Rumeenia eitab Vene raketi sattumist enda õhuruumi

{{1676022060000 | amCalendar}}
Vene mereväe alus tulistamas Kalibr raketti Süürias asuva sihtmärgi pihta 2016. aastal
Vene mereväe alus tulistamas Kalibr raketti Süürias asuva sihtmärgi pihta 2016. aastal Autor/allikas: SCANPIX/Russian Defence Ministry Press Service photo via AP

Rumeenia kaitseministeeriumi teatel ei läbinud Vene rakett Rumeenia õhuruumi Ukraina ründamise raames. Ukraina teatas varem, et kaks Mustalt merelt välja tulistatud Vene raketti läbisid teel Ukraina sihtmärkide suunas Moldova ja Rumeenia õhuruume. Rumeenia on alates 2004. aastast kaitsealliansi NATO liige. Moldova mõistis nende õhuruumi rikkumise hukka.

Rumeenia kaitseministeeriumi teatel ei läbinud Vene rakett Rumeenia õhuruumi Ukraina ründamise raames. Kaitseministeeriumi sõnul tuvastas Rumeenia õhutuvastussüsteem reedel Mustalt merelt Krimmi poolsaare lähistelt välja tulistatud objekti, mis oi tõenäoliselt tiibrakett.

Rumeenia kaitseministeeriumi sõnul läbis rakett Ukraina, Moldova ja seejärel uuesti Ukraina õhuruumi. Rakett ei läbinud kaitseministeeriumi teatel Rumeenia õhuruumi.

Rumeenia kaitseministeerium teatas hiljem, et Krimmi lähedalt välja lastud Vene rakett läbis Moldova õhuruumi, enne kui tabas Ukrainat. Rakett jäi Rumeeniast 35 kilomeetrit kirdesse, vahendas The Guardian.

Rumeenia suunas kell 10.38 kaks enda Mig-21 Lancer hävituslennukit Rumeenia põhjaossa, et olla vajadusel valmis. Olukord selgines kahe minuti jooksul ning lennukid jätkasid oma väljaõppemissiooni.

Rumeenia kaitseministeerium kinnitas, et Rumeenia koos liitlasvägedega, jälgib pidevalt enda õhuruumi ja selle lähiümbrust.

Ukraina teatas varem kahe Vene raketi sattumisest Rumeenia õhuruumi

Ukraina teatas varem, et Venemaa reedese raketirünnaku käigus läbisid kaks Vene Kalibr raketti Rumeenia õhuruumi. Sellest teatasid Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi ja Ukraina õhuväe esindaja Juri Ignat.

Kaks Vene Kalibr raketti ületasid ukrainlaste sõnul kell 10.18 kohaliku aja järgi Ukraina-Moldova piiri ning kell 10.33 sisenesid raketid Rumeenia õhuruumi. Seejärel sisenesid raketid taas Ukraina õhuruumi kolme riigi piiride kokkupuutekohas.

Raketid tulistati välja Mustalt merelt.

Moldova samas kinnitas, et Vene rakett läbis nende õhuruumi enne Ukraina õhuruumi sisenemist. Moldova mõistis nende õhuruumi rikkumise hukka.

Ukraina õhuväe esindaja Juri Ignati teatel oli Ukraina õhuväel võimalus raketid alla tulistada, kuid nad ei soovinud seda teha välisriigi õhuruumis, kuna alla kukkuvad raketijäänused võib inimestele ohtlikuks osutuda.

Rumeenia on alates 2004. aastast NATO liige. Rumeenias asub ka üks kaheksast NATO liitlaste lahingrupist. Rumeenias on Madalmaade, Põhja-Makedoonia, Poola, Portugali ja Ameerika Ühendriikide sõdurid. Rumeenias asub ühe NATO diviisi peakontor.

Varem on Vene rakettide tõttu intsidente olnud Poolas ja Moldovas

Novembri keskel kukkus Poolas alla Ukraina õhutõrjerakett, mis tulistati välja Vene raketi alla tulistamiseks. Tollal hindasid NATO riigid, et tegu polnud tahtliku sammuga ning lõplik vastutaja on Venemaa, kelle rünnaku tõttu selline olukord sai üldse tekkida.

Vene raketid on Ukrainat rünnates Moldova õhuruumi ka varem läbinud. Jaanuari keskel leiti Moldova territooriumil Ukraina piiri lähistel ühe alla kukkunud Vene raketi rusud, teatas tollal Ukrainska Pravda.

Rumeenias elab CIA Factbooki järgi üle 18 miljoni inimese.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Ukrainska Pravda, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: