Ametlikud andmed: Hiina majandus kasvas kolmandas kvartalis 3,9 protsenti

{{1666585440000 | amCalendar}}
Hiina suurlinn Shanghai
Hiina suurlinn Shanghai Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HECTOR RETAMAL

Hiina kommunistlik partei avaldas 2022. aasta kolmanda kvartali majanduskasvu numbrid. Pekingi teatel kasvas Hiina majandus 3,9 protsenti.

Hiina statistikaamet pidi kolmanda kvartali majanduskasvu numbrid avalikustama juba 18. oktoobril, kuid lükkas selle edasi. Hiina kompartei ei põhjendanud edasilükkamist, vahendas The Wall Street Journal

Eelmises kvartalis kasvas Hiina majandus 0,4 protsenti. Siis kehtisid suurlinnades karmid koroonapiirangud. Aasta esimese kolme kuu jooksul kasvas Hiina majandus 4,8 protsenti. 

Majandusteadlased prognoosivad, et riigis jätkuvad majanduslikud raskused. Hiinat räsib kinnisvarakriis, tarbijad vähendavad kulutusi ja kompartei jätkab karmi koroonapoliitikat. 

Maailmas väheneb nõudlus Hiina ekspordi järele, kuna lääneriikides kiireneb inflatsioon. Lääneriigid karmistavad samuti oma rahapoliitikat. 

Mõned majandusteadlased väidavad, et Hiina ei taasta lähiajal kiiret majanduskasvu, mida riik nautis viimase 20 aasta jooksul. Riigi elanikkond vananeb, USA proovib aga piirata Hiina tehnoloogiasektori arengut. 

Kompartei ametnikud teatasid kongressil, et on valmis leppima aeglasema majanduskasvuga. Peking tahab arendada kõrgtehnoloogiat ja vähendada riigis lõhet rikaste ja vaeste vahel. 

Hiina juht Xi Jinping saavutas Pekingis lõppenud kompartei kongressil oma ametiaja pikendamise parteijuhina ning jätkab seega teist kümnendit Hiina liidrina. Xi tõrjus kongressil oma rivaalid kõrvale ja edutas endale lojaalseid parteitegelasi.

Finantsfirma  Rockefeller International juht Ruchir Sharma kirjutab ajalehes Financial Times, et Hiina majandus ei möödu enne 2060. aastat USA majandusest. Sharma hinnangul ei pruugi Hiina kunagi USA-st mööduda.

"Hiina võimud tahavad, et riigi majandus kasvaks umbes viis protsenti aastas. Riigi rahvastik vananeb, tootlikkus väheneb. See viitab, et riigi kasvupotentsiaal on vähemalt poole väiksem," hindas Sharma. 

Hiina on nüüd keskmise sissetulekuga riik, majanduskasv aeglustub. Keskmise hiinlase sissetulek moodustab umbes viiendiku ameeriklase sissetulekust. Hiinas hakkas tööealine elanikkond vähenema juba 2015. aastal. Hiina oleks esimene keskmise sissetulekuga riik, mis säilitaks 2,5 protsendilise kasvu vaatamata tööealise elanikkonna vähenemisele, 

Sharma hinnangul on seetõttu 2,5 protsendiline kasv veel optimistlik prognoos. Sellises tempos aga ei jõua Hiina USA-le järele, kui Ameerika majandus kasvab keskmiselt 1,5 protsenti aastas.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: