Seitse riiki hoiatasid EL-i energiaturu kiire ümberkorraldamise eest

Elektri ülekandeliin.
Elektri ülekandeliin. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Seitse Euroopa Liidu (EL) riiki hoiatasid Brüsselit, et Euroopa Komisjon ei teeks energiakriisile reageerimise raames EL-i elektriturul liiga kiireid ja järske muudatusi.

Euroopa Komisjon koostab EL-i elektrituru reeglite ümberkorraldamist, mille eesmärk on piirata hinnatõusu mõju tarbijatele. Seitse riiki saatsid nüüd komisjonile kirja ja teatasid, et Euroopa praegune süsteem aitas aastaid kaasa madalamatele elektrihindadele ja aitas laiendada taastuvenergia kasutamist. 

Kirja saatsid Taani juhtimisel Saksamaa, Holland, Eesti, Soome, Luksemburg ja Läti, vahendas Reuters. 

"Me peame vastu seisma kiusatusele tappa kuldmune munev hani, mida meie elektriturg on viimasel kümnendil olnud," ütles Taani energiaminister Lars Aagaard. 

"Iga reform, mis ületab praeguse raamistiku kohandamist, peab põhinema põhjalikul hindamisel ja seda ei tohiks vastu võtta kriisiseisundis," seisab kirjas. 

Seitse riiki teatasid, et suhtuvad skeptiliselt kõikidesse katsetesse muuta püsivaks eelmisel aastal kokkulepitud ajutised ja erakorralised meetmed, mis seavad energiafirmade tuludele piirangud. Riigid lükkasid tagasi komisjoni ettepaneku pikendada EL-i meedet, millega nõutakse energiafirmadelt, mis teenivad praeguste kõrgete hindadega suuri kasumeid, täiendavat maksu. 

Mõned riigid, nagu Hispaania ja Prantsusmaa, taotlevad suuremat elektrituru reformi. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: