Kõrged energiahinnad tõid Eesti Energiale rekordkäibe
Eesti Energia kasvatas kõrgete energiahindade toel aastaga käivet 92 protsenti rekordilise 571,5 miljoni euroni, puhaskasum kasvas 163 miljoni euroni.
Eesti Energia finantsjuhi ja juhatuse liikme Andri Avila sõnul on pikaajaliste elektri ostu- ja müügilepingute turuväärtus pidevas muutuses, mistõttu kajastab ettevõte käesolevast aastast kulumieelset ärikasumit (EBITDA) ja puhaskasumit parema võrreldavuse huvides ka normaliseeritud kujul, mis lepingute turuväärtuse muutuseid arvesse ei võta.
Normaliseeritud kulumieelset ärikasumit (EBITDA) teenis Eesti Energia esimeses kvartalis 127,3 miljonit eurot ehk 88 protsenti rohkem kui mullu samal ajal ja puhaskasumit 77,2 miljonit ehk 254 protsenti enam kui aasta varem.
Pikaajaliste lepingute tuleviku turuväärtuse ümberhindluse mõju arvestades oli Eesti Energia EBITDA esimese kvartalis 213 miljonit ja puhaskasum 163 miljonit eurot.
Finantsnäitajatele oli suurim mõju elektri kallinemisel. Kui Eestis kallines elektri turuhind kvartali keskmisena eelmise aastaga võrreldes kaks ja pool korda 133 euroni megavatt-tunni eest, siis ülejäänud Balti riikides veelgi enam.
Tootmine kasvas esimeses kvartalis pea kolmandiku võrra
Ettevõtte müügimaht kasvas aastavõrdluses 13 protsenti 2,9 teravatt-tunnini. Müük Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas moodustas müügimahust 54 ja Eestis 46 protsenti.
Energiakontserni teatel vähendasid riiklikud toetused klientide energiaarveid esimeses kvartalis 49 miljoni euro võrra.
Elektri tootmine kasvas tänavu esimeses kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 31 protsendi võrra 1,7 teravatt-tunnini. Taastuvenergia moodustas sellest 0,4 teravatt-tundi. Elektri tootmine suurenes eeskätt nõudlusest gaasijaamadest odavama juhitava tootmise ehk soojuselektrijaamade järele.
Vedelkütuste müük vähenes tehaste mullusest erineva hooldusperioodi tõttu aastavõrdluses 7 protsenti tasemele 104 000 tonni ning tootmine 15 protsenti tasemele 106 000 tonni.
Kontserni investeeringud suurenesid I kvartalis 59 miljoni euroni ehk 85 protsenti. Tütarettevõte Elektrilevi investeeris elektrivõrku kokku 21 miljonit eurot, millest lõviosa kulus uute tootjaliitumiste väljaehitamiseks.
Eesti Energia tütarettevõte Enefit Green on ehitamas korraga nelja uut tuuleparki Eestis, Leedus ja Soomes, et varustada kliente taskukohasema elektriga. Investeeringud neisse tuuleparkidesse moodustasid kvartalis üle 11 miljoni euro.
Sutter: elektri hind jääb tänavu kõrgeks
Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ütles, et elektri hind jääb kõrgeks ka sel aastal.
"Kui me rääkisime hindadest veebruaris ja värskelt päris sõja alguses, siis reaktsioon ei olnud jõudnud veel toimuda. Aga täna on väljavaade ka eelolevaks talveks üsna karune. See tähendab, et hinnad võivad tõusta vähemalt sellele tasemele, kus nad olid lõppeval talvel ja võib-olla isegi veel kõrgemaks. Ja uuena on ju mitte ainult meil, vaid terves Euroopas tulnud jutuks varustuskindlus," rääkis Sutter.
Kuna põlevkivielekter pääseb praegu turule, on kõik elektrijaama plokid töös ja Eesti Energia suurendab põlevkivi kaevandamise võimsust.
"Need soojuselektrijaamad, mis on ka kõige vanemad, mis on olnud reservis, töötavad ka täna maikuus. /.../ Kui on vaja, siis meie elektrijaamad töötavad, toodame elektrit ka põlevkivist nii täna kui ka eeloleval talvel," rääkis Sutter.
"Praegu värbame Ida-Virumaal inimesi, me suurendame nii põlevkivi kaevemahtu kui ka valmistume täiendvateks vahetusteks elektrijaamde opereerimisel," lisas ta.
Toimetaja: Barbara Oja, Toomas Pott, Merili Nael