Eesti on piirilt tagasi saatnud ka Vene topeltkodakondseid

{{1664019180000 | amCalendar}}
Vene kodanikud Tallinna lennujaama piirijärjekorras.
Vene kodanikud Tallinna lennujaama piirijärjekorras. Autor/allikas: ERR

Eesti on pärast Vene kodanikele turismireisideks piiri sulgemist tagasi saatnud ka neid, kellel on Venemaa kodakondsuse kõrval veel ka mõne riigi kodakondsus, ütles politsei- ja piirivalveameti (PPA) esindaja vastuseks ERR-i palvele kommenteerida väiteid Vene-Iisraeli topletkodakondsusega inimeste riiki mittelubamisest.

"Vastab tõele, et piiripunktis on tõkestatud ka Vene-Iisraeli kodanike riiki sisenemine. Eeskätt seetõttu, et inimesed on piiril esitanud valeandmeid ja on olnud alust arvata, et nende ütlused reisi tegeliku eesmärgi kohta ei pea paika," ütles PPA pressiesindaja Britta Sepp laupäeval ERR-ile. "Piirivalvurid vaatavad igat juhtumit põhjalikult eraldi, arvestades kõiki asjaolusid kogumis," lisas ta.

Sotsiaalmeedias levib teade, kus räägitakse, et Eesti piiril on olnud mitu juhtumit, kus Venemaalt saabuvad iisraellased on tagasi saadetud, tuues põhjenduseks julgeolekuohu.

Kõigi juhtumite ühine joon on olnud see, et neil inimestel on Vene-Iisraeli topeltkondakondsus.

Siseministeerium: Eesti ei takista Iisraeli kodanike piiriületust

Siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Veiko Kommusaar ütles ERR-ile saadetud kommentaaris, et Eesti ei takista Iisraeli kodanike piiriülest liikumist. 

"Vene-Iisraeli topeltkodakondsusega inimesed saavad endiselt üle piiri liikuda, kui nende liikumine on seaduslik ja eesmärgipärane. Meie piirikontroll järgib oma tegevuses kõiki rahvusvahelisi eeskirju ja õigusakte. Piirivalvurid veenduvad piiril riiki saabujate motiivides ja selles, kuidas ning mis eesmärgil teise riigi kodakondsed või topeltkodakondsed soovivad riiki siseneda," ütles ta.

Kommusaare sõnul vaatavad piirivalvurid iga juhtumit täie põhjalikkusega ning sisenemine tõkestatakse nendel inimestel, kes esitavad piiril valeandmeid või valeütlusi reisi tegeliku eesmärgi kohta.

"Nii on ka juhtunud. Sellised otsused võetakse vastu sõltumata rahvusest või kodakondsusest. Kinnitan, et kõik otsused tehakse Eesti ja kogu Schengeni ala turvalisust ning julgeolekut silmas pidades," lausus Kommusaar.

Ka Eesti-Soome piiril on valvet tugevdatud

Kuivõrd Soome pole oma piire Vene kodakondsusega reisijatele sulgenud, siis saabub ka Soomest Eestisse ehk Schengeni ala sees Vene kodanikke. Tallinnas oli sadamas laupäeval näha tavapärasest märksa rohkem Vene numbrimärkidega autosid, mis olid Soomest saabunud.

PPA-st öeldi ERR-ile, et ka sadamas on kontrolli tugevdatud ning veidi patrullide arvu suurendatud. Reedel kontrollis PPA üle 20 Vene numbrimärgiga sõidukit, ühtki rikkumist ei tuvastatud. Valdavalt kasutati Eestit transiidiks teistesse riikidesse edasi liikumiseks. 

"Oleme tugevdanud Eesti-Soome piiril Schengeni kompensatsioonimeetmete kontrolli. Meie eesmärk on veenduda, et Eestisse siseneksid vaid need inimesed, kellel on õigus siin viibida," ütles PPA vastutav ametnik Tago Trei.

Schengeni kompensatsioonimeetmed tähendavad seda, et kui enne Schengeniga liitumist või ajutiselt piirikontrolli taastamisel oli piiril passikontroll, siis tavaolukorras kontrollivad politseiametnikud Eestis viibimise seaduslikkust kogu riigi ulatuses. Sel eesmärgil on kasutusele võetud liikuvad üksused, kes võivad kontrollida isikute ja autode dokumente.

Balti riigid ja Poola sulgesid alates esmaspäevast (19. septembrist) oma piiri Schengeni turismiviisaga Vene kodanikele.

Kolmapäeval kuulutas Venemaa välja mobilisatsiooni, mis suurendas venelaste huvi riigist lahkuda.

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: