Elektri börsihind püsib kõrge hoolimata Eesti Energia suurenenud tootmisest

Lambid.
Lambid. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Elektri hind NordPooli börsil on püsinud kõrge hoolimata sellest, et turule on naasnud mitu eelmisel nädalal hoolduses olnud plokki. Eesti Energia teatel on põhjuseks meie regioonis jätkuvalt valitsev suur nõudlus ja madal pakkumine.

Eelmisel nädalal oli Eesti hinnapiirkonna keskmine börsihind 422,61 eurot megavatt-tunni kohta, mis on üle 19 protsendi kõrgem kui üle-eelmise nädala börsihind.

Sel perioodil olid plaanilises ja pikalt etteteatatud suvises hoolduses Balti elektrijaama 11. plokk ning Eesti elektrijaama neljas, viies ja kuues plokk. Lisaks oli hoolduses ka Auvere elektrijaam, mis tuli taas turule 20. augustil.

Ehkki praeguseks on enamik neist plokkidest turule naasnud ja plaaniline hooldus jätkub vaid Eesti elektrijaama viiendas plokis, oli esmaspäeval NordPooli börsil keskmine elektri hind 377, teisipäeval 495 eurot ja on kolmapäeval 418,88 eurot megavatt-tunni kohta.

"Lühidalt öeldes oleme täna ülejäänud NordPooli regiooniga üsna samal hinnatasemel - Soomega enamikul tundidel täpselt samas hinnas ning Lätist ja Leedust mõnevõrra odavamas. Kõrge hinna tingivad regiooni suur nõudlus ning madal pakkumine," ütles Eesti Energia pressiesindaja Mattias Kaiv ERR-ile.

Ta lisas, et Eesti Energia elektrijaamade ja tuuleparkide tootlus katab vaid osa nõudlusest ning hinna dikteerivad viimasena turule pääsenud jaamad. Kogu regiooni madala pakkumise oluliseks faktoriks on piirkonna hüdrojaamade madal tootlus ning kõrge gaasi hind.

Paljusid jaamu ootab ees remont

Nädala lõpus alustab Eesti Energia kolmanda ploki plaanilise hooldusega. Lähinädalatel jätkuvad ka regioonis mitmed elektrijaamade plaanilised hooldused, et nende töökindlust sügis-talviseks perioodiks tõsta.

Soome Loviisa tuumajaama teine plokk võimsusega 507 megavatti on plaanitud hoolduses kuni 9. septembrini. Soome uus Olkiluoto kolmas plokk seisab ja kavatseti uuesti käivitatada uuesti 23. augustil. Rootsi Ringhalsi tuumajaama neljas plokk on plaanitud hoolduses kuni 7. septembrini.

Elektri hind kujuneb börsil iga tunni kohta sõltuvalt selle tunni tootmisvõimekusest ning tarbijate nõudlusest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: