Zelenski: üheksa miljonit ukrainlast on endiselt ilma elektrita

{{1672113000000 | amCalendar}}
Ukraina 43. suurtükibrigaad Bahmuti lähistel, mehed pildil iseliikursuurtüki 2S7 Pion peal
Ukraina 43. suurtükibrigaad Bahmuti lähistel, mehed pildil iseliikursuurtüki 2S7 Pion peal Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai kinnitas, et Venemaa toob Kreminna kaitseks suurel hulgal reserve, kuna linn on sealse Vene kaitseliini jaoks ülioluline. Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles esmaspäeval oma igaõhtuses pöördumises, et üheksa miljonit ukrainlast on endiselt ilma elektrita. Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar ütles, et Vene väed tahavad jõuda aasta lõpuks Donetski oblasti halduspiirini.

Oluline 27. detsembril kell 20.50:

- Ukraina peastaap õhtul: kaotuste tõttu on Vene väed hakanud Luhanski rindelt põgenema;

- Ukraina õhuvägi: Venemaa paigutas osa strateegilisi pommitajaid peale esmaspäevaseid plahvatusi Engelsi lennuväljalt mujale;

- Haidai: Venemaa toob Kreminna kaitseks suure hulga reserve;

- Zelenski: üheksa miljonit ukrainlast on endiselt ilma elektrita;

- Zelenski sõnul on olukord idarindel keeruline ja raske;

- Ukraina kaitseministeerium: Venemaa tahab Donetski oblasti piirini jõuda aasta lõpuks;

- Kuleba: raketitõrjesüsteem Patriot hakkab Ukrainas tööle vähem kui kuue kuu pärast;

- Neli Ukraina sõdurit hukkusid Venemaa pinnal Brjanski oblastis luuremissioonil;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 620 sõdurit.

Ukraina peastaap õhtul: kaotuste tõttu on Vene väed hakanud Luhanski rindelt põgenema

Ukraina kaitsejõudude õhtuse rindeülevaate kohaselt on seoses Vene vägede suuremate kaotuste tõttu Luhanski rindel suurenenud Vene sõdurite deserteerumine ja lahingupositsioonilt lahkumiste arv.

Olukorra üle kontrolli säilitamiseks suurendas Vene sõjaväe juhtkond patrullide arvu desertööride tabamiseks ja üksustesse tagasi toomiseks.

Ukraina kardab uusi rünnakuid elektritaristule aastavahetusel

Ukraina energiaminister Herman Haluššenko ütles teisipäeval Ukraina televisioonis, et elektriga varustamine on üle kogu Ukraina jätkuvalt väga keeruline, kuna pidevalt on risk, et Venemaa pommitab Ukraina taristut.

Minister tundis ka muret, et Venemaa võib aastavahetusel teha Ukraina elektrisüsteemile uue rünnaku, vahendas CNN.

Ukraina riiklik elektrivõrgu ettevõte Ukrenergo teatas teisipäeval, et riigis on elektridefitsiit veidi vähenenud, kuna elektrijaamade tootmisvõimsusi on tõstetud, kuid kõikide saadaolevate elektrijaamade tootmisvõimsused ei ole siiski piisavad tagamaks kogu riigi tarbijatele elekter, kuna elektri tarbimine on samal ajal kasvanud.

Ukraina õhuvägi: Venemaa paigutas osa strateegilisi pommitajaid Engelsi lennuväljalt mujale

Ukraina õhuväe esindaja Juri Ignat teatas esmaspäeval, et Venemaa on osad oma strateegilised pommitajad Engelsi sõjalennuväljalt mujale viinud. Hiljuti toimusid lennuväljal taas plahvatused ning Venemaa teatas kolme sõduri hukkumisest.

Ignati sõnul olevat Vene lennuväe aktiivsus peale plahvatusi märgatavalt langenud, vahendas Interfax Ukraina.

Venemaa gaasitarned vähenevad 2022. aastal veerandi võrra

Vene asepeaminister Aleksander Novak kinnitas Vene riiklikule uudisteagentuurile Tass, et tema hinnangul on Vene gaasi eksport käesoleval aastal 25 protsenti väiksem kui eelmisel aastal, vahendas CNN.

Vene gaasi tootmine on 2022. aastal võrrelduna 2021. aastaga vähenenud 12 protsenti, samas veeldatud maagaasi (LNG) tootmine ja eksport peaks olema tõusnud üle 8,7 protsendi.

Haidai: Venemaa toob Kreminna kaitseks suure hulga reserve

Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai kinnitas teisipäeval, et Vene väed on Luhanski põhjaosas rajanud väga tugeva kaitseliini viimase kuu jooksul. Lisaks toovad Vene väed piirkonda suure hulga reserve.

Haidai väitel olevat Vene väejuhatus saanud aru, et kui Kreminna peaks langema Ukraina vägede kätte, siis võib kogu Vene kaitseliin sealkandis kokku variseda, vahendas CNN.

Zelenski: üheksa miljonit ukrainlast on endiselt ilma elektrita

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles esmaspäeval oma igaõhtuses pöördumises, et üheksa miljonit ukrainlast on endiselt ilma elektrita. 

"Tänase õhtuse seisuga on Ukraina erinevates piirkondades katkestuste tõttu vooluta umbes üheksa miljonit inimest. Kuid katkestuste arv ja nende kestus vähenevad," ütles Zelenski. 

Zelenski sõnul on olukord idarindel keeruline ja raske

"Olukord on seal raske, keeruline. Okupandid kulutavad ära kõik nende käsutuses olevad ressursid, need on märkimisväärsed ressurid, et pigistada seal välja vähemalt mingi edusamm," ütles Zelenski. 

Luhanski oblasti juht Serhi Haidai ütles esmaspäeval, et Ukraina relvajõud ei asu Kreminna linnast kaugel ja lahingud jätkuvad. Ukraina väed paiknevad linnast 20 kilomeetri raadiuses.

Kreminna asub Luganski oblasti suurest linnast Severodonetskist vaid 25 kilomeetrit loodes. Vene väed okupeerisid linna juunis.

Ukraina kaitseministeerium: Venemaa tahab Donetski oblasti piirini jõuda aasta lõpuks

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar ütles, et Vene väed tahavad jõuda aasta lõpuks Donetski oblasti halduspiirini. Alates täiemahulise sissetungi algusest on Venemaa suutnud vallutada peaaegu kogu Luhanski oblasti. Vene väed on siiski suutnud vallutada ainult osa Donetski oblastist. 

Maljari sõnul on Donetski oblastis asuv Bahmuti linn kindlus, kuhu Venemaa on koondanud kõige rohkem sõjatehnikat. 

"Bahmutis oli väike edasiliikumine, kuid vaenlane tõrjuti tagasi. Tänase seisuga üritab vaenlane linna ümber piirata, kuid ka see ei õnnestu neil," ütles Maljar. 

Ukraina sõjaväelased Bahmutis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/CLODAGH KILCOYNE

Kuleba: raketitõrjesüsteem Patriot hakkab Ukrainas tööle vähem kui kuue kuu pärast

USA valitsus teatas hiljuti, et annab Ukrainale ühe Patrioti õhutõrjesüsteemi patarei kaitsmaks riiki Venemaa õhurünnakute eest.

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba andis intervjuu uudisteagentuurile AP ja ütles, et Ukraina vägede koolitus süsteemi kasutamiseks kestab vähem kui kuus kuud. Kuleba sõnul toimub väljaõpe väljaspool Ukrainat. 

Politico teatel võib Ukraina sõdurite väljaõpe Patriot õhutõrjesüsteemi kasutama õppimiseks toimuda USA pinnal, mitte kolmandas riigis. 

Neli Ukraina sõdurit hukkusid Venemaa pinnal Brjanski oblastis luuremissioonil

Venemaa julgeolekuteenistus FSB teatas nelja Ukraina sõduri tapmisest, kes tabati luuremissioonilt. Hiljem kinnitas meeste hukkumist Venemaa pinnal Brjanski oblastis ka kaassõdur Jevhen Karas, vahendas The Kyiv Independent.

Karase hinnangul võisid neli Ukraina sõdurit hukkuda tõenäoliselt maamiinide tõttu.

Kiiev: Vene väed kannavad suurimaid kaotusi Bahmutis ja Lõmanis

Ukraina armee peastaap teatas, et Vene väed kannavad suurimaid kaotusi Lõmani ja Bahmuti piirkonnas. Peastaabi teatel jätkab Ukraina armee Vene vägede tagasitõrjumist Donbassi piirkonnas, vahendas The Guardian. 

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 620 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 103220 (võrdlus eelmise päevaga +620);

- tankid 3016 (+0);

- jalaväe lahingumasinad 6024 (+7);

- lennukid 283 (+0);

- kopterid 267 (+0);

- suurtükisüsteemid 1998 (+2);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 418 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 212 (+0);

- tiibraketid 653 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4652 (+5);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 178 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Kyiv Independent/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: