaerakond toetusega veerand valijaskonnast. Aga viimasel ajal muututi kitsamaks, väiksemaks, kapselduti ja puudus ambitsioon. Erakond kaotas oma eestkõneleja positsioonid hariduses, aga ka majanduses. Kunagise suure ja väärika erakonna allakäiku on olnud raske vaadata."

Küsimusele, miks just need neli inimest välja heideti, vastas Kiisler: "Ega keegi seda ei selgitanud. Arvan, et Seeder kardab meid nelja kõige rohkem. Meie arvamust ja mõju. Asi läks kriitiliseks kui Lavly Perling valiti Isamaa suuruselt teise, Harju piirkonna juhiks. Hakkas klaperjaht, et kes tema poolt hääletas jne. Nüüd seisavad ees suuruselt esimese ehk Tallinna piirkonna sisevalimised ja ju taheti enne seda Parempoolseid nõrgestada."

Kiisler lisas, et sai juba teisipäeva õhtul Isamaa erakonna liikmetelt palju kirju, et nad lahkuvad koos nelja väljaheidetuga erakonnast. Ta arvas, et erakonnast on sadu lahkujaid.

Mis saab Parempoolsetest ja Isamaast? Kiisler lubas, et Parempoolsed jätkavad Eesti poliitikas, aga kuidas täpsemalt see veel selgub.

"Täna koguneb Parempoolsete juhatus. Kutsuime kokku üldkoosoleku ja siis otsustame. Igal juhul jääme kokku. Mis puudutab Isamaad, siis neist enam väga rääkida ei tahaks. See on allakäigu spiraal, et kui erakonna toetus langeb, siis läheb kitsamaks. Praegu on allakäigu periood ja ma kardan, et see on lõplik. Ütlesin eile seda ka Seederile, et ta viib selle erakonna põhja. Jah, nad võivad järgmistel valimistel künnise ületada, aga küsimus pole selles, kas olla väikese esindusega riigikogus. Sa pead olema arenemisvõimega, pead laskma sisse uusi ideid ja uusi säravaid liidreid. Aga praegu toimub sumbumine – pole uusi ideid, pole uusi säravaid liidreid. Hoopis tõrjutakse neid," ütles Kiisler.

ERR-ile teadaolevalt koguneb Parempoolsete juhatus juba neljapäeva hommikul kell 10, et otsustada edasised sammud.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: