X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti alustab Võidu pargi punamonumendi lammutustöid

{{1661154840000 | amCalendar}}
Foto: Helen Wright/ERR

Riia linnavolikogu teatas, et esmaspäeval algavad ehitustööd, mis on seotud Võidu pargis asuva punamonumendi lammutamisega.

Punamonumendi ümbruses kehtestavad võimud jalakäijatele ja autodele liikumise piirangud.

Riia tegevdirektor Janis Lange ütles pressikonverentsil, et punamonumendi ümbruses kehtestatakse jalakäijatele ja sõidukitele liikumispiirangud. Lange sõnul paigaldatakse ka aed, mis piirab  jalakäijate liikumist umbes 1,5 kilomeetri pikkusel lõigul. 

Teisipäeval tuuakse Võidu pargi alale sisse masinad. "Pardaugavas asuv monument lammutatakse ilma lõhkeainet kasutamata," ütles Lange. 

Läti parlament võttis hiljuti vastu punamonumentide eemaldamise seaduse, mis näeb ette, et totalitaarseid režiime ülistavad monumendid tuleb demonteerida hiljemalt 15. novembriks. 

Läti võimud eeldavad, et Riia punamonumendi lammutamisel võivad probleeme tekitada eelkõige Kremli-meelsed aktivistid. See võib ohustada riigi julgeolekut. 

Lätis on tavapäraselt üks suurimaid rahvakogunemisi 9. mail just Riias asuva nõukogudeaegse võidumonumendi juures.

Riia punamonument on üsna halvas seisukorras ning osaliselt võrkaiaga piiratud.

Tööd peetakse keeruliseks ja selleks kulub 2,5 miljonit eurot.

ERR-i Läti korrespondent Ragnar Kond ütles "Aktuaalses kaameras", et Vene Liit Lätis soovis õhtul korraldada Võidu pargi juures meeleavalduse, kuid selleks ei antud luba.

"Nüüd on Vene liit otsustanud pöörduda kohtusse, nad peavad enne 1. oktoobril toimuvaid parlamendivalimisi olema väga ettevaatlikud, sest õhus on ka variant, et Vene liit Lätis keelatakse üldse ära ja siis nad ei saa ka valimistel osaleda," rääkis Kond.

Kondi sõnul hakkasid kella 19 paiku sotsiaalmeedias levima üleskutsed võidusamba kanti koguneda ja mõnikümmend inimest seda ka tegi.

"Politsei alguses rääkis neile, et tuleb laiali minna, seda siiski ei tehtud ja viimastel andmetel on nüüd ka seitse, kaheksa inimest ka arreteeritud, aga tervikuna on olukord praegu rahulik ja ma ei näe, et samba juurde praegu inimesi juurde tuleks. Ka siseminister on lubanud, et kõik möödub turvaliselt," andis Kond ülevaate.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: