Venemaa jätkab Donbassis pealetungi, Sjeverodonetskis on tänavalahingud

{{1653620580000 | amCalendar}}
Vene väed jätkavad Ida-Ukraina linnade pommitamist
Vene väed jätkavad Ida-Ukraina linnade pommitamist Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/SERHII NUZHNENKO

Venemaa armee jätkab Ida-Ukrainas pealetungi ja Luhanski oblastis Sjeverodonetski linnas puhkesid tänavalahingud. Venemaal on ukrainlastest tugevam suurtükivägi ja see võimaldab Moskval jätkata Donbassi vallutamist.

Oluline 27. mail kell 22.22:

- Luhanski oblasti kuberneri sõnul võivad Sjeverodonetski ja Lõssõtšanski kaitsjad olla sunnitud taganema, et mitte jääda Vene vägede täielikku piiramisrõngasse;

- ÜRO teatel on alates 24. veebruarist saanud Ukrainas sõjas surma 4031 tsiviilelanikku, nende seas 261 last; ohvrite tegelik arv on ÜRO hinnangul aga suurem;

- Sjeverodonetski rajooni juhi sõnul vajavad Ukraina võitlejad raskerelvi juurde, et suuta Vene vägesid linnast minema ajada;

- Briti kaitseministeeriumi hinnangul jätkub venelaste surve Sjeverodonetskile ja Lõssõtšanskile;

- Zelenski on rahulolematu lääneriikide otsustamatuse pärast nii sanktsioonide kehtestamises kui ka relvaabi saatmises;

- Allikate teatel valmistub USA saatma Ukrainale kauaoodatud pikamaa raketisüsteeme;

- Kiiev: Venemaa armee jätkab Luhanskis Ukraina vägede pommitamist

- Ukraina: Venemaa raketirünnakute tõttu hukkus Dnipropetrovski piirkonnas vähemalt 10 inimest, 35 inimest sai vigastada

- Ukraina: Vene väed sisenesid Lõmani linna

- Mariupoli venemeelne linnavõim tühistas koolivaheaja, et valmistada lapsi ette Vene õppekavale üleminekuks.

ÜRO: sõjas on hukkunud üle 4000 tsiviilelaniku, neist ligi 300 lapsed

ÜRO inimõiguste voliniku (OHCHR) teatel on alates Venemaa täiemahulisest invasioonist 24. veebruaril saanud Ukrainas sõjas surma 4031 tsiviilelanikku, nende seas 261 last.

Vigastada on saanud kokku 4735 tsiviilelanikku.

"Enamiku registreeritud tsiviilohvritest on põhjustanud laia mõjualaga lõhkerelvade kasutamine, nende seas raskekahurid ja mitmikraketisüsteemid, raketid ja õhulöögid," selgitab OHCHR.

OHCHR-i hinnangul on aga sõja ohvrite arv tegelikult palju suurem, sest ägedate lahingute piirkondadest on raske teavet saada.

Luhanski kuberner: Ukraina võitlejad võivad Sjeverodonetskis ja Lõssõtšanskis taganeda

Ukraina väed võivad olla sunnitud taganema Luhanski oblastis veel viimastest vastupanupunktidest, et vältida Vene vägede kätte sattumist, ütles oblasti kuberner Sergi Haidai.

"Venelased ei suuda lähipäevil Luhanski oblastit endale võtta nagu analüütikud on prognoosinud. Meil on piisavalt jõudu ja ressursse, et end kaitsta. Samas on võimalik, et me peame taganema selleks, et mitte piiramisrõngasse jääda," kirjutas Haidai sotsiaalmeedias, viidates peaaegu ümberpiiratud linnadele Sjeverodonetskile ja Lõssõtšanskile.

Sjeverodonetski rajooni juht: meil on vaja rohkem raskerelvi

Sjeverodonetski rajooni valitsuse juht Roman Vlasenko ütles BBC-le, et Ukraina vägedel on vaja Vene vägede linnast väljaajamiseks rohkem raskerelvastust.

Tema sõnul ei ole Vene vägedel sõdurite arvu mõttes ukrainlaste eest eelisseisu, kuid neil on rohkem raskerelvi.

"Relvad jõuavad Luhanski ja Donetski oblastis rindele mitmes piirkonnas. Kuid selleks, et vasturünnak oleks kiire ja tõhus, on meil vaja neid rohkem," sõnas Vlasenko.

Tema sõnul on Vene väed Sjeverodonetski äärelinnades ning püüavad linna kolmelt poolt enda kätte saada, kuid kesklinnast on Vene väed viimase kolme päeva jooksul kaks korda tagasi löödud.

Luhanski oblasti kuberner Sergi Haidai teatas varem, et Sjeverodonetski linn ei ole täielikult ümber piiratud. Ta ütles, et Vene väed on vallutanud kaks kolmandikku Sjeverodonetski linna perimeetrist.

Ukraina: Vene väed sisenesid Lõmani linna

Ukraina kaitseametnik ütles reedel, et Ukraina väed võitlevad linna loode- ja kagualade kontrolli all hoidmise nimel.

Ukraina presidendi nõuniku Oleksi Arestovõtši sõnul kaotasid Ukraina väed kinnitamata andmetel kontrolli Lõmani linna üle, vahendas BBC. "Kinnitamata andmetel kaotasime Lõmani linna. See näitab põhimõtteliselt Vene armee taktikaliste oskuste paranenud taset," ütles Arestovõtš. 

Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko teatas reedel samuti, et Lõmani kontrollivad peamiselt Vene väed. 

Lõmanis on oluline raudteesõlm. Lõman on strateegiline linn Slovjanski vallutamiseks. Slovjansk on Venemaa armee peamine sihtmärk Donbassis. 

Kiiev: Venemaa armee jätkab Luhanskis Ukraina vägede pommitamist

Venemaa jätkab Donbassis Ukraina armee pommitamist ja alustas raketirünnakuid Donetski oblastis, teatas Ukraina peastaap. 

Peastaabi teatel proovib Venemaa vallutada Lõmani linna. Samuti üritavad Vene väed takistada Ukraina sõjaväelaste jõudmist Bahmuti linna. Venemaa jätkab Ukraina positsioonide pommitamist ka Slovjanski piirkonnas, vahendas BBC. 

Luhanski oblasti juht Sergi Haidai ütles reedel, et Vene väed on Sjeverodonetski peaaegu täielikult ümber piiranud, vahendas The Guardian. 

Peastaabi teatel tõrjusid Ukraina väed viimase ööpäeva jooksul Luhanski ja Donetski oblastis tagasi 12 Venemaa rünnakut. 

Sjeverodonetskis puhkesid tänavalahingud Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ARIS MESSINIS

Ukraina: Venemaa raketirünnakute tõttu hukkus Dnipropetrovski piirkonnas vähemalt 10 inimest, 35 inimest sai vigastada

Vene väed lasid Rostovi oblastist välja kolm raketti, üks rakett tabas Ukraina rahvuskaardi baasi Dnipros. Piirkonna kuberner ütles reede hommikul, et päästjad töötavad rusude vahel, et otsida võimalikke ellujääjaid, vahendas The Guardian. 

"Kahjuks hukkus kümmekond inimest. Vigastada sai umbes 30-35 inimest," teatas reedel Dnipropetrovski territoriaalkaitse juht. 

Ukraina: Venemaa paigutas Musta mere äärde 400–500 nõukogudeaegset miini

Ukraina teatel paigutas Venemaa Musta mere äärde 400–500 nõukogudeaegset miini ja see teeb võimatuks kauba väljaveo Ukraina sadamatest. 

"Venemaa blokeerib sadamaid ja see tõi maailmas kaasa toidukriisi," ütles Odessa piirkonna sõjaväeadministratsiooni pressiesindaja. 

Vene asevälisminister Andrei Rudenko ütles sel nädalal, et Moskva on valmis avama koridorid, mille kaudu saavad toidukaubalaevad Ukrainast lahkuda, aga vastutasuks peaksid lääneriigid mõnda sanktsiooni leevendama.

Ukraina Musta mere sadamad on blokeeritud alates Venemaa täiemahulisest invasioonist 24. veebruaril. Enam kui 20 miljonit tonni teravilja seisab praegu Ukrainas hoidlates.

Johnson: Vene väed tungivad Donbassis aeglaselt edasi

"Ma kardan, et Putini väed jätkavad Donbassis edasiliikumist. Venemaa sõjavägi kaotab palju sõdureid, kuid jätkab aeglast edasitungi. Seetõttu on ülioluline, et me jätkaksime ukrainlaste sõjalist toetamist," ütles Johnson. 

Johnsoni sõnul on Ukrainal vaja rohkem ründerelvastust, sealhulgas pikamaa raketisüsteeme. 

Britid: venelased jätkavad Donbassi vallutamata alade survestamist

Briti kaitseministeeriumi värske luureülevaate järgi jätkavad Vene maaväed katset ümber piirata Sjeverodonetsk ja Lõssõtšansk, hiljuti on vallutatud mitu küla Popasnast loodes.

"Venemaa avaldab survet Sjeverodonetskis, kuid Ukraina säilitab kontrolli mitme piirkonna üle, laskmata Venemaal saavutada kontrolli kogu Donbassi üle," seisab brittide teates.

Vene vägede lõunarühmituse ülesandeks jääb Suurbritannia kaitseministeeriumi hinnangul tõenäoliselt Lõuna-Ukraina okupeerimine. Viimastel päevadel on Venemaa viinud ilmselt 50-aastased T-62 lahingutankid ladudest lõunarühmituse vastutusalasse.

"T-62 tankid on peaaegu et kindlalt tankitõrjerelvade suhtes eriti haavatavad ja nende kohalolek lahinguväljal näitab Vene poolel valitsevat puudust moodsast lahinguvarustusest," teatas Briti luure.

Zelenski: Venemaa teenib Euroopa energiatarbimiselt miljard eurot päevas

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kutsus läänt üles lõpetama hooletu suhtumine Venemaasse ning kehtestama Moskvale karmimaid sanktsioone, et lõpetada arutu sõda Ukrainas.

"Esiteks, Ukraina on alati iseseisev riik ja seda ei saa murda. Ainus küsimus on: millist hinda peavad meie inimesed oma vabaduse eest maksma," ütles Zelenski neljapäeva hilisõhtuses pöördumises. "Teiseks, need katastroofilised arengud oleks saanud peatada, kui maailm oleks Ukraina olukorda käsitlenud nagu enda olukorda. Kui maailma tugevaimad oleks võtnud Venemaad tõsiselt ja päriselt survestanud teda sõda lõpetama."

Zelenski kriitika lääne suhtes on viimastel päevadel kasvanud, sest Euroopa Liit ei suuda kokku leppida Venemaa naftale embargo kehtestamises. Plaani peamine pidurdaja on Ungari, kes pelgab kaasnevaid majanduslikke raskusi.

Neljapäeva õhtul rõhutas Zelenski, et on tänulik neile, kes uute sanktsioonide kehtestamist tagant tõukavad, kuid teda paneb imestama, miks nende vastastel on nii palju võimu.

"Kui mitu nädalat püüab Euroopa Liit veel kuuendas paketis kokkuleppele jõuda?" küsis president, märkides, et Venemaa teenib ligi miljard eurot päevas Euroopa Liidu energiatarbimise eest.

Zelenski tegi etteheiteid ka sellepärast, et kogu Venemaa pangandus ei ole sanktsioonide all ning Ukraina pole ikka veel saanud kogu seda relvastust, mida vajab.

"Venemaa survestamine on sõna otseses mõttes elude päästmise küsimus. Iga päev venitamist, nõrkust, vaidlemist või ettepanekuid agressorit ohvri arvel rahustada tähendab üksnes rohkem tapetud ukrainlasi," sõnas Zelenski.

Harkivis hukkus 9 inimest

Neljapäevases rünnakus Harkivi linnale hukkus värskeimatel andmetel üheksa inimest ja vigastada sai 19. Harkivi oblasti kuberner Oleh Sõnjegubov teatas sotsiaalmeedias, et hukkunute seas oli ka viiekuune beebi.

Tegu oli esimese rünnakuga Harkivile viimase kahe nädala jooksul, linna tabas venelaste suurtükituli. Linnas oli hakatud naasma tavapärase elu juurde ja Vene väed olid sealt vähehaaval taandunud, kuid jäid siiski piisavalt lähedale, et suurtükkidest linna tabada.

Zelenski märkis, et raketilöögid jätkuvad Donbassis ka Sumõ oblastis. Samuti on venelaste suurtükituli muutunud taas intensiivsemas Zaporižžja piirkonnas, mis näitab presidendi sõnul vastase eesmärki lõunas suuremaid alasid haarata.

Harkivile 26. mail korraldatud rünnaku tagajärjed. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Ivan Alvarado

Mariupolis tühistati koolivaheaeg

Ukraina ametniku teatel tühistasid sadamalinna Mariupolit okupeerivad Vene väed suvise koolivaheaja, et valmistada õpilasi ette Vene süsteemile üleminekuks. Linnaametnik Petro Andrjuštšenko ütles, et okupandid teatasid õppeaasta pikendamisest 1. septembrini.

"Peamine eesmärk on hävitada kõik ukrainalik ja valmistuda uueks õppeaastaks, mis toimub Vene õppekava järgi," sõnas ta. "Läbi suve peavad lapsed õppima vene keelt, kirjandust ja ajalugu, samuti saavad nad matemaatikat vene keeles," lisas Andrjuštšenko.

Ta märkis, et linna venemeelne juhtkond on samas hädas õpetajate leidmisega ja üheksa kooli peale on praegu ainult 53 õpetajat. Ametnik ei täpsustanud, kui paljud õpilased vaheajast ilma jäävad.

Allikad: USA plaanib saata Ukrainasse pikamaa raketisüsteeme

USA valmistub Ukrainale saatma pikamaa raketisüsteeme, pärast korduvaid palveid Ukraina ametnikelt, ütles mitu asjaga kursis olevat inimest CNN-ile.

Relvasüsteemid on kavas saata osana suuremast relva- ja julgeolekuabist, millest antakse ametlikult teada järgmisel nädalal. Ukrainlaste soov on saada mitmikraketisüsteeme MLRS, mis suudavad tulistada rakette kaugemale kui ükski teine praegu ukrainlaste käsutuses olev relv. Arvatakse, et nende saamine võib muuta sõja kulgu.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 29 750;

- tankid 1322;

- jalaväe lahingumasinad 3246;

- lennukid 206;

- kopterid 170;

- suurtükisüsteemid 623;

- õhutõrjesüsteemid 93;

- autod ja muud sõidukid umbes 2225;

- laevad / paadid 13;

- eritehnika 48.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Allikas: Reuters-BBC-Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: