Bloomberg: Euroopa Liit tahab sanktsioonidega pigistada Vene droonitootmist

Harkivi linnas alla tulistatud Venemaa kasutatud Iraani päritolu Shahed-136 ründedrooni jäänused
Harkivi linnas alla tulistatud Venemaa kasutatud Iraani päritolu Shahed-136 ründedrooni jäänused Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

Euroopa Liit tahab oma üheksanda sanktsioonide paketiga kehtestada piirangud Vene droonitootmise sektorile. Majandusblokk tahab uued sanktsioonid võtta vastu järgmisel nädalal. Varem on tuvastatud, et nii Vene kui Iraani päritolu droonides on lääneriikidest pärit tehnoloogiat.

Bloombergiga suhelnud allikad kinnitasid, et peale droonide soovib Euroopa Liit kehtestada piiranguid ka muule tehnoloogiale ja Venemaa poolt sõjalisel eesmärgil kasutatavatele komponentidele.

Samuti on plaanis laiendada sanktsioone Vene investeeringute, meedia ja finantssektori suunas.

Uue sanktsioonide paketiga lisatakse Euroopa Liidu sanktsioonide nimistusse 180 isikut ja organisatsiooni.

Bloombergi sõnul nõudsid karmimaid sanktsioone eelkõige Balti riigid ja Poola, kes tahtsid Vene sanktsioonide karmistamist vastutasuks Vene nafta hinnalae kõrgema taseme toetamisele.

Eesti poliitikute hinnangul võinuks hinnalagi olla veelgi madalam kui kokku lepitud 60 dollarit naftabarreli kohta ning kokku lepitud määr oli kompromiss riikide vahel.

Uus sanktsioonide pakett esitatakse ametlikult ja võetakse arutlusele sel nädalal. Eesmärgiks on kiita heaks uued sanktsioonid enne Euroopa Liidu liidrite kohtumist Brüsselis järgmisel nädalal.

Euroopa Liidu sanktsioonide kehtestamiseks peavad nendega olema nõus kõik majandusbloki liikmesriigid.

Venemaa on korduvalt rünnanud droonide ja rakettidega Ukraina elektritaristut ja muud tsiviilinfrastruktuuri.

Mitmed analüüsid on näidanud, et nii Vene kui Iraani päritolu droonides leidub lääneriikide päritolu tehnoloogiat.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: