Rootsi ja Türgi otsustasid NATO-läbirääkimised ajutiselt peatada

{{1675007580000 | amCalendar}}
NATO lipp.
NATO lipp. Autor/allikas: Ardi Hallismaa

Rootsi on koos Türgiga otsustanud NATO-liikmesuse läbirääkimised ajutiselt peatada, kuniks olukord rahuneb, teatas sealne meedia. Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles aga, et riik võib Soome liikmesuse ratifitseerida, ilma et seda Rootsi puhul teeks.

Rootsi NATO-läbirääkija Oscar Stenström ütles Sveriges Radio saates "Godmorgon världen", et kõnelused Türgiga otsustati esialgu peatada, kuna oli oht, et olukord pingestub veelgi. Ta viitas Stockholmis aset leidnud koraanipõletamisele ja reaktsioonidele, mis see välismaal tekitas, vahendas Yle.

"Ei ole mõtet konfidentsiaalselt arutleda ja füüsiliselt kohtuda, sest see võib olukorra veelgi keerulisemaks muuta," ütles Stenström.

Ta märkis intervjuus, et hoolimata praegusest olukorrast loodab ta, et Rootsi ja Türgi läbirääkijad võiksid järgmisel nädalal omavahel kontakti saada.

Erdogan ütles pühapäeva õhtul eetris olnud telesaates, et Türgi võiks Soome NATO-sse võtta, kui riik ei tee sama viga nagu Rootsi. Ta andis mõista, et võib ratifitseerida Soome NATO-liikmesuse, ilma et Rootsi liikmeks saamist aktsepteeriks.

"Kui on vaja, võime anda Soomele teistsuguse vastuse. Ja kui anname Soomest erineva otsuse, saab Rootsi šoki," lausus Türgi president.

President ei täpsustanud kõnes, mille poolest erineks Türgi vastus Soomele vastusest Rootsile. See oli aga esimene kord, mil Erdogan viitas sellele, et Türgi võib Soome NATO-sse vastu võtmist aktsepteerida ilma Rootsita.

Rootsi on varem öelnud, et Türgi küsib NATO-taotluse heakskiidu eest liiga palju.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: Yle, ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: