FT: Xi Jinping teeb enne kongressi toimumist komparteis suurpuhastust

Hiina kommunistlik partei
Hiina kommunistlik partei Autor/allikas: SCANPIX/CHINE NOUVELLE/SIPA

Ajaleht Financial Times kirjutab, et Hiina kommunistlik partei korraldab üha rohkem kõrgetasemelisi kohtuprotsesse, kuna riigi juht Xi Jinping tahab enne suurt kongressi oma positsiooni kindlustada. Xi taotleb kongressil kolmandat ametiaega.

Hiina võimud mõistsid hiljuti endise justiitsministri Fu Zhenghua altkäemaksu võtmise eest vangi. Justiitsministrina juhtis Zhenghua riigis korruptsioonivastast võitlust. Võimud mõistsid hiljuti  vangi veel mitu endist tähtsat kompartei ametnikku. 

"See oli selge hoiatus, et enne 20. parteikongressi ei tekiks erinevaid fraktsioone," ütles California ülikooli Hiina ekspert Victor Shih. 

Viimase kahe kuu jooksul on kompartei keskkomisjon alustanud kümneid juurdlusi. Uuritakse ka endise korruptsioonivastase võitluse juhi Liu Yanpingi tegevust. Riikliku meedia teatel tegeles Liu fraktsioonilise tegevusega ja eiras nii partei pealiini. 

Xi Jinping hakkas komparteid juhtima 2012. aastal. Pärast seda laiendas partei ametnike tegevuse uurimist. Uuritud on nelja miljonit madala auastmega ametnikku, kuid ka sadu kõrgemaid ametnikke. 

Xi paigutas omale lojaalsed inimesed võtmepositsioonidele nii komparteis kui valitsuses. 

"Kuna leninlikke režiime juhivad inimesed, mitte seadused, siis peab iga uus juht oma võimu kindlustamiseks rivaalid kõrvaldama," ütles Michigani ülikooli Hiina ekspert Yuen Yuen Ang. 

Souli ülikooli Hiina uuringute professor John Delury märkis, et Xi tuli võimule pärast Hu Jintao ajal valitsenud sügavat rahulolematust. 

"Seda perioodi naeruvääristati kui kadunud kümnendit. Kompartei ametnikud leidsid, et Hu Jintao on liiga nõrk juht ja ei tegele piisavalt korruptsiooni-vastase võitlusega. Kompartei tahtis karismaatilisemat ja jõulisemat juhti. Xi Jinping pakkus parteile seda, mida ametnikud tahtsid," ütles Delury. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: