Vabatahtlikke kutsutakse laupäeval Hiiumaale masuudireostust koristama

{{1653647340000 | amCalendar}}
Masuudireostus Vormsil.
Masuudireostus Vormsil. Autor/allikas: Juhan Hepner/ERR

Päästeamet ootab laupäeva hommikuks Hiiumaale vähemalt 160 vabatahtlikku, kes aitaks kokku korjata saare rannikule jõudnud masuudireostust.

Suurem koristusaktsioon toimus samuti reostusega hädas oleval Vormsil reedel, kus osales umbes 40 vabatahtlikku. Suurem reostus likvideeriti. Laupäeval oodatakse vabatahtlikke Hiiumaal toimuvale suurele koristusaktsioonile.

Kõiki osalejaid oodatakse laupäeva hommikul kell 6.30 praamiga. Kes omal käel on juba Hiiumaale saabunud, leiavad vabatahtlike kogunemispunkti Palade kooli juurest, teatas päästeamet.

Kogunemispunktis oodatakse inimesi kell 8.30–9.30, et jagada kätte töövahendid, selgitada töövõtteid ning samuti saab iga osaleja kaasa turgutuseks kerge lõunaeine. Sealt viiakse osalejad kokkulepitud nelja töölõiku," ütles Lääne regionaalse staabi juht Vaiko Vatsfeld.

Selleks, et kogu koordineerimistöö laabuks hästi, on vajalik kindlasti koristustöödele registreerimine (sellel lingil). Link on leitav ka päästeameti kodulehel ning päästeameti Facebookis.

Vatsfeld lisas, et kõik abikäed on väga oodatud, kuid kuna tegemist on ohtlike ainetega ja töötatakse keerulistes tingimustes, siis oodatakse vabatahtlikeks eelkõige hea tervise juures olevaid inimesi ning alaealistel ja rasedatel soovitatakse naftareostuskorjetöödel mitte osaleda. Samuti palume lemmikloomi nende tervise huvides koristustöödele mitte kaasa võtta.

"Loodame selle nädalavahetusega saada reostusvabaks 16-kilomeetrise lõigu. Järgmiseks nädalaks jäävad veel puhastada laiud, kus hetkel pesitsevad linnud. Seetõttu koordineerib laidude puhastamist keskkonnaamet, kuhu lindude rahu tagamiseks suure inimhulgaga peale minna ei saa," ütles staabijuht.

Elanikele on erinevatele küsimustele vastuste leidmiseks käivitatud kriisiinfotelefon 1247, kust saab käitumisjuhiseid ning täpsustatud infot olukorraga seotud küsimuste kohta. Lisaks saab sellel telefonil anda teada, kui olete masuudireostuse leidnud.

Vormsi rannik sai koristatud

Reedestel talgutel said Vormsi ranniku kriitiliselt reostatud alad masuuditükkidest puhtaks.

"Kergendustunne on suur, sest kõige raskem osa koristustöödest on nüüd lõpuks selja taga," ütles Vormsi vallavanem Maris Jõgeva. "Edaspidi jätkub veel väikese mahus järelnoppimine, aga kõige suurem töö on nüüd tehtud. Nädalajagu tööd koos Vormsi elanike, Eestimaa Looduse Fondi, Noarootsi vabatahtlike ja nüüd ka keskkonnaameti suure talguseltskonnaga on aidanud kriitilise reostuse saare rannalt ära koristada."

Keskkonnaameti töötajad kogusid reede varahommikul alanud talgutel Vormsi rannikult ligikaudu 200 kilo masuudireostust.

Vormsi rannikule jõudis masuudireostus eelmisel nädalal ning liikus pühapäevaks lisaks Vormsile ka Hiiumaa rannikule. Kohalike omavalitsuste ja ametkondade koostöös alustati kohe reostustõrjet, kuid saastuse ulatuslikkuse ja koristustööde keerukuse tõttu asus alates esmaspäevast sündmust juhtima päästeamet.

Tahke kütteõli Eesti vetesse jõudmise tekkepõhjus on veel selgumata, kuid hetkel  on masuudivabaks saadud 15 kilomeetrit Hiiumaa ning 18 kilomeetrit Vormsi rannikut.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: