Ukraina tegi üle 100 sõjalise löögi Vene vägede vastu riigi lõunaosas

{{1668571200000 | amCalendar}}
Hävinud Vene sõjatehnika Hersoni oblastis, värskelt vabastatud Dnipro läänekaldal
Hävinud Vene sõjatehnika Hersoni oblastis, värskelt vabastatud Dnipro läänekaldal Autor/allikas: SCANPIX/EPA/OLEG PETRASYUK

Ukraina lõunaringkonna teatel teostasid Ukraina väed suurtükitule ja raketiüksustega üle 100 sõjalise löögi Vene vägede vastu riigi lõunaosas. Rünnati nii Vene vägesid Dnipro idakaldal kui ka laskemoonaladusid ja Vene tehnikat. Valge Maja tahab Ukrainale uut 40 miljardi dollari suurust abipaketti. Enamik eelmise sarnase suure abipaketi rahast on erinevate relvasaadetiste ja lubadustega juba ära kulutatud.

Oluline 16. novembril kell 21.49:

- Zelenski: lääneriigid on vihjanud, et Putin on valmis läbi rääkima;

- Rootsi uue abipaketi raames antakse Ukrainale õhutõrjet ja humanitaarabi;

- Enamus G20 riike mõistsid hukka Venemaa sõja Ukraina vastu;

- WP: Kiievit külastas Vene suurrünnaku ajal teisipäeval CIA peadirektor;

- Venemaal Orjoli oblastis plahvatas naftahoidla, mille võis põhjustada droon;

- G7 ja NATO mõistsid hukka Venemaa barbaarse rünnaku Ukrainale;

- ÜRO julgeolekunõukogu arutab kolmapäeval Venemaa lausrünnakut Ukraina taristule;

Ukraina lõunaringkond tegi ööpäeva jooksul üle 100 sõjalise löögi Vene vägede vastu;

- AP: Valge Maja tahab Ukrainale uut 40 miljardi dollari suurust abipaketti;

- ISW: Vene kodanikud väljendavad sotsiaalmeedias üha enam pahameelt seoses mobilisatsiooniga - pahased nii sõjavastased kui -pooldajad;

- ISW: Venemaa on sunnitud rakettide vähesuse tõttu aeglustama rünnakuid Ukraina tsiviiltaristu pihta.

Zelenski: lääneriigid on vihjanud, et Putin on valmis läbi rääkima

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles kolmapäeval, et lääneriigid on andnud vihjeid, et Venemaa president Vladimir Putin on valmis otseselt Ukrainaga läbirääkimisi pidama, vahendas The Kyiv Independent.

"Ma olen saanud signaale, et Putin tahab vahendajateta läbirääkimisi," ütles Zelenski.

Zelenski sõnul on ta välja pakkunud, et tavapäraste suletud uste taga toimuvate läbirääkimiste asemel peaksid need läbirääkimised olema avalikud, sest ka sõda peab Venemaa avalikult.

Ukraina on seisukohal, et läbirääkimised saavad alata vaid siis, kui kõik Vene väed on Ukrainast lahkunud. Zelenski on öelnud, et läbirääkimised ei saa toimuda nii kaua, kui Putin on võimul.

Ukraina pikendas sõjaseisukorda vähemalt kuni 19. veebruarini

Ukraina parlamendisaadik Jaroslav Železniaki sõnul pikendas ülemraada sõjaseisukorda viiendat korda pärast sõja puhkemist.

Ukraina pikendas sõjaseisukorda 90 päeva võrra ehk kuni 2022. aasta 19. veebruarini. Kiiev kehtestas sõjaseisukorra 24. veebruaril, kui Venemaa alustas sõjalist tegevust Ukrainas, vahendas The Kyiv Independent. 

Kiiev: Ukraina ei plaani linnadest inimesi evakueerida

Venemaa korraldas teisipäeval Ukraina linnade vastu ulatusliku raketirünnaku. Venemaa pommitas Ukraina energiataristut. 

"Evakueerimise asemel keskenduvad Ukraina võimud riigi elektrivõrgu stabiliseerimisele," ütles Ukraina presidendi kantselei asejuht Kõrõlo Tõmošenko.

Mark Milley: Vene armee pole Ukrainas suutnud täita mitte ühtegi eesmärki

"Venelased on iga kord ebaõnnestunud. Nad on kaotanud strateegiliselt, nad on kaotanud operatiivselt ja taktikaliselt. Mida nad proovisid saavutada, see neil ebaõnnestus. Kogu 900-kilomeetrisel rindejoonel on ukrainlased saavutanud pidevalt edusamme ja venelased on seal pidevalt ebaõnnestunud," ütles USA staabiülemate komitee esimees Mark Milley. 

Ukraina merevägi: Venemaal on kolmel merel valmis 100 Kalibr raketti

Ukraina merevägi teatas kolmapäeval, et Vene mereväel on kolmel merel ootel üle 100 Kalibr tiibraketi.

Mustal merel on lahinguvalmis kuni 8 Vene laeva, sh üks laev, mis suudab Kalibr rakette välja tulistada. Sellel laeval on ootel neli Kalibr raketti.

Aasovi merel jätkab Vene merevägi mereside kontrollimist, hoides lahinguteenistuses ühe laeva.

Vahemerel on 10 Vene laeva, millest viis suudab kanda Kalibr rakette.

Kaspia merel on kolm laeva, mis suudavad välja tulistada kolm Kalibr rakette. Kokku suudavad need kolm laeva välja tulistada 24 raketti.

Ukraina merevägi toob välja, et Venemaa rikub rahvusvahelisi norme lülitades välja automaatse identifitseerimissüsteemi (AIS).

Ukraina seitsmes oblastis on elektriühendus taastatud

Ukraina presidendi kantselei asejuhi Kõrõlo Tõmošenko ja Ukraina Ukrenergo teatel on Ukrainas seitsmes oblastis taastatud elektriühendus, sh Kiievis.

Lvivi oblastis on elektri- ja veevarustus taastatud 95 protsendil majapidamistest.

Ukrainas kehtivad jätkuvalt planeeritud elektriseisakud. Tarbimise piiramine on vajalik meede elektrisüsteemi stabiilsuse säilitamiseks, teatas Ukrenergo.

Teisipäevane suurrünnak oli kuues selline sihipärane rünnak Ukraina taristule Venemaa poolt.

Rootsi uue abipaketi raames antakse Ukrainale õhutõrjet ja humanitaarabi

Rootsi valitsus teatas, et saadab Ukrainale uue relvaabi paketi. Paketi raames antakse Ukrainale nii humanitaarabi kui ka sõjatehnikat, teatas SVT.

Ukrainat toetatakse sõjalise abiga kolme miljardi Rootsi krooni väärtuses (ligikaudu 270 miljonit eurot). Humanitaarabi antakse 720 miljoni Rootsi krooni väärtuses.

Rootsi abipaketiga antakse Ukrainale muuhulgas talvevarustust ning see on suurim abipakett, mille Rootsi on Ukraina abistamiseks ühe korraga eraldanud.

Abipaketi humanitaarabi on mõeldud abivajajate aitamiseks Ukrainas enne talve tulekut.

Rootsi sõjalise paketi raames antakse Ukrainale ka õhutõrjesüsteeme ning rakette ühe teise õhutõrjesüsteemi jaoks.

Enamus G20 riike mõistsid hukka Venemaa sõja Ukraina vastu

Maailma suurimaid majandusi koondava G20 ühisteates kinnitati, et enamus organisatsiooni liikmetest mõistavad tugevalt hukka Venemaa sõja Ukraina vastu.

Teates kinnitati, et "kõige tugevamal viisil" mõistetakse hukka Venemaa sõda Ukrainas, vahendas Reuters diplomaatilisi allikaid.

Al Jazeeza allikate sõnul olid enamus riike sõnavõtuga päri, kuid oli ka teistsuguseid vaateid ja hinnanguid.

Reutersi teatel sisaldus ka ühisteates sõnastus, milles rõhutati kohalolijate arvamuse lahknevust. Kõnekal kombel olevat kõik 20 riiki sellise terviktekstiga olnud päri.

WP: Kiievit külastas Vene suurrünnaku ajal teisipäeval CIA peadirektor

Teisipäeval viibis Kiievis Vene ulatusliku raketirünnaku ajal CIA peadirektor William Burns. Vene raketirünnaku ajal viibis Burns USA saatkonnas Kiievis.

Visiidi jooksul kohtus Burns Ukraina luurajatega ning arutas nendega ka kohtumist Vene luurejuhiga esmaspäeval, mille käigus hoiatas ta oma Vene kolleegi tuumarelvade kasutamise eest.

USA kõrged ametiisikud kinnitasid lehele, et USA ja Vene ametiisikud arutasid viise hoiduda tuumaeskalatsiooni riskist. Samas ei kõnelenud kahe suurriigi esindajad sellest kuidas Vene-Ukraina sõda lõpetada.

Ukraina: Majorski lahingutes hukkus üle poole "separatistide" üksusest

Ukraina relvajõudude peastaabi kolmapäeva hommikul tehtud rindeülevaate kohaselt on Luhanski ja Donetski sundmobiliseeritute seas teateid deseratsioonist. Samuti on sundmobiliseeritud meestest üksustel madal võitlustahe.

Peastaabi hinnangul hukkus Majorsi lahingutes üle poole Horlivka territoriaalkaitse pataljoni isikkooseisust. Peale lahinguid saadeti üksus laiali ning ellu jäänud võitlejad jaotati teiste üksuste vahel ära.

Peastaabi sõnul tulistati teisipäeval alla 77 raketti ja vähemalt 11 drooni

Samuti täpsustas Ukraina peastaap hommiku, et teisipäevases suurrünnakus Ukraina pihta tulistati välja üle 90 Kh-101 ja Kalibr raketi ning üle 10 rünnakdrooni. Peastaabi kinnitusel hävitas Ukraina õhutõrje 77 tiibraketti, 10 Iraani ründrdrooni ja ühe Vene Orion drooni.

Venemaal Orjoli oblastis plahvatas naftahoidla, mille võis põhjustada droon

Orjoli oblasti kuberner Andrii Klõškov teatas Telegramis, et oblastis Stalnoi Koni külas plahvatas kell neli öösel naftahoidla. Hukkunuid kuberneri sõnul ei olnud. Klõškov spekuleeris, et tegu võis olla õhurünnakuga.

Orjoli oblast asub Branski ja Kurski oblastitest ida pool. Need kaks oblastit on omakorda vastu Ukraina piiri.

G7 ja NATO mõistsid hukka Venemaa barbaarse rünnaku Ukrainale

G7 riigid ja kaitseallianss NATO tegid ühisavalduse peale erakorralist kohtumist G20 tippkohtumise ajal. Lääneriikide liidrid kinnitasid oma avalduses Poola täielikku toetamist nende territooriumil toimunud plahvatuse uurimises.

Riigid kinnitasid ka oma vankumatut toetust Ukrainale ja Ukraina rahvale võitluses Vene agressiooni vastu. Samuti rõhutati, et Venemaa tuleb oma jultunud rünnakute eest vastutusele võtta.

Maailma suurimaid majandusi koondava G7 liikmed on Kanada, Euroopa Liit, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Madalmaad, Hispaania, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid. Kõik need riigid, peale Jaapani on ka NATO liikmed

ÜRO julgeolekunõukogu arutab kolmapäeval Venemaa suurrünnakut Ukraina taristule

Ukraina suursaadik ÜRO-s Serhi Kõslõtsja teatas, et kolmapäeval arutab ÜRO julgeolekunõukogu Venemaa ulatuslikku raketirünnakut Ukraina elektritaristu pihta.

Venemaa tulistas teisipäeval Ukraina pihta üle 100 raketi, mis on alates täieulatusliku sõja puhkemisest suurim Vene raketirünnak Ukraina elektritaristu pihta, toob The Kyiv Independent välja.

Ukraina lõunaringkond tegi ööpäeva jooksul üle 100 sõjalise löögi Vene vägede vastu

Ukraina relvajõudude lõunaringkond teatas kolmapäeva varahommikul regulaarses rindeteates, et Vene vägede positsioonidele tehti viimase ööpäeva jooksul üle 100 rünnaku suurtüki- ning raketiüksustega.

Rünnati nii Vene vägede koondumisalasid Dnipro ida- ehk vasakkaldal ning Vene vägesid Kinburni maasääre piirkonnas.

Ukraina rünnakutes hukkus ringkonna teatel ligikaudu 17 Vene sõdurit ning 15 Vene soomusmasinat, muud tehnikat ja üks Orlan-10 droon.

Samuti hävitati kaks Vene laskemoonaladu Hersoni oblastis Oleškis ja Nova Kahhovkas.

Ringkonna teatel on Vene Musta mere laevastikul ootel 14 laeva, sh neli raketilaeva, mis suudavad välja tulistada kuni 20 tiibraketti Kalibr.

Lisaks täpsustati, et teisipäeva õhtul toimunud Vene suurrünnakus oli lõunaringkonna vastutusalale suunatud 23 Vene tiibraketti.

Kh-101 tiibraketid lasti välja Kaspia mere suunalt ja Rostovi oblastist strateegilisi rakette kandvate lennukite Tu-95/Tu-160 poolt. Lisaks tulistati Mustalt merelt välja Kalibri tiibraketid.

AP: Valge Maja tahab Ukrainale uut 40 miljardi dollari suurust abipaketti

Associated Press teatas, et USA president Joe Biden kavatseb paluda Kongressilt täiendavat rahastust uue Ukraina abipaketi tarbeks.

Abipakett oleks kokku 37 miljardi dollari suurune, millest 21,7 miljardit oleks otseselt seotud Ukrainale relvaabi andmisega ning USA-le endale relvastuse ning moona tellimiseks asendamaks Ukrainale saadetud relvastust ja moona.  

Lisaks toetatakse Ukrainat 14,5 miljardi dollariga Ukraina riigieelarve kulude katmiseks, 626 miljonit on plaanis kulutada tuumajulgeolekule ning 900 miljonit tervishoiule ja tugiteenustele.

USA Valge Maja eelarvekantselei direktor Shalanda Young ütles, et Kongressi poolt varem eraldatud 40 miljardist ¾ on juba Ukrainale abina antud või ära lubatud.

USA kehtestas Iraani droonide tarnimise eest täiendavad sanktsioonid

Ameerika Ühendriikide rahandusministeerium (U.S. Treasury Department) teatas teisipäeval, et USA kehtestab täiendavad sanktsioonid mitmetele ettevõtetele, kes osalesid Iraani droonide tarnes Vene vägedele.

Eraldiseisvalt pannakse sanktsioonide alla ka isikud, kes aitasid tarnida Iraani droone Wagneri palgasõdurite grupeeringule.

ISW: Vene kodanikud väljendavad sotsiaalmeedias üha enam pahameelt

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) tõi välja, et Vene Föderatsiooni kodanikud on mobilisatsiooni osas üha enam hakanud väljendama oma pahameelt sotsiaalmeedias.

Venemaal on 16 sõjavastast organisatsiooni algatanud petitsiooni, milles nõutakse Vene meeste demobiliseerimist. Petitsioon on saanud analüüsi kirjutamise hetkel peaaegu 38 000 allkirja.

Mõttekoja analüütikud toovad välja, et pahameel mobilisatsiooni osas on jõudnud ka Vene sõjablogijate sekka, kes olid juba varem Vene kaitseministeeriumi osas kriitilised.

Asjaolu, et rahulolematus mobilisatsiooni osas on jõudnud nii Vene opositsiooni kui ka sõja pooldajate sekka on ISW hinnangul uus areng.

Kuigi Vene julgeolekujõud on väiksemad protestid edukalt maha surunud ei ole Vene võimud hakanud reguleerima populaarset sotsiaalmeediakeskkonda Telegram, mis võimaldab Vene kodanikel muuhulgas väljendada pahameelt ning nõuda kohalikelt võimukandjatelt tegutsema asumist.

ISW: Venemaa on sunnitud aeglustama rünnakuid Ukraina tsiviiltaristu pihta

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut hindas, et Vene väed on sunnitud aeglustama Ukraina kriitilise taristu ründamist.

Mõttekoja hinnangul kasutasid Vene relvajõud teisipäevases suurrünnakus ära arvestatava osa oma alles jäänud täppisrelvade arsenalist.

ISW toob välja, et Ukraina õhutõrje on Vene rakettide ja droonide alla tulistamisel üha edukam ja seda eriti viimase kuu jooksul.

Ukraina relvajõudude peastaabi hinnangul on Ukraina õhutõrje efektiivsus kasvanud lääneriikide õhutõrjesüsteemide tõttu.

Analüütikute hinnangul tegi Venemaa meelega oma suurrünnaku Ukrainale samal päeval kui Ukraina president Volodõmõr Zelenski pidas G20-le kõnet.

Seda on näha ka Venemaa ametlikust retoorikast, millest puudub huvi pidada rahukõnelusi Ukrainaga, hindas ISW.

Briti luure: Nova Kahhovka tammi ülesõit on nüüdseks läbimatu

Ühendkuningriik tõi oma luureülevaates välja, et Vene väed õhkisid taandudes Dnipro jõel asuva Nova Kahhovka tammil asuva autotee ja raudtee.

Ülekäigud hävitati takistamaks Ukraina vägede edasitungi üle Dnipro jõe Dnipro vasakkaldale.

Tamm ise kahjustada ei saanud ning seega pole karta, et piirkonnas tekiks üleujutus.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 630 sõdurit ja 10 tanki

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 82710 (võrdlus eelmise päevaga +630);

- tankid 2871 (+10);

- jalaväe lahingumasinad 5797 (+24);

- lennukid 278 (+0);

- kopterid 261 (+0);

- suurtükisüsteemid 1860 (+11);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 393 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 209 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1525 (+14);

- tiibraketid 474 (+75);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4360 (+9);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 160 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Vene väed kandsid suurimaid kaotusi Lõmani, Avdijivka ja Bahmuti lähistel.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/CNN/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: