Suri endine riigikohtunik Henn Jõks

Henn Jõks
Henn Jõks Autor/allikas: riigikohus

Laupäeval, 21. mail suri endine riigikohtunik Henn Jõks, kes töötas riigikohtu tsiviilkolleegiumi liikmena 26 aastat.

Henn Jõks (1955-2022) sündis ja kasvas üles Lõuna-Eestis. Keskhariduse omandas ta Valga I Keskkoolis ja lõpetas 1979. aastal Tartu Riikliku Ülikooli õigusteaduskonna.  

Kohtunikuna alustas Jõks tööd 1987. aastal Võru rajooni rahvakohtus, mis muudeti 1990. aastal Võru maakohtuks. Pärast iseseisvuse taastamist alustasid Eestis uuesti tegevust ka ringkonnakohtud ja Tartu ringkonnakohtu tsiviilkolleegiumi loomisel 1993. aastal määrati Jõks selle liikmeks.

Juba aasta hiljem nimetas riigikogu Jõksi riigikohtunikuks. Ta andis ametivande 9. novembril 1994 ja töötas riigikohtu tsiviilkolleegiumi liikmena kuni pensionile jäämiseni ehk 26 aastat.    

Tsiviilõiguse ja eriti asjaõiguse kõrval oli Jõksil sügav huvi põhiseaduslikkuse järelevalve küsimuste vastu ning ta panustas oluliselt riigikohtu lahenditesse, mis puudutasid Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) ja pensionireformi.  

Riigikohtuniku ameti kõrvalt õpetas Henn Jõks aastail 1998-2010 Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengitele tsiviilseadustiku üldosa ja asjaõigust. Samuti oli ta Eesti Kohtunike Ühingu asutajaliige ning on osalenud Euroopa Kohtunike Ühingu, Rahvusvahelise Kohtunike Ühingu ja Eesti kohtunikkonna omavalitsusorganite töös.    

President Lennart Meri tunnustas Jõksi 2001. aastal tema panuse eest õigusemõistmise arendamisse Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Vandeadvokaat ja endine õiguskantsler Allar Jõks on tema vend.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: