X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kiik ei välista peretoetuste tõusu katmist maksutõusudest

Kaja Kallas ja Tanel Kiik valitsuse pressikonverentsil
Kaja Kallas ja Tanel Kiik valitsuse pressikonverentsil Autor/allikas: Jürgen Randma/riigikantselei

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) ütles, et tema hinnangul on aeg avada maksudebatt ning ta ei välista peretoetuste tõusu katmist maksutõusudest.

Peaminister Kaja Kallas (RE) ja Tanel Kiik vaidlesid valitsuse pressikonverentsil peretoetuste tõusu üle ja Kallas rõhutas, et peretoetuste tõstmiseks ja iga-aastaseks finantseerimiseks ei saa kasutada laenu. "Tulu selle kulu katmiseks on vaja leida iga-aastaselt täiendavalt 300 miljonit," lausus Kallas.

Kallase sõnul jäävad katteallikana alles, kas kärped või maksutõus. "Kas jätta mingi püsiv kulu ära, mis oleks samas suurusjärgus või on maksutõus," märkis Kallas.

Tanel Kiik ütles selle peale, et Keskerakond on maksudebatiks valmis. "Ma olen väga nõus, tulebki maksudebatt avada. Mina absoluutselt ei pelga maksutõuse ja maksustruktuuri üle vaatamist," ütles Kiik.

"Olukorras, kus me tahame pakkuda tasuta, kättesaadavat tervishoidu, haridust, siseturvalisust, lisaraha riigikaitsele, kõrgharidusele, siis tulebki ausalt vaadata peale, et mis on riigile praeguste tulude juures jõukohane ja kuidas on võimalik neid tulusid suurendada," märkis Kiik.

"Mina kehtestaks astmelise tulumaksu, vaataks üle ettevõtete tulumaksu, vaataks üle ravikindlustusmaksu tasumise maksubaasi, millistelt tuluallikatelt seda võetakse, pikaajalise hoolduse küsimuses kehtestaks hoolduskindlustusmaksu," loetles Kiik võimalusi maksumuudatusteks.

Kiige hinnangul saab maksumuudatuste kokkuleppimine järgmise parlamendi koosseisu üheks põhiteemaks.

Kriisiaastatel võib Keskerakonna vaates olla Kiige sõnul eelarve ka mõni aasta miinuses.

Rääkides peretoetuste eelnõust ütles Kiik, et tema toetab eelnõu seadusena vastuvõtmist ja valitsuse püsimist.

Kiik ütles, et on veendunud, et peretoetuste küsimuses on võimalik ka Reformierakonnaga lahendus leida.

"Valitsuse tervis on vahepeal parem, vahepeal halvem. Kui oled haigeks jäänud, siis tuleb terveks saada," ütles Kiik.

Kaja Kallase sõnul oleks peretoetuste tüli lahendamise esimene samm see, kui Keskerakond tuleb praeguse riigikogu menetluses oleva eelnõu tagant ära ning asub koalitsioonis koos Reformierakonnaga koostama eelnõu, mis vastab eelarve seisule.

Keskerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ütles hiljem ERR-ile, et peretoetuste tõusu katteallikas võiks tulla hoopis maksulaekumistest.

"Maksulaekumise näitajad on praegu head, rohkem kui oleme prognoosinud," ütles Karilaid.

Kaja Kallas ütles pressikonverentsil, et maksulaekumistest peretoetuste tõusu katmine ei ole reaalne.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: