WSJ: Peking muretseb Hiina sõjaväelaste võimekuse pärast

Hiina sõdurid
Hiina sõdurid Autor/allikas: SCANPIX/AP/Andy Wong

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Xi Jinpingi juhtimisel on Hiina sõjaväest saamas USA armeele tõsine konkurent. Hiina võimud siiski muretsevad, et kaasaegse sõja pidamisel ei suuda riigi armee konkureerida USA-ga.

Hiina armee käsutuses on kaasaegsed raketid ja moodsad ründedroonid. Hiina merevägi sai hiljuti endale kolmanda lennukikandja. Hiina armees on umbes kaks miljonit sõdurit, USA armees aga 1,4 miljonit sõdurit. 

Hiina kompartei pole aga kindel, kas riigi armee on sõjapidamiseks valmis. Hiina pole sõda pidanud pärast 1979. aastat, kui toimusid kokkupõrked Vietnami armeega. USA väed on viimaste aastakümnete jooksul sõdinud Iraagis ja Afganistanis. Xi aga proovib riiki ette valmistada võimalikuks konfliktiks USA-ga. 

"Peame suurendama sõjalist väljaõpet ja ettevalmistust. Peame parandama armee võitlusvõimet," teatas Xi Jinping kompartei kongressil. 

Kommunistlik partei on allutanud armee oma poliitiliste juhtide kontrolli alla. 2021. aastal teatas haridusministeerium, et sõjaväe ülesanne on pakkuda tööd noortele hiinlastele. Armee värbab sõjaväelasi maapiirkondadest, kus inimestel on madal haridustase. 

Hiina riigimeedia teatel teevad sõjaväe ohvitserid tihti valesid otsuseid. 40 protsenti Hiina sõjaväe koolitustest hõlmavad kommunistliku partei propaganda õppimist, mitte sõjaväega seotud kursusi. 

"Praegu pole armees eriti ohvitsere, kes oleksid võitluses pädevad. Kui olukord ei muutu ja tuleb sõda, siis on see väga ohtlik," kirjutas Hiina sõjaväelehes üks ohvitser. 

Riigimeedias ilmuvad aeg-ajalt teated sõjaväelaste ebakompetentsusest. Hiina meedia kirjeldas, kuidas ohvitserid pidid jagama oma sõduritele öövaatlusseadmeid. Ohvitserid ei teadnud nendest seadmetest midagi ja ei suutnud neid oma vägedele laiali jagada, vahendas The Wall Street Journal

Xi Jinping proovib neid probleeme lahendada. 2015. aastal käivitas ta Hiina viimaste aastakümnete kõige ambitsioonikamad sõjalised reformid. Hiina võimud tahavad, et armee erinevad väeliigid suudaksid omavahel teha rohkem koostööd. Xi juhtimisel on suurenenud riigi kaitse-eelarve ning Peking proovib parandada sõjaväelaste töötingimusi. 

Mõned USA armee analüütikud väidavad, et Hiina sõjaväel võib kuluda veel terve põlvkond aega, et seda saaks võrrelda USA armeega. 

"Meie ohvitserid on suuri õppusi läbi viinud aastakümneid. Nende omad pole seda teinud," ütles USA armee endine ohvitser Dennis Blasko. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: