Valitsus vaidleb koroonapiirangute vaidlustajatega halduskohtus edasi

Tallinna halduskohus.
Tallinna halduskohus. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Valitsus kavatseb vaidlustada Tallinna halduskohtu 31. mai otsuse, mis andis õiguse 56 isikule, kes vaidlesid mullu kehtestatud koroonapiirangute ja piirangutest päästvate nõuete vastu. Kohus leidis, et osa NETS-i punkte on põhiseadusega vastuolus.

"Praeguseks on teada, et valitsus plaanib sellele Tallinna halduskohtu otsusele apellatsioonikaebuse esitada planeeritavalt novembri keskpaigas," ütles Kateriin Pajumägi valitsuse kommunikatsioonibüroost.

Halduskohus rahuldas tänavu 31. mai otsusega kaebused ja taotles riigikohtult, et korralduste aluseks olnud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS-i) normid tunnistataks põhiseadusevastaseks. Esimese astme kohtu hinnangul polnud normid piisavalt täpsed ja selged, ega määratlenud täidesaatva võimu tegevuse piire. Korraldustes ette nähtud tõsised põhiõiguste piirangud oleks tulnud halduskohtu arvates kehtestada seadusega, mitte valitsuse õigusaktiga. 

Esmaspäeval teatas riigikohus, et NETS pole põhiseaduslikkusega vastuolus. Samas ütles riigikohtunik Ivo Pilving, et põhiseaduslikes asjades ei saa riigikohus anda hinnangut valitsuse korraldustele, seetõttu tegeles riigikohus ainult seadusega.

Pilving ütles esmaspäeval, et küsimus, kas valitsus käitus õiguspäraselt, jääb lahendada halduskohtule. "Kui valitsus halduskohtu otsuse vaidlustab, siis peale ringkonnakohut jõuab see tagasi riigikohtusse," lausus Pilving.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: