Tarbimiskulutuste kiire kasvu tõttu on hoiuste kasv pidurdunud

Euromündid.
Euromündid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Hinnatõusust tuleneva tarbimiskulutuste kiire kasvu tõttu on pangahoiuste kasv Eestis pidurdunud, selgub Eesti Panga andmetest.

Aasta varasemaga võrreldes oli majapidamistel mai lõpus pangahoiustel ligikaudu 11 protsenti ehk 1,13 miljardit eurot rohkem raha. Seejuures tuleb aga arvestada, et ainuüksi möödunud aasta septembris maksti pensionifondidest eraisikute hoiustele ennetähtaegselt üle miljardi euro. Suur osa pensionirahast on praeguseks arvatavasti juba ära kasutatud.

Viimase kaheksa kuu jooksul on hoiused kasvanud tagasihoidlikult – 185 miljoni euro võrra ehk 1,7 protsenti. Seda vaatamata sellele, et antud ajavahemikku jäid ka kevadised tulumaksutagastused ning järjekordsed väljamaksed teisest pensionisambast nii jaanuari kui ka mai alguses.

Kui hoiuste kasv jätkub sarnases tempos ka lähikuudel, näeme aastakasvu taandumist peagi juba kolme protsendi juurde, mis oleks kõige aeglasem kasv pärast 2010. aastat, teatas Eesti Pank.

Kokku oli eraisikutel mai lõpus pangahoiustel ligi 11,2 miljardit eurot.

Kuigi inimeste sissetulekud on viimasel ajal kiiresti kasvanud, on kiire hinnatõus seda ületanud – säästmine on vähenenud ja seetõttu on hoiuste kasv taandunud.

Maksuameti andmetel on palgaväljamaksed kasvanud viimastel kuudel aastavõrdluses ligikaudu 14 protsenti. Keskmine palga väljamakse on suurenenud ligikaudu 10 protsenti ja palgasaajate arv neli protsenti. Samas on statistikaameti teatel jaemüügi aastakasv eurodes mõõdetuna ulatunud ligikaudu 30 protsendini ja ka püsihinnas on tarbimise kasv tugev.

Varasemalt on sissetulekute kasv jaemüügi kasvu valdavalt ületanud.

Tarbimiskulutuste kasvu on oluliselt suurendanud väga kiire hinnatõus. Esiteks tuleb kaupade ja teenuste eest varasemast märksa rohkem raha välja käia. Teiseks on ilmselt paljud kiire hinnatõusu kartuses otsustanud oma ostud kohe ära teha ja vähem säästa.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: