Prantslased tutvustasid lähemalt Euroopa poliitilise kogukonna ideed

Euroopa ja Ukraina lipud Euroopa parlamendi ees Strasbourgis
Euroopa ja Ukraina lipud Euroopa parlamendi ees Strasbourgis Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Pascal Bastien

Prantsusmaa president Emmanuel Macron tegi 9. mail teatavaks idee Euroopa uuest poliitilisest kogukonnast, mis hõlmaks ka Ukrainat ja Ühendkuningriiki.

Euroopa Liidu suursaadikud arutavad kolmapäeva hommikul Prantsusmaa president Emmanuel Macroni Euroopa poliitilise kogukonna loomise ettepanekut. Samal ajal valmistub Euroopa Liit avalikustama otsust Ukraina, Moldova ja Gruusia kandidaatriigiks võtmise kohta.

Prantslaste esitatud dokument sisaldab endast täheldust, et Ukraina ootused Euroopa Liiduga liitumiseks on õigustatud, kuid liidu liikmeks saamise protsess võtab kaua aega ega aita riiki lühiperspektiivis.

Dokumendis tuuakse välja, et Euroopa Liiduga liitumine ei täida Ukraina praeguseid vajadusi, kuna liitumiseks vajalikud reformid ei ole õige vastus erakordsetele oludele, milles Ukraina riik praegu on.

Ukraina president Zelenski on möönnud, et Euroopa Liiduga liitumine võtab aega. Siiski annaks kandidaatliikmeks andmise sõnum olulise poliitilise toetussignaali Ukrainale, mis püüab end rohkem siduda demokraatliku ja vaba läänega.

Prantsusmaa pole välistanud andmast Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatliikme staatust, kuid nende sõnul aitaks uus poliitiline kogukond huvitatud riikidel toetada Euroopa julgeolekut, stabiilsust ja jõukust.

Dokumendi järgi oleks poliitilise kogukonnaga liitumine kõikidele Euroopa riikidele vaba ning liikmeks saamiseks ei pea olema Euroopa Liidu liige. Kogukonna liikmesus oleks avatud ka Euroopa Liidust lahkunud Ühendkuningriigile.

Euroopa poliitiline kogukond ei ole mõeldud asendama Euroopa Nõukogu ega Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE). Mõlemas organisatsioonis on Euroopa riike, kes ei kuulu Euroopa Liitu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: