EL-i kuuendas Venemaa sanktsioonide paketis on ka naftaembargo
Ursula von der Leyen kuulutas kolmapäeva hommikul välja kuuenda EL-i Venemaa-vastaste sanktsioonide paketi, milles teeb ettepaneku keelata naftaimport Venemaalt.
Energiaimpordi kohta ütles von der Leyen, et see on täielik impordikeeld kogu Venemaa naftale, mere- ja torujuhtmetele, toornaftale ja rafineeritud naftale.
"Hoolitseme selle eest, et lõpetame Venemaa nafta impordi viisil, mis võimaldab meil ja meie partneritel kindlustada alternatiivsed tarneteed ja minimeerida mõju maailmaturgudele. Seetõttu lõpetame kuue kuu jooksul järk-järgult Venemaa toornafta ja aasta lõpuks rafineeritud toodete tarnimise," sõnas von der Leyen.
Sanktsioonid nõuavad aga 27 EL-i riigi ühehäälset toetust – Slovakkia on juba teatanud, et nad nõuavad erandit ning Ungari arvates on sanktsioonid energiatarnetele nende jaoks "punane joon".
"Üleminekuperiood on piisavalt pikk, et saaksime vastu võtta kõik meetmed, et luua Venemaa naftale Saksamaal alternatiivi," ütles Saksamaa majandus- ja kliimaminister Robert Habeck.
Muud kavandatavad meetmed hõlmavad nimekirja kõrgetest sõjaväelastest ja muudest isikutest, keda süüdistatakse Butšas korraldatud sõjakuritegudes ning isikuid, kes vastutavad Mariupoli piiramise eest. Samuti piiratakse EL-is juurdepääs kolmele Venemaa riiklikule ringhäälinguorganisatsioonile, keda nähakse Kremli propagandatoruna.
Venemaa suurim pank SberBank arvatakse välja Swifti maksesüsteemist koos kahe teise suurema pangaga. "Selle käiguga isoleeritakse Venemaa finantssektor täielikult maailmaturust," ütles von der Leyen.
Samuti ütles von der Leyen, et Euroopal on Ukraina ees eriline vastutus ning pakkus välja ka ambitsioonika taastamispaketi Ukrainale.
Kolmapäeva pärastlõuna seisuga ei olnud EL-i esindajad veel jõudnud kokkuleppele Venemaa naftavastase embargo osas, kuid neljapäevasel kohtumisel peaksid nad jõudma sellele lähemale, kirjutas Reuters viitega kõnelustega kursis olevale ametnikule.
Allika sõnul arutasid EL-i riikide saadikud kolmapäeval ettepanekut esimest korda. Kohtumine lõppedes polnud plaanile ametlikku toetust antud.
Ungari, Slovakkia, Tšehhi ja Bulgaaria väljendasid muret naftaembargo pärast, ütles Reutersi allikas, märkides, et neljapäevasel saadikute kohtumisel võib kokkulepe tulla.
Bulgaaria asepeaminister Assen Vassilev on öelnud, et tema riik taotleb erandit, kui EL peaks lubama erandeid Venemaa nafta embargole.
Toimetaja: Mari Peegel, Merili Nael, Joosep Värk