Benjamin Netanyahu alustas kuuendat ametiaega peaministrina

Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AMIR COHEN

Neljapäeval andis Benjamin Netanyahu ametivande ja temast sai jälle Iisraeli peaminister. Netanyahu hakkas juhtima riigi ajaloo kõige parempoolseimat valitsust.

Netanyahu koalitsioonivalitsus koosneb rahvuslikest ja religioossetest erakondadest, mis lubasid reformida riigi kohtusüsteemi ja kiirendada asunduste ehitamist okupeeritud Läänekaldale, teatas Financial Times

Netanyahu oli opositsioonis 18 kuud ja alustab nüüd kuuendat ametiaega.

Netanyahu valitsusse kuuluvad mitmed parempoolsed poliitikud. Riigi rahandusministriks saab Bezalel Smotrich, kes toetab okupeeritud Palestiina territooriumile asunduste ehitamist. Suurem osa rahvusvahelisest kogukonnast peab Iisraeli asundusi Jordani Läänekaldal ebaseaduslikuks. 

Parempoolne poliitik Itamar Ben-Gvir hakkab tegutsema riikliku julgeolekuministrina, tema juhtimise alla jääb ka Läänekaldal tegutsev piiripolitsei. Ben-Gvir mõisteti 2007. aastal süüdi rassismile õhutamises ja oli kunagi araabiavastase ideoloogi Meir Kahane liitlane. 

Ametist lahkuv kaitseminister Benny Gantz hoiatas teisipäeval parlamendis peetud kõnes, et ohus on Läänekalda stabiilsus. Gantzi asemel saab kaitseministriks Netanyahu kodupartei Likud liige Yoav Galant. Välisministriks sai Likudi liige Eli Cohen. 

Justiitsministriks sai Likudi liige Yariv Levin, kes hakkab juhtima kohtusüsteemi reformimist. 

Netanyahu lubas samuti, et kaitseb riigis seksuaalvähemuste õigusi ja määras parlamendi spiikriks Amir Ohana. 

Iisraeli uude koalitsiooni kuuluvad peale Likudi veel Religioonsete Zionistide Partei (RZP), Shas, Ühendatud Toora Judaism (UTJ), Otzma Jehudit ja Noam. Uue koalitsiooni käes on Knessetis 64 kohta 120-st.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: