WSJ: vabariiklased on kasvatanud toetust mustanahaliste ja latiinode seas

Eelvalimised Florida osariigis, esiplaanil erinevad valimisplakatid
Eelvalimised Florida osariigis, esiplaanil erinevad valimisplakatid Autor/allikas: SCANPIX/Orit Ben-Ezzer/ZUMA Press Wire

USA ärileht The Wall Street Journal tuvastas enda tellitud küsitlusuuringus, et USA vabariiklased on kasvatanud toetust mustanahaliste ning vabariiklaste seas. Politico prognoosib, et vabariiklased saavad napilt USA Kongressi alamkojas enamuse ning senati puhul on olukord liiga tasavägine, et kummagi suurpartei võitu ennustada.

Viimastel kuudel on USA vabariiklased suurendanud enda toetust latiinode seas, samuti moodustavad erakonna toetusest üha suurema osa mustanahalised, tuvastas hiljutine The Wall Street Journali (WSJ) tellitud küsitlusuuring. 

USA-s toimuvad 8. novembril Kongressi vahevalimised ning sellega paralleelselt toimuvad mitmed teised valimised osariikide sees.

Vabariiklased on kasvatanud toetust mustanahaliste seas

17 protsenti mustanahalistest valijatest teatas WSJ küsitlusuuringus, et oleksid valmis hääletama vabariiklasest kandidaadi poolt. Sarnane tulemus saadi nii oktoobris kui ka samasuguses küsitlusuuringus augustis.

2020. aasta presidendivalimistel toetas vabariiklasest Donald Trumpi kaheksa protsenti USA mustanahalistest, samuti toetas sama palju mustanahalisi 2018. aastal vabariiklasi Kongressi vahevalimistel.  

Demokraatide jaoks on sellest trendist hoolimata kasulik kui mustanahaliste seas on valimisaktiivsus suur, kuna kogu valijagrupist toetab 70 protsenti siiski demokraate ja seega on nende kõrgemast valimisaktiivsusest suurem positiivne efekt just demokraatidele.

Ka latiinode seas on vabariiklaste toetamine kasvanud, kuid haridus mängib rolli

Latiinod toetasid oktoobris WSJ küsitlusuuringu kohaselt demokraate enam kui vabariiklasi, kuid toetus demokraatidele oli ainult viis protsenti suurem. Veel augustis oli toetusevahe 11 protsenti.

Valimisanalüütiku John Anzalone sõnul on näha olulist muutust, kuna peale latiinode on vabariiklased suurendanud enda toetust ka mustanahaliste seas.

Mõlema suurpartei valimisanalüütikud jälgivad WSJ hinnangul huviga kas muutus on lühiajaline või püsiv.

WSJ tuvastas ka seaduspärasuse, et kõrgharidusega (neli aastat USA kõrgharidussüsteemis) latiinod toetavad suuresti siiski demokraate (61 protsenti küsitletutest), samas toetas vabariiklasi enam latiinosid, kel oli madalam haridustase.

Samasugust analüüsi mustanahalistega WSJ küsitlusuuringus teha ei saanud, kuna valim oli liiga väike.

Valimis oli 1500 inimest ning inimesi küsitleti alates 22. oktoobrist 26. oktoobrini. Valimis olid 180 mustanahalist valijat ning 400 latiinovalijat.

Politico: esindajatekoda läheb pigem vabariiklastele, senati suhtes puudub selgus

Poliitikaanalüüsi portaal Politico toob välja, et vahevalimised USA-s on ajalooliselt valitsevale erakonnale toonud raskusi ning praegune olukord ei erine sellest.

Vabariiklased võivad Politico hinnangul saada võrrelduna praegusega kuni 15 kohta esindajatekojas enam, kui neil on praegu.

Samas senati puhul on toetus nii demokraatidele kui ka vabariiklastele piisavalt ligilähedane, et kindlat võitjat ei saa praegu ette prognoosida.

Veel aasta alguses tundus, et vabariiklastel on eelis ka senatis enamuse saavutamiseks, kuid suvel kasvas demokraatide toetus, mis olukorda muutis.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ, Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: