Riik on energiahindade hüvitamiseks maksnud tarbijatele 170 miljonit eurot

Eurod.
Eurod. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Majandusministeeriumi meetmetega hüvitas riik kõrgeid energiahindu eraisikutele ja ettevõtetele 158 miljoni euro eest, rahandusministeerium on maksnud kohalike omavalitsuste kaudu energiaarvete hüvitusteks kümmekond miljonit.

Kui energiakandjate hinnad mullu sügisest kiiresti kasvama hakkasid, tegi valitsus järjest otsuseid, et hinnatõusu leevendada nii eraisikutele kui ettevõtjatele.

Kokku hüvitati ootamatult kõrgele tõusnud energiakandjate hindu kodu- ja äritarbijatele seitsme meetmega, kuus töötas neist välja majandusministeerium, ühe rahandusministeerium.

Praeguseks, mil aprillikuu eest saab taotleda hüvitist vaid veel ühest meetmest ning ülejäänud meetmete periood on läbi, on riik energiahindade kompenseerimiseks välja maksnud pea 170 miljonit eurot.

Elektri-, gaasi- ja kaugküttearvete hüvitamise kuni keskmise sissetulekuga peredele töötas välja rahandusministeerium ning kui algselt pidi hüvitamine toimuma septembrist 2021 (tagasiulatuvalt) kuni tänavu märtsini, siis valitsus pikendas hüvitamist aprillini. Seega pole toodud andmed lõplikud, vaid on 11. aprilli seisuga. Maikuusse pole praeguse seisuga kavas meedet pikendada.

Alates detsembrist, mil omavalitsused hakkasid taotlusi vastu võtma, on rahuldatud taotlusi 77 670 ning toetusteks on välja makstud pea 10,5 miljonit eurot.

Enim heakskiidetud taotlusi oli arusaadavalt Harjumaal, 37 101, sellest 26 055 pärines Tallinnast.

Kui võrrelda esitatud taotluste arvu omavalitsuste elanike arvuga, siis oli rahuldatud taotluste arv elaniku kohta omavalitsustest kõige suurem Narva-Jõesuus (0,14) ja maakondadest Läänemaal (0,9).

Meede seisneb selles, et kuni keskmise sissetulekuga peredele hüvitatakse elektri-, gaasi- ja küttearvete alusel konkreetse energialiigi (elektri, gaasi või toasooja) hinnatõusu osa 80 protsendi ulatuses. Selleks tuleb esitada taotlus kohalikule omavalitsusele.

Leibkond kvalifitseerub toetuse saajaks, kui netosissetulek jääb alla mediaantaseme piiri. Seda arvestatakse pere ühe inimese kohta 1126 eurot kuus, iga järgmise vähemalt 14-aastase leibkonnaliikme kohta on sama summa kaaluga 0,5 (563 eurot) ja 13-aastased või nooremad lapsed kaaluga 0,3 (338 eurot).

Elektri võrgutasu hüvitamiseks läks üle 100 miljoni

Majandusministeerium (MKM) sai valitsuselt ülesande töötada välja kokku kuus meedet: kaugkütte hüvitamine kodutarbijale, maagaasi toetusmeede äritarbijale, elektri. ja gaasiarvete hinnapiir kodutarbijatele, elektri ja gaasi võrgutasu hüvitamine kõigile ning elektri võrgutasu hüvitamine äritarbijale (alates jaanuarist).

Kokku kulus kuue meetmega hüvitusteks 158 miljonit eurot. Majandusministeeriumi toetused olid nii-öelda automaatsed ehk nende saamiseks ei pidanud keegi eraldi avaldust esitama.

Kõige kulukamaks läks riigile elektri võrgutasu hüvitamine. Kui esialgu hüvitati kõigile tarbijatele 50 protsenti võrgutasust, siis alates jaanuarist hüvitati asutustele ja ettevõtetele võrgutasust 100 protsenti. Märtsi lõpuni kestnud meede läks riigile maksma 103,7 miljonit eurot.

Jaanuarist märtsini ulatus väljamakstud kogusumma igas kuus üle 20 miljoni euro. Detsembri kohta kulus võrgutasude hüvitamiseks 15 miljonit, oktoobri ja novembri kohta vastavalt 12 ja 13 miljonit eurot.

Gaasi võrgutasu hüvitamiseks kodu- ja äritarbijatele kulus 21,4 miljonit eurot. Kõigile gaasitarbijatele hüvitati gaasi võrguteenuse tasust 100 protsenti, hüvitusperiood kestis detsembrist märtsini. Enim läks gaasi võrgutasu hüvitamiseks detsembris, 6,4 miljonit eurot.

Kaugkütte hinna kallinemist hüvitati kodutarbijale 13,5 miljoni euro eest. Meede kestis kaks kuud, veebruari ja märtsi, ning kodutarbijale hüvitati 65 protsenti kaugküttearve 2021. aasta oktoobri ühikuhinna taset ületavast osast. Veebruari eest maksti 6,8 ja märtsi eest 6,7 miljonit.

Elektri hinnapiiri toetust kodutarbijatele maksis riik kolme kuuga, jaanuarist märtsini, 9,3 miljoni euro eest. Hinnapiiriks oli 12 senti kilovatt-tunni (kWh) eest pluss käibemaks elektritarbimisele kuni 650 kilovatt-tundi kuus. See tähendas, et kui elektri hind kas börsil või fikseeritud hinnaga paketis ületas 12 senti kWh kohta, maksis selle osa elektriarvest kinni riik. Hinnalagi oli määratud elektri kui kauba kulule ja sellele lisandus käibemaks.

Maagaasi hinna hüvitamiseks oli kaks meedet: maagaasi hinnapiiri kompensatsioon kodutarbijatele ja maagaasi äritarbijate toetus. Nendele kahele meetmele kulus kolme kuuga kümme miljonit eurot.

Maagaasi toetusmeede äritarbijale kestis veebruari ja märtsi ning sellega kompenseeriti maagaasi hinda 2,74 euroga megavatt-tunni kohta. Toetus oli mõeldud kõigile ettevõtjatele.

Maagaasi hinnapiiri kompensatsioon kodutarbijatele kestis jaanuarist märtsini. Hinnalaeks oli määratud 6,5 senti kWh kohta või 0,6792 eurot kuupmeetri kohta (pluss käibemaks) gaasitarbimisele kuni 2,75 mWh kuus. Kompenseeriti hinnalage ületanud osa.

Keskkonnainvesteeringute keskuse kaudu maksti MKM-i poolt välja töötatud toetuseid tarbimise eest kuni märtsi lõpuni. Energiamüüjad, võrguettevõtjad ja haldusettevõtted said esitada taotlusi 14. aprillini. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: