Sõja 352. päev: Ukrainat tabas uus ulatuslik Vene raketirünnak

{{1676002080000 | amCalendar}}
Ukraina perekond varjumas Vene rakettide eest Kiievi metroos
Ukraina perekond varjumas Vene rakettide eest Kiievi metroos Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Vladyslav Musiienko

Reede varahommikul ja ennelõunal ründas Venemaa taas Ukrainat droonide ja rakettidega, Ukraina pihta tulistati rekordarv S-300 õhutõrjerakette. Mitmel pool Ukrainas tabasid Vene väed Ukraina elektritaristut. Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles intervjuus Spiegelile, et ukrainlased ei andesta Putinile.

Oluline reedel, 10. veebruaril kell 22.45:

- USA president saabub Poolasse visiidile, et meenutada aasta möödumist Venemaa täiemahulisest sissetungist Ukrainasse;

- Ukrainat tabas taas Vene suur raketirünnak;

- Macron ei välista hävituslennukite andmist Ukrainale, kuid ei pea seda kõige tähtsamaks;

- Ukraina palus ametlikult Hollandilt hävituslennukeid;

- Saksamaale jõudsid esimesed Ukrainale antavad USA lahingumasinad;

- Ukraina tulistas öösel alla viis Shahedi drooni ja viis Kalibri raketti;

- Öösel tulistati Ukraina pihta rekordarvul S-300 rakette;

- Briti luure: Vene väed on Bahmutis ja Vuhledaris edenenud, kuid samas suuri kaotusi kandnud;

- Meedia: Ukraina HIMARS-i rünnakud sõltuvad USA antud koordinaatidest;

Bratislava: Slovakkia saab alustada läbirääkimisi, et saata hävitajad Mig-29 Ukrainasse;

- Zelenski: ukrainlased ei andesta Putinile;

- ISW: Venemaa vähendab enda sõltuvust Wagneri palgasõduritest;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 730 sõdurit ja seitse suurtükisüsteemi.

Biden saabub enne 24. veebruari Poolasse visiidile

USA president Joe Biden saabub paari nädala pärast, mil möödub aasta Venemaa täiemahulisest sissetungist Ukrainasse, visiidile Poolasse, teatas Valge Maja.

Bideni planeeritud visiit toimub vahemikus 20. kuni 22. veebruar ning selle käigus kohtub ta Poola presidendi Andrzej Duda ning teiste regiooni liidritega.

Bideni nõunikud on mitu nädalat kavandanud, kuidas märkida ära sissetungi aastapäeva, sealhulgas on kavandatud võimalikku suurt pöördumist. Nõunikud loodavad rõhutada Ukraina rahva vastupidavust, rõhutades samas ühtsuse tähtsust eelseisvatel ebakindlatel kuudel.

Valge Maja kõrge ametnik ütles, et Biden loodab visiidi käigus korrata USA toetust Ukrainale ning kinnitada täiendava abi andmist.

"Ta tahab rääkida juba aasta püsinud rahvusvahelise kogukonna otsustavuse ja ühtsuse tähtsusest Ukraina toetamisel," ütles Valge Maja pressiesindaja John Kirby.

Kiiev: Venemaa tulistas Ukraina pihta 71 raketti, millest 61 tulistati alla

Viimastel andmetel on teateid plahvatustest Krõvõi Rihis, Poltaavas, Kirovohradi ja Harkivi oblastites ning pealinnas Kiievis ja Hmelnõtskõis Ukraina lääneosas. Ukraina teatas reede ennelõunal, et kaks Vene Kalibri raketti läbis Ukraina ründamisel ka Rumeenia ning Moldova õhuruumi. Täpsemalt ERR-i uudistes.

Kiievis langesid taevast alla ühe raketi jäänused, mistõttu sai üks auto ja elumaja katus kahjustada, teatas Kiievi linnapea Vitali Klõtško. Klõtško väitel tulistati Kiievi kohal alla 10 Vene raketti, kuid samas sai elektritaristu rünnakus kahjustada. Seni hukkunutest teated puuduvad.

Ukraina peaminister Denõss Šmõgal teatas varem reedel, et Vene väed tulistasid Ukraina pihta üle 50 raketi, vahendas The Guardian.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak kutsus raketirünnaku peale üles andma Ukrainale pikamaa rakette, hävituslennukeid ja varustust.

Mõkolajivi oblasti juht Vitali Kim teatas varem Telegramis, et oodata on 20 Vene raketti.

Rünnaku tõttu kuulutati kõikides Ukraina oblastites välja õhuhäire, mis kestis kokku 3,5 tundi. Ukraina võimud teatasid varem, et Vene strateegilised pommitajad Tu-95 tõusid Ukraina võimude väitel just õhku ning nad suudavad välja tulistada tiibrakette. 

Kiievi linna võimud teatasid varem, et öised rünnakud Shahedi droonidega olid mõeldud Ukraina õhutõrje positsioonide välja peilimiseks.

Ukrenerho: Vene väed tabasid elektritaristut mitmel pool Ukrainas

Ukraina riikliku elektriettevõtte Ukrenergo teatel tabasid Vene raketid ja droonid mitmeid elektrijaamu ja ülekandejaamu Ukraina lääne-, ida- ja lõunaosas, mistõttu pidi Ukrenerho kehtestama mitmel pool riigis planeerimata eleketrikatkestusi.

Šveits keelas Hispaanial saata relvastust Ukrainasse

Šveits teatas reedel, et lükkas tagasi Hispaania taotluse saata Šveitsis toodetud õhutõrjerelvad Ukrainasse. Šveits lükkas eelmisel aastal tagasi Taani ja Saksamaa taotlused, vahendas CNN. 

Šveitsi diplomaatiline neutraalsus pärineb 1815. aastast ning see kinnitati üle 1907. aastal Haagi konventsioonidega. Neutraliteet on siiani ametlikult Šveitsi diplomaatia nurgakivi. Algse leppe kohaselt peab Šveits kohtlema vaenupooli sõjamaterjali ekspordi mõttes samamoodi. Šveits on seda teinud ning kehtestas relvaembargo nii Venemaa kui ka Ukraina suhtes.

Šveitsi kaitsetööstus kurdab nüüd, et selliste piirangute tõttu kannatab nende äritegevus.

Bratislava: Slovakkia saab alustada läbirääkimisi, et saata hävitajad Mig-29 Ukrainasse

"Ukraina president palus mul Mig-id kohale saata. Nüüd, kus see ametlik palve on tulnud, saab alustada läbirääkimiste protsessi," ütles reedel Slovakkia peaminister Eduard Heger. 

Slovakkia kaitseminister Jaroslav Nad on varem öelnud, et riik ei vaja enam Mig-29 hävitajaid ja võib need maha müüa või saata Ukrainasse. Kaitseministri sõnul pole ühtegi otsust siiski veel tehtud, vahendas The Guardian. 

Saksamaale jõudsid esimesed Ukrainale antavad USA lahingumasinad

Saksamaale saabus esimene laevatäis USA Bradley lahingumasinaid, mis toimetatakse sealt kiiremas korras edasi Ukrainasse.

Laevalt veeres Saksamaa sadamakaile üle 60 Bradley, peale selle veel soomukeid, õhutõrjeseadmeid ja tavalisi sõjaväeautosid.

Ka esimesed kaks Leopard 2 tanki, mis varem kuulusid Kanada relvajõududele, peaksid pühapäeval Ukrainasse kohale jõudma.

Danilov: Venemaa võib Ukraina vastu korraldada suure küberrünnaku

Ukraina rahvusliku julgeoleku nõukogu sekretär Oleksi Danilov hoiatas reedel, et Venemaa võib Ukraina vastu korraldada ka suure küberrünnaku, vahendas The Kyiv Independent.

Danilovi sõnul on Ukraina tugevdanud oma riiklikku küberjulgeoleku süsteemi ning parandanud ka Ukraina armee tehnilise varustuse taset. Ukraina teatel korraldab Venemaa Ukraina pihta nüüd kolm korda rohkem küberrünnakuid kui 2021. aastal. Venemaa korraldab nüüd ka küberrünnakuid Ukraina energiataristu vastu. 

Macron ei välista hävituslennukite andmist Ukrainale, kuid ei pea seda peatähtsaks

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas reede varahommikul tehtud pressikonverentsil, et ta eelistab anda Ukrainale relvasüsteeme, mis on hävituslennukitest kasulikumad ja jõuaksid ka kiiremine kohale. Macron rõhutas, et mitte mingil juhul ei saa hävituslennukeid lähinädalatel kohale toimetada.  Samas rõhutas Prantsusmaa president, et ta ei välista midagi, vahendas BMTV.

Emmanuel Macron kinnitas, et tal oli kolmapäeval Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga sügav ja detailideni minev arutelu. Macron rõhutas, et peatähtis peab olema Ukraina aitamine, et lähinädalad üle elada. Seejärel saaksid Ukraina väed viia ellu kasulikke operatsioone kevadel ja suvel, mis saaks toimuda paralleelselt diplomaatiaga.

Ukraina palus ametlikult Hollandilt hävituslennukeid

Madalmaade kaitseminister Kajsa Ollongren kinnitas, et Ukraina on esitanud ametliku palve hävituslennukite küsimiseks Hollandilt, teatas NSO

Kaitseminister Ollongren sõnas, et Madalmaade valitsus peab F-16 hävituslennukite saadavust arutama Ameerika Ühendriikide ja teiste liitlastega. Samuti rõhutas Hollandi kaitseminister, et tuleb tõsiselt vaadata selle sammu võimalikke tagajärgi ning tuleb aus olla ka selle osas, et selline relvatarne ei saa üleöö sündida.

Vene väed pommitasid öösel mitmeid Ukraina linnu

Reede varahommikul pommitasid Vene väed Harkivi, Dnipro, Kiievi, Zaporižžja ja Vinnõtsja linnu, teatas Ukrainska Pravda

Praegu on teada, et Zaporižžjas ja Harkivis pommitati Ukraina kriitilist taristut.

Ukraina tulistas öösel alla viis Shahedi drooni ja viis Kalibri raketti

Ukraina õhuväe esindaja Juri Ignat teatas reedel, et Ukraina õhutõrje tulistas öösel alla viis seitsmest Shahedi droonist ja viis kuuest Kalibri raketist. Droonid tulistati välja Azovi merelt, väitis Ignat.

Öösel tulistati Ukraina pihta rekordarvul S-300 rakette

Ukraina õhuväe teatel tulistasid Vene väed öösel ka rekordarvul S-300 rakette Belgorodi oblastist ja Tokmaki lähistelt Ukraina pihta. Kokku tulistati Ukraina suunas 35 raketti. Esialgsetel hinnangul sellest hoolimata siiski vähemalt Harkivi oblastis tsiviilohvreid ei olnud, kuid kriitiline taristu sai pihta ning mõned Harkivi linnaosad on ilma elektrita.

Briti luure: Vene väed on Bahmutis ja Vuhledaris edenenud, kuid samas suuri kaotusi kandnud

Suubritannia kaitseministeerium teatas reedel, et nende hinnangul on Vene väed Bahmuti ja Vuhledari kandis edenenud. Bahmutis on Wagneri väed edenenud Bahmuti linna põhjaosas, kontrollides olulist M-03 maanteed. Vene väed kontrollivad üha enam Bahmuti linna põhjasuunda.

Vene väed on edenenud ka Vuhledari linna lääneosas, kus nad alustasid pealetunge 2023. aasta jaanuaris. Vene väed on eriti Vuhledaris kandnud suuri kaotusi, kuna Venemaa on seal rindelõigul kasutanud vähekogenud sõdureid. Nad jätsid maha vähemalt 30 suuresti terveks jäänud soomukit ühe intsidendi käigus.

Meedia: Ukraina HIMARS-i rünnakud sõltuvad USA antud koordinaatidest

The Washington Post teatas, et Ukraina täppisrünnakud HIMARS-i mitmikraketiheitjate ja teiste pikamaa ründesüsteemidega sõltuvad Ameerika Ühendriikide luure antud koordinaatidest või koordinaatide kinnitustest. Seda kinnitasid lehele nii USA kui ka Ukraina allikad. Täpsemalt vastavas ERR-i loos.

Ukraina sõdurid BMP lahingumasina peal Bahmuti lähistel Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Yevhen Titov

Ukraina ründas Zaporižžja oblastis Vene sõjalennuvälja

Berdjanski linnavalitsus teatas, et Ukraina väed ründasid 8. veebruaril okupeeritud Berdjanski linna sõjalennuvälja Zaporižžja oblastis. Ukraina rünnakus hukkus väidetavalt 100 Vene sõdurit ning kahjustada sai ka laskemoona, kütuse ja määrdeainete ladu ning radarijaam.

Zelenski: ukrainlased ei andesta Putinile

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles intervjuus Spiegelile, et ukrainlased ei andesta Vene presidendile Vladimir Putinile. Zelenski sõnul on enamik maailma riike Vene juhtkonna juba maha kandnud. Zelenski hinnangul meenutab Putin talle Hitlerit, kes jätkas Londoni pommitamist ka siis, kui sõja kaotus oli selge. 

ISW: Venemaa vähendab enda sõltuvust Wagneri palgasõduritest

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma rindeülevaates, et Vene Föderatsiooni sõjaline juhtkond on asunud vähendama enda sõltuvust Wagneri palgasõdurite grupeeringust.

Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin teatas 9. veebruaril, et Wagner on lõpetanud vangide värbamise.

Mõttekoja hinnangul jätkab Wagner teatest hoolimata vanglatest värbamist, kuid edaspidi väiksemas mahus. Wagneri vangide värbamise tempo oli juba viimastel kuudel aeglustunud. ISW analüütikute sõnul on otsus osa laiemast trendist, mille käigus Vene relvajõudude konventsionaalsed üksused on samm-sammult Wagneri üksuseid asendamas. Seega vähendavad Vene väed enda sõltuvust Wagnerist.

ISW tõi ka esile, et Venemaa katsed valmistada vaikselt Vene kaitsetööstust ette pikemaks sõjaks nõnda, et sõjamajandust ei kehtestada, ei ole kooskõlas Ukrainas toimuva sõja mastaabiga. Samuti ei arvesta selline lähenemine suuri Vene kaotusi tehnikas, mille korvamine on Venemaa jaoks raske katsumus.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 730 sõdurit ja seitse suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril.

 

- elavjõud umbes 135740 (võrdlus eelmise päevaga + 730);

- tankid 3258 (+3);

- jalaväe lahingumasinad 6471 (+3);

- lennukid 295 (+0);

- kopterid 286 (+1);

- suurtükisüsteemid 2244 (+8);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 463 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 233 (+1);

- operatiivtaktikalised droonid 1970 (+3)

- tiibraketid 796 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5126 (+5);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 211 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: