Pariis ja Berliin tahavad koos võidelda USA uue kaubanduspoliitika vastu

Bruno Le Maire ja Robert Habeck
Bruno Le Maire ja Robert Habeck Autor/allikas: SCANPIX/IMAGO/PanoramiC

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et Saksamaa ja Prantsusmaa tahavad reformida oma tööstuspoliitikat ja toetada selle käigus rohkem Euroopa ettevõtteid. Pariis ja Berliin tahavad nüüd koos kaitsta oma riikide tööstust, kuid see võib kaasa tuua USA ja Euroopa vahelise kaubandussõja.

Saksamaa ja Prantsusmaa tegid teisipäeval ühisavalduse, milles lubasid uurida võimalusi, kuidas kaitsta Euroopa tööstust Washingtoni ja Pekingi diskrimineerivate kaubandusmeetmete eest, vahendas Politico.

Washingtoni välja kuulutatud 370 miljardi dollari suurune inflatsiooni vähendamise seadus (IRA) tekitab erimeelsusi USA ja Euroopa Liidu (EL) vahel. IRA seaduse järgi investeerib USA kliima- ja energiaprogrammidesse üle 370 miljardi dollari. 

Euroopa suurriikide vaatenurgast on IRA seadus protektsionistlik meede, kuna see julgustab ettevõtteid suunama investeeringuid Euroopast eemale. 

Prantsusmaa tahab nüüd edendada rohkem toetuspõhist EL-i tööstuspoliitikat. Berliin on üha rohkem veendunud, et peab Pariisiga jõud ühendama. Hiljuti toimus mõlema riigi ministrite vahel kõrgetasemeline kohtumine.

Berliin muretseb, et Euroopa ettevõtted kolivad kõrgete energiahindade tõttu USA-sse või Hiinasse.

"Me kutsume üles looma EL-i tööstuspoliitikat, mis võimaldab meie firmadel ülemaailmses konkurentsis areneda. Tahame koordineerida Euroopa lähenemisviisi selliste väljakutsete suhtes nagu USA inflatsiooni vähendamise seadus," seisab ühisavalduses. 

Avalduses on siiski ka kirjas, et kõik riigiabimeetmed peavad olema kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni eeskirjadega. 

Saksamaa tahab vältida kaubandussõda USA-ga. Saksa kantsler Olaf Scholz ütles hiljuti, et piiratud kujul sõlmitud USA ja EL-i kaubandusleping aitaks selliseid pingeid leevendada. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: