Eesti tühistas Vene mõjuagendi Aleksandr Kornilovi elamisloa

Aleksandr Kornilov in court.
Aleksandr Kornilov in court. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti tühistas Kremli-meelset meediaportaali juhtiva Aleksandr Kornilovi elamisloa ning määras talle viieaastase sissesõidukeelu Eestisse ja teistesse Schengeni riikidesse. Kornilov viibib praegu Moskvas.

"Vene lõhestamispoliitika teenimisel on tagajärjed. Koostöös politsei- ja piirivalveametiga (PPA) tühistasime Aleksandr Kornilovi elamisloa. Ta on Kremli aktivist, Venemaa mõjutusvõrgustiku osa," teatas kaitsepolitsei (kapo) sotsiaalmeedia vahendusel inglise keeles ning viitas oma aastaraamatule.

Selle 2014. aasta väljaandes öeldakse, et Kornilov korraldab veebilehtede baltnews.ee ja baltija.eu tegevust Eestis ning seda rahastatakse Hollandis registreeritud ja Vene propaganda-agentuuriga Rossija Segodnja seotud isikute kontrollitava Media Capital Holding BV kaudu.

"Üks Baltnewsi projekti käivitajaid oli aktiivselt Venemaa naaberriikides mõjutustegevuses osaleva Euraasia Majandusühenduse Instituudi peadirektor Vladimir Lepehhin, kes 2014. aasta kevadel külastas Eestit. Lepehhin kuulub Rossija Segodnja ja Aleksandr Zinovjevi Biograafia Instituudi loodud Zinovjevi Klubisse. Selle Kremli propaganda ajutrusti kaasesimeheks on Rossija Segodnja peadirektor Dmitri Kisseljov. Kohtumistel Kornilovi ja teiste aktivistidega arutati Baltnewsi projekti käivitamist ja rahastamist," kirjeldas kapo.

Kornilov teatas sotsiaalmeedia vahendusel, et otsuses tema elamisluba tühistada viidatakse avaliku korra ja riikliku julgeoleku ohustamisele. ERR-i venekeelsete uudiste portaalile rus.err.ee ütles Kornilov, et ei oska otsust kommenteerida.

"Ma arvan, et otsus on seotud minu professionaalse ajakirjandusliku tegevusega. Otsuses endas pole sellele küsimusele arusaadavaid vastuseid. Ei ole täpsustatud, kas selle otsuse tingis näiteks see, et juhtisin Baltija portaali või osalesin Surematu rügemendi rongkäikudel või Vene kaasmaalaste koordinatsiooninõukogu töös," ütles Kornilov.

Kornilov polnud esimene Venemaa kodanik, kelle kapo tänavu Kremli mõjuagendiks kuulutas. Kuid erinevalt Narvast pärit Sergei Neprimerovist või Tartus elanud Ramil Usmanovist ei pidanud Eesti võimud talle isiklikult järele tulema, piirile toimetama ja Venemaale saatma.

"Deporteerimist kui sellist ei olnud, kuna ma ei viibi enam Eestis. Sillale mind ei viidud. Sain meilile kirja, milles öeldi, et alates sellisest ja sellisest kuupäevast olen ma allutatud sunddeporteerimisele," ütles Kornilov.

Tema sõnul on ta Venemaal viibinud üle kolme kuu. Kornilov elab praegu Moskvas. "Minu vanemad on juba surnud, aga nende hauad jäävad Eestisse. Eestis elavad ka minu naine ja täiskasvanud lapsed," lisas Kornilov.

Ta ei välistanud, et kaebab Eesti võimude otsuse edasi, kuid kohtuprotsessi väljavaadetesse ta eriti ei usu. "Olen Eestis elanud ligi 60 aastat, aga pean sellega leppima," ütles Aleksander Kornilov.

2018. aastal algatati Kornilovi suhtes kriminaalasi, kuna temaga seotud MTÜ-d süüdistati toetusena saadud rahaliste vahendite fiktiivsete tehingute abil maksustamise alt väljaviimises. Organisatsioonile määrati karistuseks 6000 euro suurune trahv, Kornilov ise pääses kriminaalvastutusele võtmisest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: