Kallas nõuab Aasalt plaane kütte kallinemisest tekkiva kriisi ennetamiseks

Gaasiküte ja hakkepuit kergitavad toasooja hinda. Keskküte aga jääb mullusega samale hinnatasemele.
Gaasiküte ja hakkepuit kergitavad toasooja hinda. Keskküte aga jääb mullusega samale hinnatasemele. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Peaminister Kaja Kallas soovib majandusminister Taavi Aasale saadetud kirjas tema käest prognoose, milliseks muutub elektrienergia ja gaasi hind aasta ja kahe pärast, ning plaane, kuidas hinnatõusu leevendada.

Kallas teatas kirjas Aasale, et kohtus eelmisel reedel Eesti turul tegutsevate elektri- ja gaasimüüjatega.

"Toimunud arutelu põhjal näen riski, et eelseisval kütteperioodil tõusevad elektri- ja gaasihinnad tarbijate jaoks palju kõrgemale tasemele, kui need olid möödunud sügisel ja talvel," märkis ta.

Peaministri sõnul tuleb juba praegu ennetavalt tegutseda, et valmistada ette hinnatõusu vastumeetmed ja käivitada sellel teemal ka avalik arutelu.

Seetõttu palub ta majandusministeeriumil esitada 16. juuniks valitsuskabinetile stsenaariumide analüüs ja ettepanekud, kuidas eeloleval sügisel ja talvel vähendada energiakandjate hindu või hoida ära järsku hinnatõusu.

Kallas soovib, et Aas esitaks energiakandjate hinnaprognoosi järgmiseks 12 ja 24 kuuks ning plaaniks iga stsenaariumi jaoks kolm kuni viis leevendavat meedet, mis oleksid teostatavad ja mõjuksid vahetult. Analüüsis tuleb arvestada nii kodu-kui ka suurtarbijaid tabavaid muutusi.

"Loodan, et tulete välja mõjusate ja läbimõeldud tegevustega energiahindade kasvust tuleneva võimaliku kriisi ärahoidmiseks," teatas peaminister Aasale.

Jõujaamade ja kaugkütte ühingu juht Andres Taukar rääkis teisipäeval Vikerraadio saates "Uudis+", et järgmise kütteperioodi hindade kohta pole praegu võimalik prognoose teha, kuid eelkõige võivad end rahulikumalt tunda hakkepuitu kasutavad kaugkütteettevõtjad.

Kui järgmisel küttehooajal enam Vene gaasi kasutada ei saa, siis enamjaolt saab selle Taukari sõnul asendada mõne muu kütusega ja ülejäänu katta vajadusel riikliku gaasivaruga. Ta pidas tähtsaks, et uueks kütteperioodiks saaks ettevõtjaid varustada ka juba Paldiski LNG terminal.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on kuulutanud välja gaasivarustuse varajase hoiatuse taseme, mis annab Euroopa Liidu regulatsiooni kohaselt lisavõimalusi kindlustada kriisiolukorras gaasitarned.

Mai keskel jõudsid majandusministeerium, Elering ja Alexela LNG-terminali rajamises kokkuleppele.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: