Seismoloogid registreerisid Nord Streami lekete piirkonnas plahvatused

{{1664281500000 | amCalendar}}
Foto: Taani kaitsejõud

Mõlemas Nord Streami torujuhtmes on gaasileke ja Helsingi Ülikooli Venemaa keskkonnapoliitika professor Veli-Pekka Tynkkynen ütles, et lekete taga on Venemaa. Taani ja Rootsi seismoloogid registreerisid esmaspäeval Nord Streami gaasilekete piirkonnas võimsad plahvatused.

"Selge on see, et see ei saa olla õnnetus, kui mõlemas torus on lekked. Kõigile on selge, et jutt käib Venemaast. Venemaa üritab oma võimu näidata, et ta saab Euroopat kahjustada," ütles Tynkkynen. 

Tynkkyneni sõnul tahab Moskva veel näidata, et Venemaa suudab õõnestada Euroopa kliimaeesmärke. 

Taani ja Rootsi seismoloogid registreerisid esmaspäeval Nord Streami gaasilekete piirkonnas võimsad plahvatused, teatas Uppsala Ülikooli Rootsi riiklik seismoloogiakeskus. 

"Pole kahtlust, et need olid plahvatused," ütles seismoloog Bjorn Lund. 

Taani Bornholmi saare seismograaf registreeris esmaspäeval kaks maavärinat, teatas Saksamaa geoloogiauuringute keskus GFZ.

Rootsi ja Taani poliitikute ning ekspertide hinnangul võis tegu olla sabotaažiga, aga täiesti kindlalt seda veel väita ei saa.

"Me ei saa seda välistada. On veel vara järeldusi teha, kuid see on kummaline olukord. Ebatavaline olukord. On kolm leket, mille vahel on isegi mõningane vahemaa. Just seepärast on raske ette kujutada, et juhtunu on juhuslik," kommenteeris Taani peaminister Mette Frederiksen.

"See on väga haruldane, et selline leke üldse juhtub. Fakt, et 24 tunni jooksul juhtus kolm sellist leket, on juba üliharuldane. Pean silmas, et see on ilmtingimata miski, mis nõuab uurimist, kas see on tegelikult sabotaaž või mingi hübriidsõjapidamine, millega siin silmitsi oleme. Sest see on väga, väga ebatavaline. Ja ma märgiksin ka ära, et see juhtus samal päeval, kui teine torujuhe, Balti Juhe, avati ning jookseb läbi sama piirkonna, tuues gaasi Norrast Poolasse," rääkis Taani kuningliku kaitsekolledži teadur Anders Puck Nielsen.

Rootsi peaminister Magdalena Andersson ütles, et kuigi gaasitorude lekked viitavad sabotaažile ei ole tegemist rünnakuga Rootsi vastu. Andersson ütles pressikonverentsil, et Rootsi valitsus peab juhtunu arengute küsimuses ühendust oma naabrite Taani ja Saksamaaga ning partneritega nagu NATO.

Euroopa Komisjon teatas teisipäeval, et veel ei saa spekuleerida lekete põhjuste üle. 

"Enesest mõista on mistahes sabotaažiakt mistahes taristu vastu tegu, mille me hukka mõistame. Ja edasiste reaktsioonide kohapealt vaatame, mis saama hakkab tulenevalt tõsikindlaist faktidest, kui need kord ilmnevad," sõnas Euroopa Komisjoni pressiesindaja Eric Mamer.

Rootsi energeetika eksperdi Tomas Kabergeri sõnul võisid laevade ankrud kahjustada torude konstruktsioone, kuid on vähetõenäoline, et korraga oleksid saanud kahjustada mitu toru, vahendas Helsingin Sanomat

Saksa Tagesspiegeli allikate teatel kahtlustab Berliin sabotaaži. "Me ei kujuta ette olukorda, kus see poleks olnud tahtlik rünnak. Kõik räägib juhuse vastu," märkis allikas. 

Lekkekohad on teineteise lähedal. Gaasilekete negatiivsed keskkonnamõjud peaksid ainult lekke lähiümbruses avalduma.

Kreml väitis teisipäeval, et on olukorra pärast mures ja nõuab kiiret uurimist. 

Taani kaitsevägi avaldas oma kodulehel video lekkekohast. Selle järgi hinnates on tegu gaasijuhtme väga suure vigastusega, kuna mere pinnale tekkinud pöörised on ligi kilomeetrise läbimõõduga.

Norra tugevdab lekete tõttu oma nafta- ja gaasirajatiste juures julgeolekut ja seoses teadetega, et Põhjamere platvormide juures nähti lendamas teadmata päritolu droone. Norra nafta- ja energiaminister Terje Aasland ütles, et olemasolev info viitab palju sabotaažile.

Ettevõte asus kahjustusi uurima

Nord Stream AG ütles pressiteates, et surve märkimisväärne alanemine torudes viitab gaasitorude füüsilistele kahjustustele.

Ettevõte teatas, et on hakanud valmis panema kõiki vajalikke ressursse, et kahjustusi hinnata. "Praegu ei ole võimalik hinnata gaasitaristu parandamise aega. Juhtunu põhjused selguvad uurimise tulemusel," lisas ettevõte.

USA teatas teisipäeval, et veel ei saa spekuleerida lekete põhjuste üle

USA riikliku julgeoleku pressiesindaja teatas, et Valge Maja ei kavatse spekuleerida gaasijuhtmetele tekitatud kahjustuste põhjuste üle.

"USA Euroopa partnerid uurivad lekete põhjust ja oleme valmis nende jõupingutusi toetama," ütles pressiesindaja. 

"Need torujuhtmed ei toonud Euroopasse gaasi. Nord Stream 2 polnud kunagi töökorras. Nord Stream 1 pole juba Venemaa energiarelva poliitika tõttu nädalaid enam töökorras olnud. See suurendab meie jõupingutusi teha koostööd alternatiivsete gaasitarnete saatmiseks Euroopasse ja toetab jõupingutusi gaasitarbimise vähendamiseks," lisas pressiesindaja. 

Pevkur: Taani ja Rootsi eriteenistused teevad tihedat koostööd

Eesti kaitseminister Hanno Pevkur rääkis teisipäeval juhtunust Taani kolleegiga.

"Saan kinnitada, et taanlased ja rootslased teevad tihedat koostööd just eriteenistuste tasandil, sest on tõsine kahtlus, et seal on tegemist füüsilise mõjutamisega. Kui meediast on läbi käinud, et on kaks plahvatust toimunud, siis minu info taanlastelt ütleb, et on toimunud kolm plahvatust. Aga täpsemalt praegu veel rohkem öelda ei saa," rääkis Pevkur.

"Väga tihe uurimine käib, sest need plahvatused olid nii Taani kui ka Rootsi majandusvööndis," lisas ta.

Pevkuri sõnul ei ole teada, kas ja kuidas gaasitorude lekkimine Eestit võib mõjutada.

"Kõigepealt peame saama infot täiendavalt Taani ja Rootsi kolleegidelt ja siis saame vaadata, kas ja kuidas see mõjutab meid ja kas peame midagi veel ise täiendavalt ette võtma. Kindlasti majandusministeerium vaatab muid mõjusid, meie vaatame julgeolekuaspekti selles loos," ütles Pevkur.

Toimetaja: Karl Kivil, Arni Alandi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: