Bloomberg: Euroopa Liit tahab Vene naftale lähinädalatel hinnalage

Kajakas, Gazpromi peakontori hoone ning naftatanker Peterburis
Kajakas, Gazpromi peakontori hoone ning naftatanker Peterburis Autor/allikas: SCANPIX/EPA/ANATOLY MALTSEV

Euroopa Liidu liidrid püüavad jõuda kiirelt poliitilisele kokkuleppele Vene naftale hinnalae kehtestamiseks. Kokkuleppele jõudmine on raske, kuna see nõuab liikmesriikide ühehäälset heakskiitu ning eri riikidel on erinevad energiakandjate vajadused.

Peale Venemaa presidendi Vladimir Putini kolmapäevast teadet osalisest Vene mobilisatsioonist on Euroopa Liidus kasvanud soov kehtestada Vene naftale hinnalagi, vahendab Bloomberg.

Hinnalagi Vene naftale on tõenäoliselt osa järgmisest Euroopa Liidu sanktsioonide paketist, mille Euroopa Komisjon välja pakub, kinnitasid Bloombergile asjaga kursis olevad allikad.

Hinnalaega saaks piirata Venemaa tulusid nafta müügist ning alandada nafta hinda maailmaturul.

Kuna sanktsioonide kehtestamine nõuab liikmesriikide ühehäälset heakskiitu, siis ei ole tagatud hinnalae kehtestamise kokkuleppele jõudmine.

Olukorra muudab keerulisemaks erinevate Euroopa Liidu liikmesriikide erinevad energiakandjate vajadused.

Liikmesriikide esindajad kohtuvad Euroopa Komisjoniga käesoleval nädalavahetusel, et arutada uut sanktsioonide paketti Venemaa vastu.

Paketi osaks on tõenäoliselt ka uued sanktsioonid konkreetsete isikute vastu ning suuremad terveid majandussektoreid hõlmavad sanktsioonid.

Maailma suurimaid majandusi ühendav G7 jõudis põhimõttelisele kokkuleppele hinnalae toetamiseks juba eelmisel kuul ning Euroopa Komisjon püüab nüüd kõik liikmesriigid ära veenda Vene nafta hinnalae vajalikkuses.

Liikmesriikide esindajad püüavad jõuda eelkokkuleppele hinnalae osas 6. oktoobriks, mil toimub Euroopa Liidu liidrite mitteametlik kohtumine Prahas.

Suurim küsimärk sanktsioonide küsimuses on Ungari, kelle poliitikud ei ole kõikide Euroopa Liidu sanktsioonidega päri. Samas on sanktsioonide kehtestamiseks vaja ühehäälset otsust.

Ungari peaminister Viktor Orban on Ungari sees tugevalt kritiseerinud Euroopa Liidu energiakandjate sanktsioone Vene maagaasi ja nafta vastu. Ungari vastuseisu tõttu venisid ka juunis Vene naftale kehtestatud sanktsioonide kokkuleppimine.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: