Sõja 342. päev: Ukraina luure sõnul on riigi pinnal üle 300 000 Vene sõduri

{{1675137000000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur kannab hukkunud lahingkaaslase hauale risti
Ukraina sõdur kannab hukkunud lahingkaaslase hauale risti Autor/allikas: SCANPIX/YASUYOSHI CHIBA / AFP

Ukraina sõjaväeluure juhi Kõrõlo Budanovi sõnul sõdib Ukrainas 326 000 Vene sõdurit. USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et riik ei saada Ukrainasse Ameerikas toodetud hävitajaid. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel pole Venemaa veel kõiki reserve ära kulutanud ja tugevdab oma armeed Donbassis. ISW hinnangul plaanib Venemaa järgmist suuremat pealetungi Ukraina vastu.

Oluline teisipäeval 31. jaanuaril kell 22.55:

- Ukraina peaministri sõnul võõrustab Kiiev reedel Euroopa Liidu ja Ukraina tippkohtumist;

- Lääne allikad: Venemaa ei suuda oma kaotusi Ukrainas korvata ega suurpealetungi korraldada;

- Ukraina ja Prantsuse kaitseministrid arutasid Ukraina pilootide väljaõpet Prantsuse lennukitel, Prantsusmaa pole lennukite osas veel otsust teinud;

- Prantsusmaa saadab Ukrainale veel 12 Caesari iseliikursuurtükki;

- Kuleba: Ukraina saab alguses 120-140 lääne tanki;

- Briti valitsuse esindaja sõnul on Briti hävitajate saatmine Ukrainale ebapraktiline;

- Budanov: Ukrainas sõdib 326 000 Vene sõdurit;

- Ukraina õhuvägi tahab juurde kuni 200 moodsat hävituslennukit;

- Bideni sõnul ei saada USA Ukrainale hävituslennukeid;

- USA saatis Ukrainasse teele lahingumasinad Bradley;

- ISW: Venemaa armee valmistub pealetungiks Ukraina vägede vastu;

Peaminister: Kiievis toimub reedel Ukraina ja Euroopa Liidu tippkohtumine

Ukraina peaministri Denõss Šmõhali sõnul võõrustab Kiiev reedel Euroopa Liidu ja Ukraina tippkohtumist. Ta ei täpsustanud, kes kohtumisel osalevad.

Šmõhali sõnul on kohtumise toimumine Kiievis võimas signaal nii Ukraina partneritele kui ka vaenlastele.

"Meie partneritele on see sõnum, et Euroopa usub Ukraina võitu ja toetab meie kiiret liikumist EL-i liikmesuse suunas. Meie vaenlastele on see sõnum, et nende jõupingutused Ukrainat toetava koalitsiooni lõhestamiseks ja meie Euro-Atlandi integratsiooni peatamiseks on mõttetud," ütles Šmõhal.

Lääne allikad: Venemaa ei suuda oma kaotusi Ukrainas korvata ega suurpealetungi korraldada

Vene väed ei suuda kevadel võimalikus pealetungis Ukraina vastu edu saavutada, kuna neil on piiratud üksused, varustus ja logistika. Seda kinnitasid lääneriikide ametiisikud meediabriifil, vahendas CNN. Nendest piirangutest hoolimata võib Venemaa siiski pealetungi proovida, kuid Venemaa võime konflikti kulgu muuta on piiratud.

Samuti ei suuda Venemaa enda seniseid kaotusi Ukrainas korvata. Samad allikad kinnitasid, et praegused Vene pealetungid on olemasoleva elavjõu ja tehnika ümberpaigutamine lokaalsel tasandil. On üsna ebatõenäoline, et sajad tuhanded Vene reservistid oleksid ümber formeeritud terviküksusteks, mis suudaksid ellu viia suuri manööveroperatsioone ja pealetunge.

Lisaks ei tundu uus pealetung Valgevene suunalt Põhja-Ukrainasse enam tõenäoline. Valgevene on pigem kasulik väljaõppeala Vene vägedele, kes peale väljaõppe läbimist saadetakse Ukraina rindele.

USA teatab varsti uuesti sõjalise abi paketist

Valge Maja esindaja Olivia Dalton kinnitas, et USA teatab varsti uuest sõjalise abi paketist Ukrainale, vahendas CNN.

Ukraina ja Prantsuse kaitseministrid arutasid Ukraina pilootide väljaõpet Prantsuse lennukitel

Prantsuse kaitseminister Sebastien Lecornu kinnitas teisipäeval, et Prantsusmaa ja Ukraina arutasid omavahel võimalusi õpetamaks välja Ukraina piloote kasutama Prantsuse päritolu hävituslennukeid. Lecornu sõnul ei ole hävituslennukite tarne osas veel ametlikku otsust tehtud.

Financial Times allikate kinnitusel teatas Pariis hiljuti teistele Euroopa riikidele, et Prantsusmaa kaalub oma hävituslennukite saatmist Ukrainale.

Prantsusmaa saadab Ukrainale veel 12 Caesari iseliikursuurtükki

Prantsuse kaitseminister Sebastien Lecornu teatas teisipäeval, et riik saadab Ukrainale veel 12 Caesari iseliikursuurtükki. Lisaks saadab Prantsusmaa Poolasse 150 Prantsuse armee sõdurit, kes hakkavad õpetama välja kuni 600 Ukraina sõdurit iga kuu.

Lecornu lubas, et uued suurtükisüsteemid saadetakse Ukrainale lähinädalatel. Taani lubas varem anda Ukrainale kõik enda 19  Caesar iseliikursuurtükki.

Prantsusmaa on varem tarninud Ukrainale 18 Caesar iseliikursuurtükki. Nendest üks ei ole praegu töökorras. Lecornu täpsustas, et Taani lubatud Caesar 19 iseliikursuurtükki olid tellitud Prantsuse Nexter grupilt tellitud aastatel 2017 kuni 2019, kuid nende tarne Taani viibis ning füüsiliselt kohale jõudsid vaid üksikud iseliikursuurtükid, vahendas Le Monde.

Samuti kinnitas Prantsuse kaitseminister, et nad aitavad Ukrainal soetada GM 200 õhutõrje radareid.

Kuleba: Ukraina saab alguses 120-140 lääne tanki

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kinnitas teisipäeval, et Ukraina loodab saada liitlastelt 120-140 lääneriikide moodsaid tanke. Kuleba kinnitas, et Ukraina saab endale Leopard 2, Challenger 2 ja M1 Abrams tanke. Samas loodab Ukraina välisminister saada ka Prantsuse Leclerc tanke.

Dmõtro Kuleba sõnul on tankikoalitsioonis 12 riiki, kuid Ukraina välisministri sõnul on nende riikide avalikustamiseks veel liiga vara, kuna mõned nendest riikidest pole veel ametlikke otsuseid teinud, vahendas Ukrainska Pravda.

Briti valitsuse esindaja sõnul on Briti hävitajate saatmine Ukrainale ebapraktiline

Ühendkuningriigi peaministri esindaja kinnitas, et Briti hävitajate saatmine Ukrainale oleks ebapraktiline. Valitsusesindaja sõnul võtaks Briti Typhoon ja F-35 hävituslennukite kasutama õppimine mitmeid kuid aega, teatas Evening Standard.

Budanov: Ukrainas sõdib 326 000 Vene sõdurit

Ukraina sõjaväeluure juht Kõrõlo Budanov kinnitas intervjuus The Washington Postile, et Ukrainas sõdib praegu ligikaudu 326 000 Vene sõdurit. Budanovi sõnul on Venemaa eesmärk sel aastal enama territooriumi okupeerimine Donetski ja Luhanski oblastites. Uut pealetungi Valgevene kaudu Ukraina sõjaväeluure juht ei usu.

Kõrõlo Budanov kinnitas Washington Postile, et Ukraina peab tegema kõik võimaliku, et saada Krimm suveks tagasi. Budanov ei usu, et Venemaa president Vladimir Putin kasutaks Krimmi pärast tuumarelva ning nimetas sellist juttu hirmutamistaktikaks.

Budanov oli lehe väitel üks ainsaid Ukraina kõrgeid riigiametnikke, kes uskus Venemaa rünnakut Kiievile. Sama prognoosisid enne täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale ka USA ning Briti allikad. Ukraina poliitiline ja sõjaline juhtkond uskus tollal, et Venemaa sõjaline rünnak piirdub riigi idaosaga, mitte ei tule kolmest suunast korraga.

Ukraina õhuvägi tahab juurde kuni 200 moodsat hävituslennukit

Ukraina õhuväe esindaja Juri Ignat ütles Prantsuse telekanalile La Chaine, et Ukraina tahab riigi õhuruumi kaitseks kuni 200 moodsat hävituslennukit, vahendas Ukrainska Pravda. Ignati sõnul peab Ukraina oma iganenud eri tüüpi lennukid asendama uue mitmerollilise hävituslennukiga. Õhuväe esindaja sõnul võib selleks lennukiks olla F-16.

Juri Ignat rõhutas, et lennukeid on vaja nii palju, kuna Ukraina on pindalalt üks suurimaid riike Euroopas, mille õhuruumi on vaja kaitsta nii rahu kui ka sõja ajal. Ukraina õhuväe esindaja kinnitas, et vaenlase lennukeid on praegu arvuliselt Ukraina õhuväest viis kuni kuus korda rohkem.

Bideni sõnul ei saada USA Ukrainale hävituslennukeid

USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et riik ei saada Ukrainasse Ameerikas toodetud hävitajaid. 

Ajakirjanik uuris Bidenilt, kas USA võib saata Ukrainale hävituslennukid F-16. "Ei," vastas Biden, vahendas CNN. 

USA rahvusliku julgeoleku nõukogu esindaja John Kirby kaitses hiljem Bideni administratsiooni otsust mitte saata Ukrainasse hävitajad. Kirby tõi välja, et USA saadab Ukrainasse palju sõjatehnikat, sealhulgas Abramsi tankid, vahendas CNN. 

"Ma võin öelda, et saadetakse palju võimekust, mis jõuab kohale järgmiste nädalate ja kuude jooksul. Selline võimekus on ülioluline, et aidata ukrainlastel võidelda nüüd talvel ja ka sellistes lahingutes, mis tulevad kevadel," ütles Kirby. 

Ukraina soovib eelkõige USA päritolu F-16 või F-15 hävituslennukeid, kuid Kiiev tunneb huvi ka prantslaste Rafale, Saksa Tornado ja rootslaste Gripeni vastu. F-16 lennukit on aga märksa suuremas koguses toodetud. Sõltumatu sõjandusblogi Oryx andmetel on Ukraina õhuvägi alates 24. veebruarist kaotanud tõendatult 57 lennukit, millest 56 on sõjategevuses hävinud.

Ukraina sõjaväelased Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STRINGER

USA saatis Ukrainasse teele lahingumasinad Bradley

USA teatas, et toimetavad Ukrainale esimese partii lahingumasinaid Bradley. 60 lahingumasinat lahkus eelmisel nädalal Lõuna-Carolina osariigis asuvast North Charlestoni linnast. 

"Bradley on võimas sõiduk, mida me ukrainlastele pakume. See suurendab loodetavasti nende võimekust lahingutandril edasi liikuda ja kaotatud alad tagasi vallutada," ütles USA armee ohvitser Rebecca D'Angelo.  

Bradley on masin, kus on peal 25 mm pearelv ja TOW tankitõrje raketid. Kokku saadab USA Ukrainasse 109 sellist sõjamasinat. USA annab Ukrainale ka 90 Strykeri lahingumasinat. 

Oslo: Norra saadab Leopardi tankid Ukrainasse nii kiiresti kui võimalik

Norra kaitseminister Bjorn Arild Gram kinnitas, et riik saadab Ukrainale Leopard 2 tankid ja teeb seda nii kiiresti kui võimalik. Norral on 36 Leopard 2 tanki, vahendas The Kyiv Independent.

ISW: Venemaa armee valmistub pealetungiks Ukraina vägede vastu

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel pole Venemaa veel kõiki reserve ära kulutanud ja tugevdab oma armeed Donbassis. ISW hinnangul plaanib Venemaa järgmist suuremat pealetungi Ukraina vastu. 

ISW toob välja, et 30. jaanuaril ütles ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg, et pole märke, et Venemaa valmistub läbirääkimisteks. Stoltenberg märkis, et Venemaa jätkab laskemoona ja relvade hankimist. Moskva ostab sõjalist varustust Põhja-Korealt ja Iraanilt. ISW tõi samuti välja, et Venemaa ja Iraan suurendavad omavahelist koostööd. ISW teatas juba varem, et Vene väed plaanivad alustada pealetungi Luhanski oblastis.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 850 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 127 500 (võrdlus eelmise päevaga +850);

- tankid 3201 (+0);

- jalaväe lahingumasinad 6378 (+9);

- lennukid 293 (+0);

- kopterid 284 (+0);

- suurtükisüsteemid 2197 (+1);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 454 (+1)

- õhutõrjesüsteemid 221 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1951 (+4);

- tiibraketid 796 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5048 (+7);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 200 (+1).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: CNN/ISW

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: