Briti luure: Venemaa tugevdab positsioone okupeeritud aladel

{{1658031720000 | amCalendar}}
Mõkolajivi oblastis rünnakus süttinud viljapõld.
Mõkolajivi oblastis rünnakus süttinud viljapõld. Autor/allikas: SCANPIX/Ukraine Emergency Service / AFP

Ukraina luure teatel valmistub Venemaa järgmiseks rünnakufaasiks. Rünnakus Tšugujivi tsiviiltaristule hukkus kolm inimest. President Volodõmõr Zelenski vallandas Ukraina peaprokuröri ja julgeolekuteenistuse SBU juhi.

Oluline 17. juulil kell 22.50:

- Zelenski vallandas peaprokuröri ja SBU juhi;

- Kiievi oblastist on leitud 1346 tsiviilisiku surnukehad;

- Ukraina peaprokurör: Venemaa tuleb tunnistada terroristlikuks riigiks; 

- Briti staabiülem: Venemaa on kaotanud 50 000 sõdurit;

- Ukraina süüdistab Venemaad tuumajaamas relvade hoiustamises;

- Briti luure: Venemaa tugevdab positsioone okupeeritud aladel;

- Raketirünnakus Dnipro linnale hukkus kolm inimest, haavata sai 16;

- Rünnakus Tšugujivile hukkus kolm inimest;

- Ukraina luure: Venemaa valmistub järgmiseks rünnakufaasiks;

- Pentagon: viimase nädalaga hukkus Vene rünnakutes kuni 150 tsiviilisikut

Ukraina võimud teatasid pühapäeval, et vaid viie kuuga on Ukrainast saanud üks enim maamiinidega saastunud riike maailmas.

Vene raketid tabasid Mõkolajivi linnas tööstuskompleksi. Linnapea Oleksandr Senkevitši sõnul pole esialgu teateid haavatutest ega hukkunutest.

Sadamalinnad Mõkolajiv ja Odessa on olnud viimastel nädalatel tule all, kuna Venemaa soovib lõigata ära Ukraina pääsu Musta mere rannikule.

Zelenski vallandas peaprokuröri ja SBU juhi

Ukraina president Volodõmõr Zelenski vabastas ametist Ukraina peaprokuröri Irõna Venediktova ja julgeolekuteenistuse (SBU) juhi Ivan Bakanovi, vahendas The Guardian.

Bakanov on Zelenski pikaaegne sõber.

Euromaidani teatel vallandati Bakanov Ukraina relvajõudude distsiplinaarstatuudi artikli 47 alusel, mis sätestab: "Ametikohustuste mittetäitmine või ebaõige täitmine, mis tõi kaasa inimohvreid või muid tõsiseid tagajärgi või tekitas selliste tagajärgede ohu."

Peaprokuröri kohusetäitjaks määras Zelenski Oleksi Sõmonenko.

Kiievi oblastist on leitud 1346 tsiviilisiku surnukehad

Kiievi oblastis leiti pärast Venemaa vägede taandumist surnuna 1346 tsiviilisikut, teatas piirkonna politseijuht.

Uues Kyiv Independenti raportis viidatakse Andri Nebõtovile, kes ütleb, et umbes 300 inimest on endiselt teadmata kadunud, ning lisab, et 700 tapetut tulistati väikerelvadest, näiteks käsirelvast.

Ukraina peaprokurör: Venemaa tuleb tunnistada terroristlikuks riigiks

Ukraina peaprokurör Irõna Venediktova ütles Malaysian Airlinesi lennu MH17 allatulistamise kaheksandal aastapäeval, et Venemaa vastu on vaja võtta rahvusvahelisi meetmeid.

"Venemaa tuleb tunnistada terroristlikuks riigiks," kirjutas Venediktova Twitteris.

"Kaheksa aastat on meil olnud selle kohta kohutavaid tõendeid. Viimased viis kuud olid Venemaa terrori kõrgaeg – 23 000 tsiviilisikute vastu toime pandud sõjakuritegu, nende seas rahvusvahelised ajakirjanikud, kes näitasid tõtt Venemaa sõjakuritegude kohta.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles MH17 alla tulistamist meenutades, et ükski kuritegi ei jää karistuseta ning kurjategijad tuleb tuua kohtu ette.

Briti staabiülem: Venemaa on kaotanud 50 000 sõdurit

Ühendkuningriigi staabiülema admiral Tony Radakini sõnul on Venemaa kaotanud vähemalt 30 protsenti oma sõjalisest tõhususest ehk 50 000 sõdurit.

"Mida see tähendab - 50 000 Vene sõdurit on kas surnud või lahingus haavata saanud, hävitatud on ligikaudu 1700 Vene tanki ja 4000 soomusautot," ütles ta.

"Venemaa alustas sissetungi ambitsiooniga võtta ära terve Ukraina, võtta linnad esimese 30 päevaga, Venemaal oli ambitsioon lõhestada ja survestada NATO-t. Venemaa on kõigis nendes eesmärkides läbikukkumas, Venemaa on nõrgem riik kui ta oli veebruari alguses," ütles Radakin BBC eetris.

Ukraina süüdistab Venemaad tuumajaamas relvade hoiustamises

Ukraina tuumaagentuur süüdistab Venemaad Euroopa suurima tuumajaama kasutamises relvade hoiustamiseks, vahendas The Guardian.

Energoatomi presidendi Petro Kotini sõnul on olukord Zaporižžja tuumajaamas erakordselt pingeline ja seda kontrollib ligikaudu 500 Vene sõdurit.

Zaporižžja tuumajaam langes Vene vägede kätte mõni nädal peale Venemaa sissetungi Ukrainasse, kuid seda opereerivad endiselt Ukraina töötajad.

Ukraina teatel kasutatakse tuumajaama ala sealt rünnakute tegemiseks. Laupäeval tabasid Vene raketid elamuid ligikaudu 80 kilomeetri kaugusel Nikopoli linnas, rünnakus hukkus kaks inimest.

Ukraina hinnang Venemaa kaotustele

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 38 300 (võrdlus eelmise päevaga +160);

- tankid 1684 (+7);

- jalaväe lahingumasinad 3879 (+5);

- lennukid 220 (+0);

- kopterid 188 (+0);

- suurtükisüsteemid 846 (+0);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 248 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 110 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 688 (+61);

- tiibraketid 166 (+4);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 2746 (+11);

- laevad / paadid 15 (+0);

- eritehnika 68 (+0).

Vene väed kandsid viimase ööpäeva jooksul suurimaid kaotusi Bahmuti suunal.

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Harkivis rünnakutes hävinud hoone. Autor/allikas: SCANPIX/State Emergency Service of Ukraine/via REUTERS

Briti luure: Venemaa tugevdab positsioone okupeeritud aladel

Venemaa tugevdab Lõuna-Ukrainas okupeeritud aladel oma kaitsepositsioone, teatas Suurbritannia kaitseministeerium.

Briti luure andmetel liigutavad Vene väed okupeeritud aladel oma inimressursse ja varustust Mariupoli ja Zaporižžja vahel ning Hersonis. Samuti tõstavad nad kaitset Melitopoli piirkonnas.

Vägede liigutamine kaitsesepositsiooni on ilmselt vastus oodatavale Ukraina vägede rünnakule okupeeritud alade tagasi võtmiseks.

Ukraina relvajõudude peastaabi teatel hoiavad Vene väed oma positsioone okupeeritud aladel Harkivi oblastis.

Slovjanski suunal ründasid Vene väed tsiviil- ja sõjaväelist infrastruktuuri mitmes piirkonnas ning proovisid liikuda edasi Verhnokamjanka suunal, kuid Ukraina väed lõid rünnaku tagasi.

Ukraina sõdurid lõid tagasi ka luureoperatsuiooni Bahmuti läheduses.

Ukraina teatel jätkavad Vene väed luuret mehitamata õhusõidukitega, kuid suurte kaotuste tõttu on vägede moraal madal ning seetõttu hoiduvad nad mitmel pool võimalusel kontaktist.

Raketirünnakus Dnipro linnale hukkus kolm inimest

Dnipropetrovski oblasti sõjalise administratsiooni juhi Valentin Reznitšenko sõnul tabas oblasti pealinna Dniprot Vene raketirünnak, mille tõttu sai surma vähemalt kolm inimest ja 16 haavata.

Vene vägede teatel hävitati rünnakus tehas, mis tootis osasid Totška rakettidele. Ukraina pole Venemaa väidet kinnitatanud.

Raketirünnak tabas Dnipro linna tööstuspiirkonda ja selle lähedal asuvat tänavat teatas Reznitšenko reede õhtul.

Ukraina sõjaväe teatel tulistati Dnipro pihta Kaspia merel asuvalt lennukilt kuus raketti, millest neli tulistati Ukraina õhutõrje poolt alla ja kaks jõudis kohale.

Peale 38 tundi kustutustöid suutsid 90 tuletõrjujat kustutada Dnipro tööstuskompleksis raketitabamuse järel puhkenud tulekahju.

Rünnakus Tšugujivile hukkus kolm inimest

Vene väed ründasid Harkivi oblastis Tšugujivi linna, rünnakus suri kolm inimest ning kolm sai haavata, ütles oblasti kuberner Oleh Sõnehubov.

Linnapea sõnul tabas rünnak kohalikku tsiviiltaristut. Rünnakus said kahjustada kahekorruseline elumaja, kool ja kauplus.

Tšugujivi linn asub kuue kilomeetri kaugusel Vene vägede okupeeritud alast.

Ukraina luure: Venemaa valmistub järgmiseks rünnakufaasiks

Vene relvajõud valmistuvad järgmiseks suuremaks rünnakuks Ukrainas, ütles Ukraina kaitseministeeriumi luureosakonna esindaja Vadõm Skibitski.

"Kahtlematult on ettevalmistused järgmisteks rünnakuteks praegu alanud," lausus Skibitski.

Skibitski märkis ka, et oht rünnakuteks Valgevenest on vähenenud võrreldes ajaga enne Venemaa sissetungi Ukrainasse.

Pentagon: viimase nädalaga hukkus Vene rünnakutes kuni 150 tsiviilisikut

Viimase nädala jooksul hukkus Ukrainas Vene vägede rünnakutes 100 kuni 150 tsiviilisikut, ütles laupäeval USA kaitseministeeriumi ametnik.

Viimastel nädalatel, kui Ida-Ukrainas on toimunud vihased lahingud Vene ja Ukraina vägede vahel, on kasvanud ka hukkunud tsiviilisikute arv.

Pentagon märkis laupäevases ülevaates lisaks, et USA poolt Ukrainale antud mitmikraketiheitjatel HIMARS on olnud mõju, kuid tegu pole kindlasti võluvitsaga, mis sõja Ukraina kasuks kallutaks.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: Reuters, The Guardian, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: