Sõja 291. päev: Venemaa viis oma tiibraketid Mustalt merelt ära

{{1670734440000 | amCalendar}}
Vene tiibraketi Kalibr start sõjalaevalt.
Vene tiibraketi Kalibr start sõjalaevalt. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Ukraina väitel viis Venemaa oma tiibrakettidega Kalibr varustatud sõjalaevad Mustalt merelt ära. Ukraina üksused tulistasid laupäeva õhtul Vene okupatsioonivägesid riigi kaguosas asuvas Melitopoli linnas. Venemaa õhurünnakute tõttu jäi Odessa oblastis 1,5 miljonit inimest elektrita.

Oluline 11. detsembril kell 22.35:

- Ukraina väitel viis Venemaa oma tiibraketid Mustalt merelt ära;

- Ukraina korraldas HIMARS-itega õhurünnaku Melitopolile;

- Kuberner: Wagneri peakorteris Luhanski oblastis toimusid plahvatused;

- Ametnik: Mariupolisse tuuakse juurde Vene vägesid;

- Endine FSB ohvitser: Vene ohvitserid pole juhtkonnaga rahul;

- Ukraina: Odessa sadam on rivist väljas;

- Venemaa järgmise aasta eelarves on järsult suurendatud sõjaväele ja julgeolekuasutustele mõeldud rahastust, mis tähendab teiste valdkondade surve alla jäämist;

- Venemaa korraldatud droonirünnakud Odessa ja selle lähiümbruse energiataristule jätsid laupäeval elektrita 1,5 miljonit inimest;

- Venemaal ei tohi lasta kasutada rahuläbirääkimisi kattevarjuna oma relvajõudude tugevdamiseks, ütles Ühendkuningriigi välisminister James Cleverly; 

- Ukraina kaitsejõudude pühapäeval avaldatud ülevaate kohaselt kaotasid Vene relvajõud ööpäevaga 380 sõjaväelast;

 

Ukraina väitel viis Venemaa oma tiibraketid Mustalt merel ära

Venemaal ei ole Mustal merel enam ühtegi sõjalaeva, mis oleks varustatud tiibrakettidega Kalibr, teatas Ukraina merevägi pühapäeval.

Vene Musta mere laevastikul on seal lahinguvalmis kaheksa sõjalaeva ning Aasovi kontrollib Venemaa liiklust kahe laehinguvalmis laevaga.

Ukraina mereväe teatel on Venemaa viinud üheksa sõjalaeva, nende hulgas ka viis, mis olid varustatud tiibrakettide Kalibr väljalaskeseadeldistega, kokku 76 raketiga, Vahemerele.

Kuberner: Wagneri peakorteris Luhanski oblastis toimusid plahvatused

Okupeeritud Luhanski oblastis Kadiivkas asuvas palgasõdurite grupi Wagneri peakorteris toimusid plahvatused, ütles Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai.

Kadiivkas toimunud plahvatustest "suletud hotellis" teatas varem ja Vene riigimeedia.

"Venelased ei varjagi, et nende kaotused on suured," lisas Haidai. "Suur osa neist, kes seal olid, surid. Ma olen kindel, et vähemalt pool neist, kes jäid rünnakus ellu, surevad enne, kui nad saavad arstiabi, sest väga palju (meditsiini)varustust on varastatud."

Sotsiaalmeediasse postitatud piltidelt on näha, et Kadiivkas asuv hoone oli peale rünnakut rusudes.

Ametnik: Mariupolisse tuuakse juurde Vene vägesid

Mariupoli linnpea nõunik Petro Andrjušenko ütles pühapäeval, et Venemaa on toomas linna juurde vägesid.

Andrjušenko sõnul lendas harjumuspäratult palju helikoptereid Azovstali alale.

Vene vägesid nähti koondumas ka Jalta külas, mis asub Mariupolist 35 kilomeetri kaugusel.

Mariupol okupeeriti Vene vägede poolt mai lõpus, kui nad suutsid võtta täielikult oma kontrolli alla Azovstali tehase alad, mis oli Ukraina vägede viimane tugipunkt.

Ukraina: Odessa sadam on rivist väljas

Venemaa droonirünnakute tõttu Odessale ei tööta sealne sadam, ütles Ukraina põllumajandusminister Mõkola Solski.

Solski sõnul jätkub siiski viljavedu, sest kaks teist sadamat, kust Ukraina vilja eksporditakse, Tšornomorsk ja Pivdennõi, osaliselt töötavad. "Tšornomorsk töötab 80 protsendi ulatuses," ütles ta.

Odessa sadam ei tööta seetõttu, et peale rünnakut pole sealseid elektrigeneraatoreid tööle pandud, lausus Solski.

"Probleeme on, kuid ükski viljavedaja pole teatanud saadetiste edasilükkamisest. Sadamad kasutavad alternatiivseid energiaallikaid," ütles Solski.

Endine FSB ohvitser: Vene ohvitserid pole juhtkonnaga rahul

Osa Vene ohvitsere, kes Ukrainas sõdivad, pole rahul sõjaväe juhtkonnaga ja Putiniga, kes on sõjakäigu juhtimisel ebaõnnestunud, teatas oma sõjablogis mõjukas Vene natsionalist ja endine FSB ohvitser Igor Girkin.

Tema sõnul on "kala pea täiesti mädanenud" ning Vene sõjavägi vajab reformi ja kompetentsete inimeste palkamist.

Vene sõjaväe ohvitseride seas on neid, kes avalikult kritiseerivad Putinit ja kaitseminister Sergei Šoigut, ütles Girkin. "Asi pole ainult minus. Inimesed pole kurdid ja pimedad: keskastme ohvitserid ei varjagi oma vaateid, mis ei ole presidendi ja kaitseministri suhtes kõige leebemad," lausus õGirkin.

Girkin oli ise osaline Krimmi annekteerimises ja Donbassi separatistide toetamises.

Ukraina tulistas HIMARS-itega Melitopoli

Ukraina üksused tulistasid laupäeva õhtul raketiheitjatest HIMARS Vene okupatsioonivägesid riigi kaguosas asuvas Melitopoli linnas.

"Õhutõrje hävitas kaks raketti, aga kaks jõudis sihtmärgini," teatas Zaporižžija oblasti okupeeritud osas Vene-meelne kuberner Jevgeni Balitski sotsiaalmeedias. Okupatsioonivõimude andmeil sai HIMARS-i rakettide tabamuses surma kaks ning haavata vähemalt kümme inimest.

Melitopoli eksiilvõimude teatel sai aga tabamuses surma hulk sissetungijaid.

Vaata videot, mis on tehtud mõni minut pärast rünnakut:

Kui Vene võimude väitel rünnati puhkekeskust, siis Melitopoli linnapea Ivan Fjodorovi teatel sai tabamuse kirik, mille okupatsioonivõimud oli muutnud oma üksuste kogunemis- ja puhkepaigaks.

Ukraina presidendi nõunik Oleksi Arestovõtš ütles laupäeval avaldatud videointervjuus, et Melitopol on võtmetähtsusega riigi okupeeritud lõunaosas ning selle tagasivõtmisel kaotaks annekteeritud Krimmi poolsaar maismaaühenduse Venemaaga.

"Kogu Hersoni oblasti idaosa logistika ning transport Vene piirile käib selle kaudu. Kui Melitopol langeb, siis kukub kogu [venelaste] kaitse kuini Hersonini kokku. Ukraina üksused saaksid otsetee Krimmile," rääkis Arestovõtš.

Raketilaskeseadeldis HIMARS tulistamas Hersoni oblastis tänavu novembris. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Briti luure: Venemaa kulutab sõjaväele ja julgeolekule kolmandiku eelarvest

Venemaa järgmise aasta eelarves on järsult suurendatud sõjaväele ja julgeolekuasutustele mõeldud rahastust, mis tähendab teiste valdkondade surve alla jäämist, märkis Briti kaitseministeerium oma sõjaväeluure hinnangut vahendades.

President Vladimir Putin allkirjastas 5. detsembril riigieelarve seaduse. Eelnõu kohaselt eraldatakse järgmisel aastal Venemaa kaitseministeeriumile, julgeoleku- ja korrakaitse valdkonnale kokku üheksa triljonit rubla (143 miljardit dollarit). See on eelnevate aastatega võrreldes märgatav tõus ning moodustab umbes 30 protsenti Venemaa kogueelarvest, tõdes Ühendkuningriigi kaitseministeerium oma regulaarses ülevaates.

Putini kinnitatud riigieelarve hindab tõenäoliselt liiga optimistlikult laekuvaid tulusid ja kulutamisvõimalusi. Seetõttu sattuvad eelarve ülejäänud valdkonnad tõenäoliselt suure surve alla aidata katta Ukrainas peetava sõjaga kaasnevaid kulusid, tõdeb Briti kaitseministeerium.

Vene droonirünnakud jätsid elektrita 1,5 miljonit inimest

Venemaa korraldatud droonirünnakud Odessa ja selle lähiümbruse energiataristule jätsid laupäeval elektrita 1,5 miljonit inimest.

"Olukord Odessa oblastis on väga keeruline," tõdes Ukraina president Volodõmõr Zelenski laupäeva õhtul, pärast Iraani päritolu droonide tabamusi. Tema sõnul tabasid õhulöögid kriitilisi punkte ning nende parandamine võtab päevi.

Odessa oblastivõimude pressiesindaja teatel püürakse elekter inimestele tagasi anda lähipäevil, aga õhurünnakute kogukahju taastamine võib võtta kaks-kolm kuud.

Ukraina sõjaväe teatel lasi Venemaa Odessa suunas välja 15 drooni, neist 10 suutis õhutõrje alla tuua.

Briti välisminister: Venemaal ei tohi lasta kasutada rahukõnelusi relvastumiseks

Venemaal ei tohi lasta kasutada rahuläbirääkimisi kattevarjuna oma relvajõudude tugevdamiseks, ütles Ühendkuningriigi välisminister James Cleverly.

"Igasugused läbirääkimised peavad olema tõelised, sisulised ja need ei saa olla lihtsal viigileheks Venemaa taasrelvastumisele ja uute sõdurite värbamisele," ütles Cleverly pühapäeval telekanalile Sky News.

Cleverly sõnul soovib ta rahukõneluste algust pigem varem kui hiljem, aga ta rõhutas, et igasuguste läbirääkimiste parameetrid peab paika panema Ukraina.

Samas lisas ta, et ei näe Venemaa poolt märke tõsisest rahusoovist.

"Ma ei näe tõesti Vene poolelt mingeid märke, mis annaks mulle kindluse, et Vladimir Putin alustaks kõnelusi heas usus. Laiem retoorika on endiselt väga vastanduv," ütles Briti välisminister.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevaga 380 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 94 140 (võrdlus eelmise päevaga +380);

- tankid 2941 (+2);

- jalaväe lahingumasinad 5920 (+3);

- lennukid 281 (+0);

- kopterid 264 (+0);

- suurtükisüsteemid 1928 (+1);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 397 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 211 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1613 (+10);

- tiibraketid 592 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4540 (+5);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 167 (+3).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Allikas: Reuters, Interfax, Ukrainska Pravda, Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: