X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola lubas keelduda Ungarilt EL-i raha äravõtmisest

Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: SCANPIX / PAP

Poola peaminister lubas hääletada vastu Euroopa Komisjoni pühapäeval tehtud ettepanekule jätta Ungari õigusriigi normide eiramise eest Euroopa Liidu toetustest ilma. Ühe riigi vastuseisust ettepaneku blokeerimiseks siiski ei piisa, kuna otsus kinnitatakse liikmesriikide kvalifitseeritud häälteenamusega.

"Poola on tugevalt vastu Euroopa institutsioonide mis tahes tegevusele, mille siht on mõne liikmesriigi, antud juhul Ungari, ebaseaduslik rahast ilmajätmine," vahendasid Poola ja Saksa meediaväljaanded peaminister Mateusz Morawiecki sõnu pühapäeval.

Euroopa Komisjon tegi pühapäeval ettepaneku jätta Ungarile, millel on probleeme õigusriigi nõuetest kinnipidamisega, välja maksmata 65 protsenti ühtekuuluvusfondi toetustest kogusummas 7,5 miljardit eurot. Õigusriigi reeglite eiramine seab kahtluse alla EL-i toetuste sihipärase kasutamise ning võimaldab karistamatult toetuste kuritarvitamist.

Komisjon käivitas õigusriigi mehhanismi Ungari vastu aprillis, keskendudes sellistele küsimustele nagu riigihangetega seotud probleemid ja puudused korruptsiooni uurimisel.

Ungari on juba teatanud 17 reformi ja muudatuse ettevalmistamisest, et vastasseis Euroopa Liiduga lahendada ning lubanud komisjoni nende täitmisest informeerida 19. novembriks.

Liikmesriikidel on nüüd kuu aega otsustada, kas komisjoni ettepanekud heaks kiita või erakorraliste asjaolude ilmnemisel seda tähtaega veel kahe kuu võrra pikendada.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: