Lukas: riik on valmis Lüganuse kooli riigistama

{{1660298340000 | amCalendar}}
Foto: Rene Kundla/ERR

Riik on valmis Lüganuse kooli riigistama, kui vald loobub oma otsusest kool sulgeda, teatas haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas (Isamaa).

Lukase sõnul oli sel nädalal asjalik kohtumine haridus- ja teadusministeeriumi esindajate ning Lüganuse valla liidrite vahel.

"Riigil on soov toetada Lüganuse valla (k.a Kiviõli linn) koole sama jõuliselt, kui on investeeritud juba teistesse Ida-Virumaa suurematesse keskustesse - Narva, Sillamäele, Kohtla-Järvele, Jõhvi. Oleme valmis ka siin koolivõrgu korrastamise nimel õppetingimustesse investeerima ja nii Kiviõli kui Lüganuse koolid kokkuleppel riigistama. Juhindun seejuures kolmest eesmärgist: eestluse elujõu kasvatamisest Ida-Virumaal, laste harituse edendamisest ja eesti õppekeelele üleminekust kõigis koolides. Otsest kasu saab ka Lüganuse vald. Niisiis on riik muuhulgas valmis ka Lüganuse kooli riigistama, kui vald loobub oma otsusest kool sulgeda. Lüganuse kool jääb," lubas Lukas.

Kiviõli 1. keskkooli ja Kiviõli vene põhikooli riigistamine aitaks ministri hinnangul valitsuse plaane ellu viia. "Valitsus on võtnud vastu otsuse riigikeelele üle minna, nii et Kiviõli koolide ühendamine ja riigi kätte võtmine oleks üks samm ka selles suunas," ütles Lukas.

Lüganuse vallavolikogu otsustas kevadel, et valda jääb sügisest viie üldhariduskooli asemel kolm. Põhjenduseks toodi vähenev rahvaarv ja koolide kulukas ülalpidamine.

Kui kuue õpilasega Sonda algkooli sulgemine kirgi ei tekitanud, siis 60 õpilasega Lüganuse põhikooli kinni panemine pälvis kohaliku kogukonna pahameele.

Lüganuse tollane abivallavanem Arno Rossman ütles mais ERR-ile, et volikogu otsus oli haridusvõrgu ümberkorraldamine ja vald on veendunud, et enam kaugemasse tulevikku seda ei saa lükata.

Lüganuse praegune vallavanem Marja-Liisa Veiser on asjade käiguga rahul. "Mul on väga hea meel, et uue ministri ametisse astumisega on Lüganuse muret ka kuulda võetud ja seda niivõrd arvestataval kujul. Nii et eks siin on nüüd vallavolikogul kindlasti mõtlemisainet," sõnas ta.

Lüganuse kooli lapsevanemad said mais halduskohtult esialgse õiguskaitse, mis tühistas kooli kinnipanemise otsuse kehtivuse. Vald vaidlustas otsuse, kuid ringkonnakohus andis samuti õiguse lastevanematele.

Lüganuse vallavolikogu arutab koolide riigistamise teemat 25. augusti istungil.

Kahe haldusreformi järel Kiviõli ja Püssi linnast ning Lüganuse, Maidla ja Sonda vallast moodustunud Lüganuse vallas elab 8200 inimest.

Toimetaja: Urmet Kook, Rene Kundla, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: