Selgus uue valitsuse ministrikohtade jaotus

{{1657521960000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Loodavas valitsuskoalitsioonis hakkavad ministrikohad jagunema võrdselt. Reformierakond jääb seetõttu ilma justiitsministri ja ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri kohtadest.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles esmaspäeva hommikul, et Isamaa saab loodavas valitsuses välisministri, haridus- ja teadusministri, justiitsministri, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri ning riigihaldusministri portfellid.

Seeder loetles ette ka Reformierakonna ja sotside ministrikohad. Reformierakonnale läheb tema sõnul peaministri, rahandusministri, kaitseministri, sotsiaalkaitseministri ja maaeluministri koht. Sotsiaaldemokraadid saavad siseministri, töö- ja terviseministri, majandusministri, keskkonnaministri ja kultuuriministri koha.

Helir-Valdor Seederi sõnul näitab portfellide jaotus loodavas koalitsioonis head tasakaalu. "Loodav koalitsioon on seadnud ambitsioonikad eesmärgid ning portfellide jaotus aitab need eesmärgid ka ellu viia," sõnas Seeder.

Seeder märkis, et ta ei ole veel otsustanud, kas ta ka ise valitsusse ministriks läheb. "Eks me nüüd järelejäänud päevade jooksul erakonnas need asjad mõtleme läbi ja langetame need otsused," ütles Seeder.

Ühtlasi leppisid osalised kokku, et Isamaale läheb riigikogu esimese aseesimehe koht ning riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni, rahanduskomisjoni, keskkonnakomisjoni ja maaelukomisjoni esimehe koht.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets ütles läheb valitsusse ministriks, aga ei soovinud veel öelda, millisele kohale. Läänemetsa sõnul on oluline, et erakonna esimehed on valitsuses.

Läänemetsa sõnul ei suutnud osapooled Euroopa Kontrollikoja liikme suhtes veel kokku leppida.

Reformierakonna fraktsiooni juhi Mart Võrklaeva sõnul on ministrikohtade personalivalik veel otsustamisel. "Ei ole välistatud, et ei tehtagi midagi ringi," lausus Võrklaev. Samas peavad ministrikohalt lahkuma nüüd reformierakondlased Maris Lauri ja Andres Sutt.

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles esmaspäeva keskpäeval, et Reformierakonnas on ministrikohtade lõplikud otsused juhatuse käes ning nimed tehakse avalikuks koos teiste koalitsioonierakondadega samal ajal.

"Lähtusime sellest, et Eesti saaks endale toimiva valitsuse ja sellest, et partnerid oleks valitsuses võrdselt esindatud, nii see koostöö sujub kõige paremini," kommenteeris Kallas.

Kallas ütles, et Helir-Valdor Seeder on talle teatanud, et ta valitsusse ei tule ning soovib saada riigikogu aseesimehe kohta.

"See on keeruline. Kõige parem, kui kõik erakonna esimehed oleks laua taga, aga kogemus eelmisest valitsusest on olemas, nii et küll me hakkama saame," ütles Kallas selle kohta.

Erakondade esindajad ütlesid, et koalitsioonilepe võib allkirjad saada selle nädala reedel või järgmise nädala alguses.

Allikas: Intervjueeris Madis Hindre

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: