Reformierakond kaalub nelja võimuliidu kombinatsiooni
Esmaspäeval kogunenud Reformierakonna juhatus arutas nelja võimalikku koalitsiooni kombinatsiooni, kuid otsust, kellele ettepanek kõnelusteks teha, veel ei tehtud. Erakonna juhi Kaja Kallase sõnul langetatakse otsus tõenäoliselt teisipäeval.
Kallase sõnul jäid juhatuses üles neli võimalikku koalitsiooni: Reformierakond ja Keskerakond; praegune koalitsioon ehk Reformierakond, sotsid ja Isamaa; Reformierakond, Eesti 200 ja sotsid; Reformierakond, Eesti 200 ja Isamaa.
Kallase sõnul on matemaatiliselt võimalikud ka nelja erakonnaga koalitsioonid, aga see pole tema hinnangul mõistlik lahendus.
"Arutasime kõiki nelja kombinatsiooni, nende plusse ja miinuseid. Juhatuses jäid üles mitmed teemad, mida oleks veel vaja teiste erakondade juhtidega läbi käia, enne kui teeme konkreetse ettepaneku läbirääkimiste alustamiseks," lausus Kallas.
Kallase sõnul helistab ta võimalike koalitsioonipartnerite juhid läbi ning siis koguneb Reformierakonna juhatus uuesti, et teha lõplik otsus, kellele läbirääkimiste ettepanek teha. Kallase sõnul võtab see väheke aega ning esmaspäeval Reformierakonna juhatus tõenäoliselt enam ei kogune, küll võib see juhtuda teisipäeval või kolmapäeval.
Reformierakonna juhatus kinnitas ka läbirääkimiste delegatsiooni, kuhu kuuluvad lisaks Kallasele Timo Suslov, Mart Võrklaev, Erkki Keldo ja Gerrit Mäesalu.
Kallas kinnitas ka üle pühapäeval öeldu, et erakond peaks vastavalt valimistulemustele saama tulevases valitsuse rohkem ministrikohti kui koalitsioonipartnerid. Praeguses valitsuses on kolmel erakonnal, Reformierakonnal, sotsidel ja Isamaal, võrdselt viis ministrikohta.
Kallase sõnul oleks iga nelja kombinatsiooni puhul Reformierakonna mandaatide osakaal vähemalt 60 protsenti ja selle järgi peaksid ka ministrikohad tema sõnul jagunema.
Kallas ütles õhtul ETV saates "Ringvaade", et omad plussid on nii kahe erakonnaga koalitsiooni tegemisel kui ka kolme erakonnaga koalitsiooni tegemisel.
"Kõigil on omad plussid ja miinused. Kahe erakonnaga koalitsiooni tegemisel on valitsuses lihtsam, kui tuleb vaid ühega läbi rääkida. Aga kolmega on jällegi teised plussid. Mul on kõik need plussid ja miinused välja toodud. Kas ühe plussid kaaluvad üles siis teise miinused? Seda me ka täna arutasime," ütles ta.
Kallas lubas lõpliku otsuse teha juba teisipäeval. "Ma loodan küll, et me saame homseks kõigile küsimustele vastused ja siis saame edasi liikuda. Meie soov on liikuda kiiresti, aga see ei sõltu muidugi ainult meist, vaid ka potentsiaalsetest koalitsioonipartneritest," sõnas ta.
Reformierakond sai riigikogu valimistel 37 mandaati, Keskerakond 16, Eesti 200 14, sotsiaaldemokraadid üheksa ja Isamaa kaheksa. EKRE, kellega Reformierakond on koostöö välistanud, sai 17 mandaati.
Ratas: konsulteerisime Kallasega Eesti elu teatud teemadel
Keskerakonna juht Jüri Ratas ütles, et on esmaspäeval Kaja Kallasega telefoni teel vestelnud.
"Ma õnnitlesin Kaja Kallast ja Reformierakonda valimisvõidu puhul, soovisin jõudu ja natuke konsulteerisime Eesti elu teatud teemadel," rääkis Ratas.
Ratas rõhutas, et seda telefonikõnet mingiks koalitsioonikõneluste alustamise konsultatsiooniks pidada ei saa. "Ta lihtsalt oli selline üleüldine arutelu," sõnas Ratas.
Reformierakonnal ja Keskerakonnal on kokku riigikogus 53 kohta, Ratase sõnul saab sellise häälteenamusega teha täiesti töötava koalitsiooni, millel on võimalus kesta neli aastat.
Erakonna Eesti 200 esimees Lauri Hussar ütles "Aktuaalsele kaamerale", et erakond on tulemusega rahul ja ta jääb Kaja Kallase kõnet ootama.
"Ma kinnitan teile, et Eesti 200 on valmis vastama nendele küsimustele ja me oleme valmis seisma selle eest, et Eesti 200 saaks ellu viia nii oma programmi kui ka oma pikka plaani," ütles Hussar.
Erakondade esimehed käisid öösel Reformierakonda valimisvõidu puhul õnnitlemas. Teiste hulgas ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Lauri Läänemets. Võimaliku koalitsiooni kohta ütles Lauri Läänemets esmaspäeval, et Sotsiaaldemokraadid on valmis selles osalema, kui neile olulised teemad selles koalitsioonis kokkuleppe leiavad.
"Meie jaoks on oluline palgavaesusega tegelemise küsimus, sest hinnad on kalliks läinud. Siis veel rohe-energeetika ja puhtam loodus - need on meie jaoks olulised teemad. Ja regionaalteemad. Kui võimalikele koalitsioonipartneritele tunduvad need teemad vastuvõetavad, siis ma arvan küll me oleme valmis alustama neid läbirääkimisi," rääkis Läänemets.

Video: Kallase pressikonverents pärast juhatuse koosolekut
Toimetaja: Marko Tooming, Madis Hindre, Aleksander Krjukov, Anne Raiste