Punamonumentide eemaldamise seadus läbis Lätis esimese lugemise

Foto: Helen Wright/ERR

Läti plaanib nõukogude režiimi ülistavatest mälestusmärkidest vabaneda novembri keskpaigaks. Seimi saadikud pidasid neljapäeval teravaid väitlusi ja kiitsid seejärel esimesel lugemisel heaks punamonumentide tulevikku määratleva seaduse.

Riias juba paljud küsivad – kui olete otsustanud samba maha võtta, miks te siis ei tee seda? Uue seaduse eesmärk on muuta punamonumentidest vabanemine kiiremaks ja hõlpsamaks.

Eelnõu lõpphääletus on parlamendis juuni keskel.

Lisaks kõige tuntumale ehk Riias asuvale Võidu sambale on Lätis kokku umbes 300 Nõukogude mälestusmärki. Kui parlament uue seaduse vastu võtab, peab valitsus juuli lõpuks kinnitama nimekirja, millised neist maha võetakse.

Võidu memoriaali, mida nüüd Riias lihtsalt punateibaks kutsutakse, eemaldamiseks on parlament kõrvaldanud õiguslikud takistused ja Riia volikogu otsuse teinud, kuid kõiki hankereegleid arvestades võiks see mõte teostuda alles aasta jooksul. Uus seadus annab võimaluse töid kiirendada.

"Olen selle seaduseprojekti vastuvõtmisele kategooriliselt vastu. See ei suurenda teadlikkust ja eksitab ühiskonda Teise maailmasõja sündmuste kohta Lätis. On suur vahe Nõukogude režiimi ülistavate mälestusmärkide vahel ja nende ausammaste vahel, mis püstitati Punaarmee sõjameeste auks, kes võitsid Hitlerit ja Saksamaa sõjajõude ning ajasid hitlerlased Lätist välja," ütles Läti seimi Koosmeele fraktsiooni liige Igors Pimenovs.

"Selle mälestusmärgi saatus, täpsemalt mahavõtmise otsus tehti tegelikult 2001. aastal. Siis, võttes presidendina esimest korda vastu uut aastat, tähistas Vladimir Putin seda Venemaa uue hümniga, millel on Nõukogu Liidu hümni meloodia," rääkis Läti seimi sõltumatu saadik Didzis Šmits.

Tähiste teisaldamine jääb omavalitsuste ülesandeks, raha eraldavad riik ja omavalitsused koos, suuri summasid on ka annetatud. Mälestusmärkide detailid plaanitakse välja panna okupatsioonimuuseumis.

Neljapäevane hääletus parlamendis näitas, et Venemaa Ukraina-agressiooni ajal tekkinud poliitikute üksmeel punasammastele ei laiene – uus seadus kogus esimesel lugemisel 64 toetajat, kuid Koosmeel hääletas vastu.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: