Eesti elanikud usaldavad poliitilistest institutsioonidest enim presidenti

President Alar Karis riigikogu valimisi välja kuulutades.
President Alar Karis riigikogu valimisi välja kuulutades. Autor/allikas: Marian Sudakov / presidendi kantselei

71 protsenti Eesti elanikest usaldab presidenti ja 20 protsenti ei usalda, selgus riigikantselei tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestilisest küsitlusest.

Keskmisest suurem on usaldus presidendi institutsiooni vastu eakamates vanusegruppides. 65–74-aastastest usaldab presidenti 75 protsenti, üle 75-aastastest lausa 92 protsenti.

Keskmisest väiksem on usaldus presidendi institutsiooni vastu 35–49-aastaste seas (usaldab 63 protsenti) ning 25–34-aastaste seas (usaldab 64 protsenti).

Suur erinevus ilmneb vastajate rahvuse pinnal. Eestlastest vastajatest usaldab presidenti 82 protsenti ning ei usalda 12 protsenti. Muust rahvusest vastajatest usaldab presidenti 46 protsenti, ei usalda 36 protsenti, oma seisukohta ei osanud öelda 18 protsenti.

Eesti piirkondadest on usaldus presidendi vastu kõige suurem Kesk-Eestis (85 protsenti) ja Lõuna-Eestis (83 protsenti), kõige väiksem aga Kirde-Eestis (46 protsenti).

Kohalikud omavalitsused

Poliitilistest institutsioonidest on usaldusväärsuselt teisel kohal kohalikud omavalitsused, mida usaldab 69 protsenti Eesti elanikest.

Eestlastest vastajatest usaldab omavalitsusi 71 ja muust rahvusest vastajatest 64 protsenti. Ehk muust rahvusest vastajad usaldavad omavalitsust rohkem kui presidenti.

Regiooniti on kõige suurem usaldus omavalitsuste vastu Põhja-Eestis (81 protsenti) ja kõige madalam Kirde-Eestis 42 protsenti.

Vabariigi valitsus

Valitsust usaldab 52 protsenti Eesti elanikest. Eestlastest vastajatest usaldab valitsust 60 protsenti ja ei usalda 36 protsenti. Muust rahvusest vastajatest usaldab valitsust 35 protsenti ja ei usalda 53 protsenti.

Usaldus valitsuse vastu on keskmisest suurem Lõuna-, Põhja- ja Kesk-Eestis ning väiksem Lääne- ja Kirde-Eestis ning Tallinna linnas.

Riigikogu

Kõige vähem usaldavad küsitletud inimesed poliitilistest institutsioonidest riigikogu. Riigikogu usaldab 49 protsenti ja ei usalda 43 protsenti Eesti elanikest.

Eestlastest usaldab riigikogu 55 protsenti ja ei usalda 40 protsenti. Muust rahvusest vastajatest usaldab parlamenti 37 protsenti ja ei usalda 50 protsenti.

Keskmisest suurem on usaldus riigikogu vastu Põhja- ja Lõuna-Eestis, kõige väiksem aga Kirde-Eestis.

- Turu-uuringute AS viis riigikantselei tellimusel veebi- ja telefoniküsitluse kombineeritud meetodil läbi vahemikus 14.–19. detsember 2022.

- Uuringu sihtrühmaks olid Eesti elanikud vanuses 15 aastat ja vanemad. Kokku vastas küsitlusele 1256 inimest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: