Pärnu Vanapargis lõppes nõukogude ajal sinna maetute väljakaevamine

Pärnu kesklinnas asuvas Vanapargis lõppesid sinna nõukogude ajal ümber maetud inimeste säilmete väljakaevamistööd.

Väljakaevamised algasid esmaspäeva hommikul ja lõppesid teisipäeval kella 16 paiku. Kõigepealt viidi ära mälestusmärk, seejärel asuti haudu lahti kaevama.

Väljakaevamiste käigus leiti 80 kirstu, milles olid 83 inimese säilmed. Säilmed viidi turvalisse kohta, kus neid valmistatakse ette ümbermatmiseks Uulu kalmistule, mis tõenäoliselt toimub järgmisel nädalal.

Vanapargis asus "töörahva vabaduse eest langenud võitlejate" mälestusmärk, mis püstitati 1958. aasta 9. maiks kohta, kus 1940. aasta 1. detsembril ja 1945. aasta 25. novembril toimusid aastatel 1905, 1917, 1924 ja 1941-1944 ajalooliste sündmuste käigus hukkunud inimeste säilmete ümbermatmised. Kõigi maetute nimed polnud juba tollal teada ning väljakaevamistel ei õnnestunud ühtegi konkreetset surnukeha tuvastada.

Väljakaevamisi läbi viinud Eesti Sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnul leiti hukkunute juurest tsiviil- ja sõjaväeriideid, 1940. aastal valmistatud nõukogude kopikaid ja teisi esemeid. Hukkunute isikutele viitavaid asju hauas ei olnud.

Teises maailmasõjas hukkunute omaksed pole pärast Eesti taasiseseisvumist ideoloogilistel kaalutlustel püstitatud mälestusmärki ja selle juures asunud haudu omaks pidanud, vaid on 9. mail viinud lilli Alevi kalmistul asuva mälestusmärgi juurde, mis on sõjaga otsesemalt seotud.

Pärnu linnavalitsus ja pärnakad on aastaid soovinud mälestusmärgi kesklinnas asuvast pargist eemaldamist ja langenute säilmete sobivasse kohta ümbermatmist. Mälestusmärk oli muu hulgas püstitatud iseseisva Eesti riigi kukutajatele, 1924. aasta riigipöördekatses osalejatele.

Kolmapäeval viiakse ära väljakaevamistöid ümbritsenud aiad ja tasandatakse maapind. Edaspidi külvatakse sinna muru.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: