Pevkur: räägime tanki eksponeerimise linnadega läbi

{{1677575760000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kaitseminister Hanno Pevkur ütles Ukrainas puruks lastud Vene tanki eksponeerimist kommenteerides, et Kremli-meelsete reaktsioonid olid prognoositavad ning tanki võimalik viimine Tallinnast teistesse linnadesse räägitakse omavalitsustega läbi.

"Ei, see ei tulnud üllatusena. Me oleme ju näinud ka varasemalt seda, et Kremli-meelsed püüavad kõikvõimalikul moel näidata, et Putini käitumine on õige," ütles Pevkur vastuseks küsimusele, kas Venemaa toetajate aktsioonid tulid riigile üllatusena.

Tallinnas Vabaduse väljakule paigutatud purustatud Vene tanki T-72 juurde on Kremli-meelsed toonud lilli ning väidetavalt on seal toimunud ka konflikte Ukraina toetajate ja vastaste vahel.

"Eks loomulikult sellised sündmused ja sellised tankid tekitavad emotsioone. Selles pole mingit kahtlust. Aga samas me kõik mõistame, kui palju Ukraina vajab toetust ja kahjuks ka kui palju tsiviilisikuid on surnud ja kannatada saanud, kui paljud on Venemaale küüditatud," lisas ta. "See, et seda ka kohalikud Kremli ja Putini toetajad on ära kasutanud, on näha ka teistes linnades. Sarnaselt on ju ka Berliinis ja Lätis-Leedus püütud pingeid üles kruvida," tõdes kaitseminister.

Foruse juhatuse liige Kaimar Karuauk ütles "Aktuaalsele kaamerale", et üldiselt käituvad inimesed tankivraki juures rahulikult. "Verbaalseid asju on olnud, aga kõik on jäänud rahumeelseks. Lilli üldiselt tuuakse, aga see kogus on väike. Televisiooni vahendusel oleme näinud, et Saksamaal oli see kogus suurem, meil on ikka kordades väiksem," ütles ta.

Pevkuri sõnul on tankivraki eksponeerimine mõeldud toetusaktsioonina Ukrainale ning tõestusena, et ka väiksem saab suuremale vastu. Algatus purustatud Vene tanki rahvale vaatamiseks väljapanemine tuli Ukrainalt, märkis minister.

Ukraina sõja vaatleja Ilmar Raagi hinnangul on tanki eksponeerimine avalikult tähtis, et paremini mõtestada sõja olemust.

"Tank on tekitanud kommunikatsioonis probleeme selles mõttes, et ta näitab ära, milline on selle sõja tõeline nägu. /.../ See segadus, mis selle tanki taju ümber on tekkinud, näitab, et me tegelikult ei ole lõpuni iseenda jaoks päriselt läbi rääkinud, mida päris sõda tähendab. Et see ei ole ühtaegu iial võidukas marss läbi mingi territooriumi ja teisest küljest ei ole ainult suur häving, kus meie saame hukka ja vastane ei saa hukka," kommenteeris ta.

Teistesse linnadesse saatmine otsustatakse koostöös

Viitele kaitseministeeriumi plaanide kohta näidata tanki ka teistes Eesti linnades, sealhulgas ka Narvas, vastas Pevkur, et see räägitakse veel omavalitsusjuhtidega läbi.

"Me oleme erinevate linnadega ühenduses ja püüame täna teha otsuse, kuidas me edasi liigume. /---/ Püüame praegu rääkida erinevate linnade ja linnapeadega, et mis see nende seisukoht on. Loomulikult ilma omavalitsuse kokkuleppeta me [tanki sinna] ei vii. Kui omavalitsused ei soovi, siis me transpordime selle tanki sõjamuuseumisse teise Nõukogude tanki kõrvale. Aga me teeme selle otsuse, kui oleme omavalitsustega ära rääkinud," kinnitas Pevkur.

Pevkur saatis 23. veebruaril omavalitsusjuhtidele kirja, kus selgitab, et ministeerium soovib väljapanekut eksponeerida alates 25. veebruarist kuni märtsi lõpuni eri linnades üle kogu Eesti. Seda soovitakse eksponeerida lisaks Tallinnale ka Rakveres, Jõhvis, Narvas, Tartus, Võrus, Viljandis ja Pärnus.

Ministri sõnul on ta saanud taotlusi veel ka teistest linnadest, kes sooviks tanki seal näidata: "Näiteks täna tuli taotlus Valgast, et nemad väga tahaks seda tanki oma sõjamuuseumis eksponeerida."

Narva on aga hakanud kahtlema, lisas ta. "Jah, olen Narva linnapeaga rääkinud ja kui ta alguses oli seda meelt, et väga mõistlik oleks inimestele näidata Ukrainas toimuva tagajärgi, siis praegu on ta kõhklevam. Nii et me püüame täna mingi seisukoha võtta, kuidas me edasi liigume," märkis kaitseminister.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart soovitas teisipäeval ministeeriumil linnatuur katkestada, sest inimesed on selleks liiga emotsionaalsed. Tallinna linnavalitsusega veel suhtlus käib, kas lõpetada tanki näitamine varem kui kokkulepitud 2. märtsil.

Toimetaja: Mait Ots, Veronika UIbo, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: