Eesti Gaas võib alles detsembris hinda langetada

{{1666181220000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Gaasi juhatuse liikme Raul Kotovi sõnul võib gaasi hinna stabiliseerudes ettevõte detsembrist kodutarbijatele hinda langetada, ühtlasi plaanib Eesti Gaas lähinädalatel uuesti hakata pakkuma fikseeritud hinnaga pakette.

Eesti Gaas pakub oktoobris ja novembris kodutarbijale gaasi hinnaga 2,85 eurot kuupmeetri eest käibemaksuga.

Selle hinna teatamise ajal oli gaasi turuhind Hollandi TTF-i maagaasihinna indeksi alusel 184 eurot/MWh. Praegu on see langenud 115 euro ligi.

Kui hinnalangus püsima jääb, võib see Eesti tarbijateni jõuda detsembris.

"Me kindlasti jälgime, mida gaasi hind börsidel teeb. Praegune 115 on tegelikult hetketehingud novembrisse. Meie oodatav novembri alushind võiks tulla 145-150 euro kanti," rääkis Kotov ERR-ile.

"Täna vaatasime talveprognoosi, mis näitas 145-150 kuni kevadeni. Kui need hinnad on tõesti sellised, siis jah, me langetame, igal juhul on ka meile mõistlik pakkuda klientidele gaasi hinnaga, siis me teeme seda," ütles Kotov.

Detsembri hinna plaanib Eesti Gaas teatada klientidele oktoobri lõpus. "Siis on selge, mis on selle päeva seisuga see ootus."

"Tulevikutehingud tänase päeva seisuga, aastal 2023, on praegu 140-150 euro tasemel, pärast seda hakkavad langema. See, mis tegelikult toimuma hakkab sõltub sellest, milline saab olema talv. Kui praegu on Euroopas soe, on gaasi järgi nõudlus väike, tarbimist ei ole ja gaasi hinnad kukuvad. Kui me vaatame riigiti, siis Hispaanias, kus on gaasivarustus kõige parem, on hind kaks korda odavam kui näiteks Saksamaal või Hollandis," rääkis Kotov.

"Kui peaks tulema ootamatult külm, näiteks 25 miinuskraadi, võib olukord muutuda. Hetkel on pigem väike positiivne optimism," sõnas Kotov.

Euroopa gaasi hinnas mängib rolli ka Hiina nõudlus LNG-le, mis praegu on langemas. See annab Kotovi sõnul Euroopale paremad võimalused.

Alexela plaanib hinda langetada lähiajal

Teine suurem gaasimüüja Alexela soovib hinda langetada juba lähiajal.

"Börsihind on olnud madal mõned päevad, aga kui see börsi hind jätkub samas vahemikus, siis ma arvan, et me 15 kuni 20 protsenti kindlasti oma tarbijatele hindu langetame. Kuupmeetri pealt tuleb see suurusjärk umbes 40-50 senti," rääkis Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna "Aktuaalsele kaamerale".

Gaasimüüjad lubavad fikseeritud paketi peagi tagasi tuua

"Täna on õige momentum mõelda uuesti ka fikseeritud gaasi hinna pakkumistele. Kõrge hinnaga ei olnud see mõtekas, aga praegu võiks uuesti küsida ka meilt pakkumisi ehk fikseerida need pikemaks perioodiks, eriti kui arvestada, et ikkagi talv võib ootamatu tulla, külm, mis võib gaasi hinda ka ülespoole viia," ütles Kärsna.

Eesti Gaas peatas septembris fikseeritud hinnaga gaasipakettide müügi ehk kliendid saavad valida börsipaketi ja paindliku paketi vahel. Kotovi sõnul võib ka Eesti Gaas fikseeritud paketi lähiajal tagasi tuua.

"Me täna oleme seisus, kus loodame, et võiksime järgmisest nädalast hakata uuesti fikseeritud hindasid pakkuma. Kui hinnatase on pisut langenud, siis võiks olla ka positiivne mõju. On ju hästi halb kui kõrgel tasemel fikseerid hinna ära ja siis tegelikult selgub, et hinnad hakkavad kukkuma," rääkis Kotov. "Tõenäoliselt ka meie paindlik pakett läheb detsembrist odavamaks."

Kotovi sõnul soovis Eesti Gaas saada Klaipeda LNG-terminalil oksjonil aega kuue LNG-laeva jaoks, kuid sai vaid ühe.

"Me osalesime Klaipedas ka 10 aasta oksjonil, seal kahjuks ei saanud ühtegi slotti ehk laeva tühjakslaadimise aega," ütles Kotov.

Pikem ehk 10-aastane leping oleks võimaldanud gaasi osta soodsamalt.

Mis hinnaga gaas tuleval aastal Klaipeda terminali jõuab, ei ole veel selge, kuna see on seotud börsihinnaga. "Meil on olemas laeva aeg, hakkame nüüd tegema hanget laevale ja gaasile," sõnas Kotov.

Toimetaja: Barbara Oja, Toomas Pott, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: