OSCE lõpetab missiooni Ukrainas Venemaa vastuseisu tõttu

OSCE vaatlejad veebruaris Donetskist lahkumas.
OSCE vaatlejad veebruaris Donetskist lahkumas. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Alexander Ermochenko

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) teatas, et lõpetab oma kaheksa aastat kestnud vaatlusmissiooni Ukrainas pärast seda, kui Venemaa pani sisuliselt veto selle pikendamisele.

OSCE tegevjuht Helga Schmid ja eesistujariigi Poola välisminister Zbigniew Rau teatasid ühisavalduses, et organisatsioon astub kiirelt samme missiooni lõpetamiseks, pärast seda kui liikmesriigid ei suutnud märtsis toimunud kohtumisel leida lahendust Venemaa vastuväidetele.

Poola välisminister Rau ütles, et organisatsioon on proovinud kõiki võimalusi, kuid Venemaa seisukoht ei jätnud teist valikut.

OSCE missioon Ukrainas algas 2014. aastal pärast seda, kui Venemaa ja selle toetatud separatistid alustasid Ida-Ukrainas sõjategevust. OSCE oli ainus rahvusvaheline organisatsioon, mille missioon jälgis konflikti kohapeal.

Suurem osa OSCE vaatlejaid viidi riigist välja pärast Venemaa täiemahulist sissetungi veebruaris. Administratiivtöötajad jäid aga kohale ja neli neist on kinni võetud.

OSCE peasekretär Schmid ütles, et organisatsioon jätkab püüdlemist selle poole, et lõpetada kinnipidamised, hirmutamine ja valeinformatsioon, mis ohustavad missiooni liikmeid.

OSCE-sse kuulub 57 riiki, lisaks Euroopa riikidele ka endised Nõukogude Liidu vabariigid ning USA, Kanada ja Türgi.

Toimetaja: Kadri Põlendik

Allikas: Guardian-AFP-OSCE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: