Riias nõudsid tuhanded inimesed Nõukogude Liidu pärandist loobumist

Riias osales reede õhtul umbes 5000 inimest Vabadussamba juurest üle Daugava Võidu parki liikunud rongkäigus, millega kustuti üles loobuma Nõukogude Liidu pärandist.

Läti ja Ukraina lippude all toimunud rongkäigul nõuti nii Võidu monumendi kui ka teiste Lätis olevate Nõukogude armee mälestusmärkide mahavõtmist ning okupatsiooniaja funktsionääridega seotud tänavate ja väljakute ümbernimetamist.

Samuti taotleti Lätile ebalojaalsetelt inimestelt kodakondsuse äravõtmist ja nende väljasaatmist ning seadust, mis keelaks Venemaa Ukraina-agressiooni toetajate kandideerimise valimistel.

Vabatahtlike algatatud rongkäik ja sellele järgnenud kontsert on vastuseks 9. ja 10. mai sündmustele. Politsei hinnangul on reedesed sündmused seni möödunud rahulikult.

9. mai möödus Riias ja kogu Lätis rahulikult, aga probleemid hakkasid kuhjuma 10. mai hommikul, kui varavalges saatis Riia linnavõim ausamba juurde traktori, mille kopp hakkas 9. mail sinna toodud suuri ja värskeid lillesülemeid kokku lükkama ja sealt ära viima. Seepeale hakkasid sotsiaalmeedias levima üleskutsed viia samba juurde uued lilled ja küünlad.

Päeva jooksul leidis üleskutse ka usinat järgimist. Õhtul kella 21-22 paiku muutus aga olukord teravamaks, kui samba juurde oli kogunenud mõnisada inimest, kellest osa olid ka agressiivsed, kasutasid sõjasümboolikat, ülistasid Venemaad, solvasid politseid ega allunud politseinike korraldustele, mistõttu kutsus politsei ühel hetkel appi erirühma. Viimane sai olukorra lõpuks kontrolli alla ja osa inimesi võeti kinni.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: